Zeeland moet mikken op sportieve recreant Dethon zorgt zélf voor busvervoer Zeeuwen voelen zich gemiddeld veiliger dan andere Nederlanders Noormannen OPENBAAR VERVOER 26 ZEELAND "\É- dinsdag Tweehonderdtweeën veertig Noormannen komen deze kant op. Ruim ïooo jaar na hun aanvankelijke rooftochten zet ten ze weer voet op Nederland se bodem. Maar dit keer niet als veroveraars. Nu als gevangenen. We gaan ze bewaken. Want dat is ons nieuwe exportgoed. Of zou je hier over importgoede ren moeten spreken? Na de Bel gen die we huisvesten in onze gevangenissen komen nu de foute Vikingen onze kant op. Er wordt zelfs gefluisterd dat het volgende land dat zijn boeven gaat exporteren naar ons land Zwitserland is. Criminele Zwit sers boezemen me om een on verklaarbare reden meer angst in dan criminele Belgen en No ren. Misschien zijn het die ber gen, misschien is het het bank geheim of misschien wel het lar moyante verhaal van Heidi. Zwitserland, het land met zijn eeuwige referenda over non-problemen: ik heb er wei nig mee. Staatssecretaris Tee- ven is in ieder geval trots op de nieuwe groeisector. Het is een echte businesscase aan het wor den!, sprak hij gloedvol. Goed voor de economie, goed voor de werkgelegenheid. Ik weet het nog zo net niet. Ik vind het een beetje eng om de gevangenbe waarder van Europa te worden. Wanneer je nu Nobelprijswin naars kweekt aan je universitei ten, wanneer je de honger in de wereld kunt oplossen met duur zame landbouwtechnieken, voor mijn part zelfs wanneer je de beste voetballers ter wereld voortbrengt, dat is iets om trots op te zijn. Maar dat je straks we reldberoemd wordt omdat je zo lekker mensen kunt opsluiten is toch een twijfelachtige eer. Vergeet de tulp, vergeet de klomp, vergeet inmiddels ook de coffeeshop, een hoog hek met prikkeldraad zal het nieu we symbool van ons land wor den. Afgelopen met de kennis economie, met de krimp. Dui zenden criminelen zullen we importeren van over de hele we reld. Zelfs vriend Poetin hoeft niet langer voor zijn eigen 'cri minelen' te zorgen. Waarlijk dat wordt een wereldhandel: 'Ne derland: Uw straffen, onze zorg, Voor iedere denkbare straf heb ben wij een oplossing'. Huive ringwekkend nietwaar? TERNEUZEN - Bij de bushalte voor ziekenhuis Zorg- Saam in Terneuzen was het gisteren druk om tien over half acht 's ochtends. Werknemers van Dethon waren er gestrand omdat lijn 20 niet meer langs de Haarmanweg rijdt, waar het kantoor van de sociale werkvoorziening zit. „De halte aan de Haarmanweg is volledig komen te vervallen. Nu is de Alvarezlaan de dichtstbijzijnde halte en vanaf daar moeten we een kwartier lopen naar ons werk", zei Dethon-me- dewerker Paul Schreuder. Dethon zette daarom zelf busjes in, die de medewerkers om acht uur oppik ten. Samen met collega's Rini de Jonge, Wim Hame link en Robbert-Jan Lous stond Paul in het bushok je te wachten. Geen van de aanwezigen vond de nieuwe dienstregeling een verbetering. Paul: „Jam mer dat het zo moet. Ze zouden hier van de provin cie Zeeland eens poolshoogte moeten nemen, zodat ze zien dat die bussen hard nodig zijn." Bedrijfsmanager Gijs van den Berg en algemeen di recteur van Dethon Edwin van den Berghen toon den zich solidair en stonden samen met hun mede werkers te wachten. „Ik laat de mensen niet in de kou staan, daarom is er vervangend vervoer", zei Van den Berg. De provincie Zeeland had namelijk geen rekening gehouden met de vijfendertig mede werkers van Dethon die dagelijks gebruikmaken van de bus. „Je kunt mensen met veelal een fysieke be perking geen drie kilometer naar hun werk laten lo pen", vond Van den Berg. Tim Buysrogge werkt ook bij Dethon maar treedt daarnaast op als rapper Bus- taflax. Hij begon spontaan met een rap: Beste Con- nexxion, wat flikken jullie nou? Hier staan we, in de kou. De bussen bezuinigen door het kabinet, de mensen van Dethon vinden dat niet vet. Gistermiddag liet de provincie weten dat er 's ochtends en eind van de middag toch een bus naar Dethon zal rijden. Er is nog geen oplossing voor de mensen die halve dagen werken vanwege hun beperking. Binnen de drie kernsporten wordt nu vooral een focus gelegd op de sportevenementbezoeker en de prestatieve/competitieve sporter. Het blijkt dat de recreatie ve, actieve sporttoerist evenzeer, of zelfs nog wel van groter belang kan zijn voor Zeeland. Zo is uit het onderzoek duidelijk gewor den dat de provincie relatief wei nig aandacht besteed aan het wan delen, terwijl die sport erg veel (recreatief) beoefend wordt in Zeeland. Daarnaast zou een grote re focus op de duiksport kansrijk zijn. Verder wordt aandacht ge vraagd voor fietsers die in de voet sporen van grote wielerevenemen- ten in Zeeland willen fietsen. De natuurlijke omgeving van Zee land daagt uit tot bewegen en een gezonde leefstijl. Wie een dagje of weekendje naar zee gaat, maakt vrijwel altijd een strandwande ling. In de zomer wordt er volop in en op het water gespeeld en be wogen, zonder dat daar een presta- tief doel achter zit. Mensen wor den zich steeds bewuster van een gezondere leefstijl. Dit komt bij voorbeeld tot uiting in een ge zond eetpatroon maar ook in vol doende lichaamsbeweging. De nota is samengesteld om na te gaan wat sporttoerisme voor kan sen kan bieden aan de provincie Zeeland. Sportevenementen en ac tiviteiten, maar vooral ook de na tuurlijke en gezonde leef- en be- weegomgeving kunnen ingezet worden als toeristische trekpleis ter voor zowel sporters, toeschou wers en medereizigers die wel licht ook langer in de regio verblij ven. De natuurlijke omgeving van Zeeland nodigt uit tot bewegen en biedt zo mogelijkheden voor de beoefening van een breed scala aan sport- en beweegactiviteiten. Omdat Zeeland een populaire toe ristische bestemming is, ligt een combinatie van sport en toerisme voor de hand, aldus de nota. Toch zijn de Zeeuwen in het alge meen niet ontevreden over de vei ligheid van hun omgeving en neemt het onveiligheidsgevoel de afgelopen drie jaren af Vorig jaar ervoer 27,9 procent van de Zeeuw en een gevoel van onveiligheid in het algemeen. Dat blijkt uit de Veiligheidsmoni tor 2014 die het CBS heeft gepubli ceerd. Zeeuwen worden van lie verlee wel steeds vaker met ver mogensdelicten geconfronteerd. Van 7,7 procent in 2010 via 9,2 pro cent in 2013 tot 9,9 procent in 2014. Dat is dan nog steeds lager dan het Nederlands gemiddelde. Geweld tegen Zeeuwen nam af van 2,7 procent naar 2,0 procent. En ze kregen minder te maken met respectloos gedrag door onbe kenden; 17,6 procent in 2012, 16,7 procent in 2013 en 16,4 procent in 2014. Het is dan ook niet zo vreemd dat het rapportcijfer voor de veiligheid in de buurt steeg van 7,3 in 2012 naar 7,5 in 2014. Het gevoel van overlast door fysie ke verloedering daalde van 22,2 in 2012 naar 20,1 in 2014. Zeeuwen hebben wel meer dan gemiddeld in Nederland preventieve maatre gelen genomen in en rond de wo ning om inbraken en geweld te voorkomen. Misschien wel daardoor liggen de onveiligheidsgevoelens op een la ger percentage dan gemiddeld in Nederland. De leefbaarheid in de buurt wordt als hoger dan gemid deld ervaren en de Zeeuwen vin den verder dat de situatie met be trekking tot de verkeersoverlast is verbeterd. Hfr.orendt Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Nu moeten we Dethon regelt zelf busvervoer voor medewerkers tot er een oplossing is gevonden, foto Peter Nicolai door Sophie Stockman door René Schrier VLISSINGEN - Als de provincie Zee land meer sportieve recreanten wil aantrekken, doet ze er goed aan zich niet te veel te focussen op de drie kernsporten die ze gekozen heeft; watersport, wielersport en beachsport. Dat staat in de nota Zeeland als sporttoeristische be stemming die het kenniscentrum Kusttoerisme heeft gepubliceerd. Het gaat de sportieve recreant niet altijd om het winnen. door René Schrier VLISSINGEN - Meer dan de helft van de Zeeuwen (55 procent) is tevre den over de contacten met de poli tie. Dat is niet buitengewoon veel, vergeleken bijvoorbeeld met Am sterdam waar 62 procent daar te vreden over is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27