GEZOND 19 Vaatwasser verhoogt de kans op allergie Roken nog dodelijker dan altijd al gedacht Persoonlijkheid is als een kameleon lse van Dijk (79) laat zich niet weer houden door de vrieskou, die in de schaduw van woonzorgcentrum Houthaghe in Den Haag nog voel baar is. Enthousiast stapt ze op haar favoriete fitnessapparaat, de air wal ker. „Dit is echt mijn dingetje", roept ze terwijl haar benen, ogenschijnlijk moei teloos, heen-en-weer bewegen. Van Dijk geniet zichtbaar van de uitdaging die uitgaat van de gekleurde frames en bui zen in de 'beweegtuin voor senioren', die inmiddels bij tientallen zorginstellingen en buurtcentra te vinden is. De beweeg tuin is een van de middelen om ouderen uit hun stoel te krijgen. Driekwart van de bewoners van een zorginstelling is immers lichamelijk inactief, concludeert de Inspec tie voor de Gezondheidszorg (IGZ). Hier door hebben bewoners van zorginstellin gen een grotere kans op incontinentie en botontkalking en lopen zij meer risico om te vallen. Het is in de ogen van de IGZ dan ook hoog tijd dat zorginstellingen hun verantwoorde lijkheid ouderen tot bewegen te stimule ren in actie omzetten. De inspectie contro leert de zorginstellingen dit jaar daar spe ciaal op. „Bewegen vergroot de zelfred zaamheid en vertraagt verdere achteruit gang in de kwaliteit van leven", aldus de IGZ. Het trainen van een sixpack, een strak buik je met sterke buikspieren, staat in de oude renzorg uiteraard niet voorop. Hoe het wel gaat, weet Yvonne Jansen, vrijwilligerscoör- dinator van Houthaghe, een vestiging van zorgkoepel Florence. „Voorwaarde is dat het sporten spelenderwijs verloopt en dat het gezellig is. We zeggen niet tegen onze bewoners: 'U moet bewegen, want dat is goed voor u'. Dat werkt niet, ook al wijzen meerdere wetenschappelijke onderzoeken uit dat zij baat hebben bij beweging." Lichaamsbeweging voor ouderen moet je sowieso heel ruim zien, meent Jansen. „Kaarten is ook bewegen, je eigen brood smeren ook. En wat dacht je van zelf je haar kunnen kammen in plaats van te moe ten wachten tot een van de verzorgers dat voor je komt doen?" Ze somt meer manie ren op waarop bewoners actief zijn, zoals bij het doen van boodschappen en als zij naar de gemeenschappelijke ruimte komen voor een kopje koffie. Jansen: „Wat wij hier doen, is de mensen stimuleren door het or ganiseren van beweegactiviteiten. Die ma ken we zo laagdrempelig als mogelijk. Je hoeft hier heus geen handstand in de gang te maken." Buiten gaat een aantal senioren naar een kleurige boog waaronder zij kunnen staan; Het gaat natuurlijk om het sporten, maar het sociale aspect is minstens zo belangrijk Om ouderen meer te laten bewegen in de buitenlucht, is er een nieuwe trend: de beweegtuin. Instellingen voor ouderen benutten die als extra stimulans. ook zo'n toestel dat is bedoeld om plezier in bewegen te vergroten. Dat lukt aardig. Met behulp van speciale sensoren die de komst van de groep opmerken, start er mu ziek en volgen er opdrachten. Die worden begeleid en aangevuld door sportinstruc teur Taoufik Jamal. „We gaan zakken en ko men weer omhoog" en „Dansen maar", in strueert hij. De heupen van de deelnemers gaan op-en-neer, de handen worden ineen geslagen en er verschijnt een brede glim lach op vrijwel ieders gezicht. „Het gaat na tuurlijk om het sporten, maar het sociale aspect is minstens zo belangrijk", vertelt Ja mal. De sportinstructeur van Sportief Plan, een organisatie uit Delft die is gespecialiseerd in beweegactiviteiten in zorginstellingen, is positief over de nieuwe trend. De be- weegboog en de beweegtuin vormen een goede aanvulling op de activiteiten bin nenshuis, vooral met het oog op de varië teit. „Als de bewoners in hun stoel zitten, kunnen zij geen oefeningen voor de liezen of voor de hamstrings uitvoeren. Ook rek- oefeningen komen binnen nauwelijks aan bod." Nadeel is volgens hem wel dat de se nioren de toestellen niet zelfstandig kun nen gebruiken; begeleiding en instructie zijn noodzakelijk. Anke Wijnja van bureau Fonkel, sinds twaalf jaar ontwerpster van beweegtuinen, kijkt per locatie welk toestel het meest ge schikt is. Dat kan ook een eenvoudig toe stel zijn, waarbij een bewoner geen begelei ding nodig heeft. Zoals een bankje met trappers. „Het mooie van een beweegtuin zoals in Houthaghe is dat er ook buurtkin deren en kleinkinderen van bewoners op afkomen. Vooral bij mensen met dementie werkt sfeer aanmoedigend." Wijnja gaat ervan uit dat de vraag naar be weegtuinen nog wel even zal aanhouden. „Het begon allemaal met de opkomst van een belevingstuin, de healing garden. Men sen die dat in het buitenland hadden ge zien, wilden dat ook hier realiseren. Sinds een jaar of zes is duidelijk merkbaar dat be wegen in opkomst is. Ik krijg nu meer aan vragen voor een beweegtuin." Binnen zorginstellingen voor ouderen wordt verder ook gekeken naar de invloed van de inrichting op het bewegen. Volgens Wijnja en Jansen is ook sprake van een ver andering van mentaliteit. Het is niet langer vanzelfsprekend dat verzorgers en vrijwilli gers bewoners zo veel mogelijk uit handen nemen. De senioren, bewoners en omwonenden, die meedoen aan de beweegactiviteiten zijn bereid te leren en willen vooruitgaan. „Bewegen, is belangrijk, het is een uitda ging", beaamt Hetty Arents (71), die van haar 7e tot haar 40ste aan ballet deed. Ook oud-amateurvoetballer Arij van der Lee (82) geniet van de beweging: „Ik wil zo lang mogelijk fit blijven." DINSDAG 3 MAART 2015 De vaatwasmachine is mogelijk een van de oorzaken dat de afgelopen vijf tig jaar het aantal mensen met aller gieën flink is toegenomen in welvaren de landen. Kinderen die opgroeien in een huis waar nog met de hand wordt afgewassen, hebben minder kans een allergie te ontwikkelen dan kinderen die opgroeien in een huis waar de vui le vaat in de machine verdwijnt, con stateren Zweedse onderzoekers. Zij ondervroegen ruim duizend gezinnen over de mogelijke relatie tussen jonge kinderen met een allergie en allerlei leefgewoonten, zoals de manier waar op de afwas wordt gedaan. Dat lever de een verband op tussen met de hand afwassen en een kleinere kans op allergie. Volgens de onderzoekers past dat in de theorie dat het risico op allergie groter is naarmate we minder blootstaan aan bacteriën en andere micro-organismen. Aangetoond is dat borden en bestek minder schoon zijn na afwassen met de hand dan na was sen in de machine. Bron: Pediatrics De tekst 'Roken is dodelijk' op sigaret- tenverpakkingen is bepaald niet over dreven. Roken is nog dodelijker dan al tijd gedacht. Van iedere drie mensen die (blijven) roken, sterven er uitein delijk twee als gevolg van ziektes die rechtstreeks het gevolg zijn van het roken (hart- en vaatziekten, beroerte, COPD, kanker). Eerder werd ervan uit- foto Getty Images gegaan dat de helft van de rokers zou sterven als gevolg van deze gewoon te. Op grond van gegevens van ruim tweehonderdduizend mannen en vrouwen, berekenen Australische on derzoekers nu dat dit cijfer veel hoger ligt: twee van elke drie rokers. Rokers hebben gemiddeld een driemaal hoge re kans om vroegtijdig te overlijden dan niet-rokers, concluderen de onder zoekers. Gemiddeld overlijden rokers tien jaar eerder dan niet-rokers. Bron: BMC Medicine Vergeet de indeling in perfectionisti sche mensen, extraverte mensen, in troverte mensen en welke andere eti ketten ook bedacht zijn om de per soonlijkheid van iemand aan te dui den. Die etiketten liggen helemaal niet zo vast als sommigen ons willen laten geloven. Volgens Groningse on derzoekers is je persoonlijkheid als een kameleon: je past je aan de omge ving aan en aan de omstandigheden waarin je je bevindt. Zo kun je op het ene moment heel perfectionistisch zijn, aangezien de situatie daarom vraagt, en het andere moment de nei ging hebben de boel de boel te laten. En je zult in een situatie waarin je graag in het centrum van de aandacht staat meer extravert gedrag vertonen dan in een situatie waarin je niet in het middelpunt wilt staan. Wie 'op zoek gaat naar zichzelf, zal zich dus eerst moeten afvragen naar 'welke ik' hij of zij op zoek wil gaan, aldus de on derzoekers. Bron: Rijksuniversiteit Groningen In de zevende hemel met de air walker door Dora Rovers Taoufik Jamal, sportinstructeur K reageren? V gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20