ii Het kindje zelf heb ik niet gezien, maar wel een handje dat werd opgestoken. Gelukkig, dacht ik toen, het leeft Slaapziekte treft Kazachs dorp Gangsterbord 10 en 11 Beweegtuin ouderen Gezond Erik de Bruyn documenteert Racoon Bij een kernramp lopen veel meer mensen gevaar dan tot nu toe werd gedacht. Gezinnen krijgen daarom jodiumpillen. DINSDAG 3 maart 2015 257e jaargang nr. 52 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,07 DEN HAAG - De overheid moet op korte termijn miljoenen jodiumta- bletten verspreiden. De pillen zijn nodig om een groot deel van de kinderen en zwangere vrou wen in Nederland te beschermen bij een kernramp of nucleaire aan slag. Dat blijkt uit onderzoek door de ze krant. Tot nu toe kregen alleen inwoners in een straal van 10 tot 25 kilometer rond een kerncentra le jodiumpillen. Die zone wordt vergroot naar too kilometer: een gebied dat vrijwel heel Oost- en Zuid-Nederland beslaat. Minister Schippers van Volksge zondheid besluit nog dit voorjaar over de verspreiding van de pil len: gezinnen krijgen ze thuisge stuurd of moeten ze zelf ophalen. Ook een deel van de Randstad krijgt jodiumtabletten. De zones zijn verruimd na over leg tussen Nederland, België en Duitsland. Die landen hadden tot nu toe geen eenduidig beleid. Bij een kernramp kan een deel van de bevolking baat hebben bij jodium. De tabletten bieden be scherming tegen schildklierkan ker. Wie een pil slikt, verzadigt het lichaam met 'ongevaarlijk' jo dium. De schildklier sluit zich af, waardoor er geen radioactief jo dium meer bij kan. Vooral bij jonge mensen kunnen de pillen effect hebben. Bij oude ren is de kans op schildklierkan ker door radioactieve straling klei ner. „Het is de bedoeling dat jodiumta bletten vóór het overtrekken van een radioactieve wolk worden ingenomen", zegt Jan de Vries, arts en woordvoerder van de Veiligheidsregio Twente. De nieu we too kilometer-zones zijn ge trokken rond de kerncentrales in Borssele, Doel (België), Tihange Wie een pil slikt, verzadigt het lichaam met 'ongevaar lijk' jodium. Vooral bij jonge mensen heeft het effect (België) en Emsland (Duitsland). Na de kernramp van Fukushima in 2011 is de vrees voor een nucle air ongeval in de westerse wereld toegenomen. Deskundigen stel len dat de bevolking in Japan baat zou hebben gehad bij de preven tieve verstrekking van jodiumpil len. Op dit moment liggen 4,1 miljoen jodiumpillen in Nederland opge slagen. „Mogelijk moeten er meer tabletten worden aangeschaft", meldt een woordvoerder van mi nister Schippers. Vondeling moet voortaan via internetregister zijn ouders terug kunnen vinden Pagina 2 en 3: 'Dit draag je je hele leven mee' Opnieuw kind te vondeling in Breda De afgelopen dagen zijn er vol gens Russia Today opnieuw twee mensen ziek geworden. Waarvan de bewoners van het dorpje het slachtoffer worden, is volstrekt on duidelijk. Wetenschappers zoals medici, virologen, radiologen en gifdeskundigen hebben tal van po gingen gedaan om de absurde ziektegevallen te verklaren, maar tevergeefs. Geochemicus Leonid Rikhvanov opperde dat het gas ra don de oorzaak zou kunnen zijn, omdat het kan ontsnappen uit oude sovjet-mijnen waar ura nium werd gewonnen. 52% 48% Editie: Walcheren Volg de Nederlandse Bonnie en Clyde van hun misdaden tot hun gang naar de rechtbank risicozone bij kernramp Grotere door Peter Winterman O zie www.pzc.nl/binnenland Bekijk of uw woonplaats in een 100 kilometerzone ligt foto ANP/Andrea Matone Wie ben ik? Bewoonster van de straat in Breda waar gisteren een vondeling werd gevonden KALACHl - In een Kazachs dorpje zijn opnieuw mensen getroffen door een mysterieuze ziekte. De symptomen: dagen slapen. Door nog onbekende oorzaak zijn in twee jaartijd zo'n 120 mensen overvallen door slaap in het dorpje Kalachi. DE STELLING Reageer op pzc.nl Ik hoef geen jodiumpil UW MENING 464 reacties Ik heb geen moeite met attractie over de Ramp EENS ONEENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 1