H H W 16 GEZOND 9:00 13:00 10:00 leeft van zo'n vijf tientjes per week, maar zo iets kan er niet van af. Zelf voorschieten lijkt onmogelijk. Geld lenen ondoenlijk. En hij heeft het zo koud. „Hoe zou het gaan als je het bedrag contant krijgt?", informeert Versluis. „Moeilijk", zegt Bernard. „Waarom?" „Misschien koop ik dan iets anders." „Wat dan, denk je?" „Eten. Of dope." Omdat hij voor de derde keer een afspraak bij de dokter heeft afgezegd, wordt hij op die paar tientjes gekort. „Dat is geen vetpot", constateert Versluis. En Bernard lacht: „Gelukkig had ik nog eten in de vriezer." Tijdens de lunch vertelt Versluis dat versla ving de kans op recidive vergroot. Het bete kent ook dat haar cliënten hun criminele ge woonten moeilijk kunnen loslaten; voor structurele en langdurige gedragsverande ring hebben zij meer interne motivatie no dig dan anderen: „Daarom werken we on der andere met de methode 'Stap voor Stap': een korte, laagdrempelige training met opdrachten en vragen, onderverdeeld in zeven fasen. Dit biedt hen inzicht in hun strafbare gedrag en de rol die middelenge bruik erin speelt." In de gesprekken die zo op gang komen, kan zij als toezichthouder concrete alternatieven aangeven voor de toe komst. De 27-jarige Rogier* is een beweeglijke, licht autistische jongeman die een aantal ja ren geleden een overval heeft gepleegd. Daar kwam geweld aan te pas. Hij woont al anderhalf jaar in de maatschappelijke op vang en staat op de nominatie voor een zelf standig begeleidwonen-traject, volgt allerlei cursussen en wil ook graag de maatschappij weer in. Maar hij vertelt dat hij 's nachts ligt te piekeren, omdat hij het moment van die ene donderdagavond, waarop zijn leven to taal veranderde, niet meer kan terug draaien, en het sindsdien alles bepaalt. Versluis bespreekt met hem wat hij nog moet leren om zich te handhaven in de bui tenwereld; tijdens zijn verlof gebruikte hij immers weer verdovende middelen. „Maar ik heb geen overval gepleegd!" „Je bent zo goed op weg", zegt Versluis. „Je weet dat als je over de schreef gaat, ik je een gele kaart moet geven en de officier van jus- Als de reclasseringsadviseur na een gesprek met de verdachte een rapport uitbrengt aan de rechter-commissaris, beslist deze of iemand in detentie gaat of dat men de zaak schorst, vertelt Antoinette Versluis (36). „In dat laatste geval kunnen er bijzondere voorwaarden aan gekoppeld wor den. Zoals verplichte hulp. Dat betekent dat je onder toezicht staat. Bij mij, bijvoor beeld." Zij is reclasseringstoezichthouder en naast het vele papierwerk dat zij verricht om alle zaken zorgvuldig vast te leggen en te kun nen verantwoorden, ziet zij dagelijks op haar spreekuur in Zierikzee of Kloetinge een bonte stoet volwassenen aan zich voor bijtrekken. Ze zijn uit de rails gelopen, heb ben nauwelijks meer iets over hun eigen le ven te zeggen en moeten knokken om hun bestaan weer op te bouwen en als autono me individuen verder te mogen gaan. Vers luis ontmoet hen doorgaans eens per veer tien dagen, een half uur tot drie kwartier. Wie echter een hoog recidiverisico (kans op terugval) heeft, moet zich wekelijks mel den. Wie eens per maand verschijnt, be vindt zich in het laatste deel van het toe zicht. En aan iedereen vraagt zij: „Hoe gaat het met je? Waar loop je tegenaan?" Bernard* (37) is tenger en timide en leunt wat naar voren op zijn stoel. Veroordeeld voor zware mishandeling is hij intussen af gekickt, maar hij hunkert naar nog meer vrijwilligerswerk dan hij al doet, zegt hij: „Want zodra ik thuiszit, wordt het moei lijk." Versluis vraagt hem over de afgelopen dagen, en hij vertelt dat hij het vervelend vindt om zijn bewindvoerder te vragen of hij nieuwe handschoenen mag kopen. Hij Zelfcorrigerend gedrag is las tig. Zeker wanneer je onder invloed bent. Het verschil tus sen mijn en dijn vervaagt. En aan verdovende- en stimule rende middelen hangt een prijskaartje. Wie een delict pleegt en in de kraag gegre pen wordt, kan bij de afde ling verslavingsredassering van Emergis terechtkomen. Wat dan volgt, is een inten sief traject. door Jacoline Vlaander Iemand is nooit alleen maar dader

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17