Iemand is nooit alleen dader v I T AA L 66 16&17 IN DE PRAKTIJK Endometriose is een vaak onbegrepen aandoening in de vrouwelijke buikholte. De bijbehorende klachten zijn moeilijk te voorspellen. Sinds kort wordt er een nieuwe operatietechniek toegepast. Rik Quartero, gynaecoloog in het Medisch Spectrum Twen te, kreeg onlangs een jonge vrouw op zijn spreekuur. Quartero: „Al vanaf haar pu berteit verbeet ze maandelijks hevige terugkerende buikpij nen die waren gerelateerd aan de menstrua tie. Haar huisarts had gezegd: 'Dit hoort er bij. Ga maar aan de anticonceptie'. Pas toen ze later zelfs niet meer pijnvrij kon vrijen met haar vriend, trok ze opnieuw aan de bel. Nu verwees haar huisarts wel door." Quartero constateerde dat er sprake was van endometriose (zie kader). „Het verloop ervan is erg moeilijk te voorspellen. Som mige vrouwen hebben relatief weinig last van de aandoening, anderen kunnen veel pijn hebben van slechts een aantal plek ken. Soms breiden de klachten zich in de loop der jaren uit of ze keren terug. De di agnose is pas te stellen na een kijkoperatie, als we een stukje weefsel wegnemen en de Met een Plasmajet zie je heel precies welk weefsel je losmaakt of verdampt plaats en de ernst van de endometriose kunnen bepalen." De vraag die volgt, is hoe de aandoening te behandelen, zegt Ma rijke Glaubitz van de Endometriose Stich ting. „Er bestaat helaas geen uniforme aan pak, juist omdat de aandoening zich zo ver schillend kan openbaren. Verder kunnen de klachten terugkeren ondanks eerdere be handeling." Om die reden is het belangrijk dat arts en patiënt altijd in nauw overleg afstemmen welke aanpak de voorkeur geniet. Er moet een evenwicht worden gevonden tussen af wachten en monitoren, een medicamenteu ze of operatieve behandeling. Een optie is het innemen van pijnstillende en/of ontste- kingsremmende medicijnen of het toedie nen van hormonen die de menstruatiecy- clus beïnvloeden. Glaubitz: „Voor welke aanpak je ook kiest, de oorzaak wordt niet aangepakt. De behandeling richt zich al leen op vermindering van de klachten. Een eventuele kinderwens is medebepalend in het keuzeproces." In geval van een operatie biedt in uiterste gevallen het verwijderen van één of beide eierstokken of van de baarmoeder uit komst. Met een kijkoperatie kunnen endo- metriosehaarden, cystes en verklevingen worden verwijderd of vernietigd. Ook kun nen beschadigde organen worden hersteld. De operatiemethodes verschillen, zegt Quartero. „Maar eenvoudig gezegd snijdt en knipt de chirurg in weefsel dat hij weg wil hebben. Dat kan op de klassieke ma nier, dus met een mesje of schaartje. Of moderner, met laserlicht of ultrageluid. Dit zijn energiebronnen die vrij secuur weefsel losbranden of op laten lossen. Daarna schroeien we de wonden dicht." In 2006 maakte Quartero in Frankrijk voor het eerst kennis met de zogeheten Plasma jet, een nog modernere variant. Dit opera tie-instrument ligt als het ware als een diri geerstokje in de hand van de chirurg. Met het stompe uiteinde ervan beweegt hij voorzichtig door de buikholte en laat er waar nodig een heet soort gas komen. Met die vrijgekomen energie kan hij, net als bij ultrageluid of laserlicht, aangetast weefsel 'lossnijden' of dat als stoom in het niets la ten verdampen. „Het is een heel precies apparaat. In tegen stelling tot die andere technieken laat de Plasmajet in het weefsel slechts een rest- schade achter van 0,2 millimeter. Met ultra geluid of laserlicht reikt de hitte een paar millimeter verder, waardoor je onopge merkt en onbedoeld bijvoorbeeld ook ach ter het aangetaste gebied schade kunt aan richten. Met dit apparaat zie je wél heel nauwkeurig welk weefsel je losmaakt of verdampt." Volgens Quartero is nog veel vervolgonderzoek nodig. „Zo weten we niet of met de Plasmajet, vergeleken met de andere methoden, op langere termijn meer of minder verklevingen ontstaan. En in welke mate herstelt het weefsel zich ter plekke? Het zijn hoopgevende ontwikkelin gen, maar vooralsnog blijft endometriose omringd met veel vragen." ENDOMETRIOSE Dinsdag 3 maart 2015 Gezond Onbegrepen buikpijn door Arnoud Kluiters Rik Quartero, gynaecoloog Bij endometriose dwarrelen endometriumcellen neer onderin het kleine bekken en een deel er van kan zich hechten aan het buikvlies of aan het oppervlak van organen zoals baarmoeder, eier stokken, urineleiders of darm. reageren? gezondheid@depersdienst.nl Bij de menstruatie komt niet alleen bloed naar bui ten. Er loopt vrijwel altijd ook wat bloed via de eilei ders terug de buikholte in. In dit bloed zitten de zoge heten endometriumcellen. Ze dwarrelen neer onderin het kleine bekken en een deel ervan kan zich hech ten aan het buikvlies of aan het oppervlak van orga nen zoals baarmoeder, eier stokken, urineleiders of darm. Endometriose komt bij on geveer de helft van de vrou wen in de vruchtbare le vensfase voor in heel lichte vorm die geen klachten ver oorzaakt. Ernstigere vor men veroorzaken vaker pijn en vruchtbaarheidspro blemen. Als enige gynaecoloog in Nederland werkte Rik Quar tero sinds 2012 met de Plasmajet. Sinds kort zet ten ook het VU medisch centrum (Amsterdam) en Isala (Zwolle) het instru ment in. Haarlem (Kenne- mer Gasthuis), Eindhoven (Catharina Ziekenhuis en het Maxima Medisch Cen trum), Arnhem (Rijnstate) en Den Haag (Bronovo) zeggen binnenkort te vol gen of overwegen dit. In het VU medisch centrum vindt op 7 maart de Lande lijke Endometriosedag plaats. www.endometriose.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16