jMBEja VERDIEPING 11 Ze zitten in de rechtszaal eer der als Romeo en Julia naast elkaar dan als het Ameri kaanse gangsterpaar Bonnie en Clyde. Merve B. (20), de Enschedese Turkse, en Mar co van der P. (26), de ge adopteerde Braziliaan, houden eikaars han den vast, zij aan zij tegenover drie Drentse rechters. Eén van de magistraten bekijkt het verlief de koppel, met verbazing. „U bent een in telligente vrouw, blijkt uit de rapportage. U bent niet dom, u leest boeken over filoso fie en psychologie. Dacht u echt dat u hier mee weg zou komen?" Waar Merve eerder tijdens de zitting in vloeiende volzinnen heeft geantwoord, zwijgt de vrouw nu. De rechter wijst op de lijst van misdaden die op hun beider dagvaarding staat. Merve en Marco staan terecht voor een geweldda dige, criminele plundertocht, ruim een jaar geleden. Die eindigde, na een vermeende moordpoging, gijzelingen en een schiet partij op 26 februari met hun arrestatie in een kamer van hotel-steakhouse Ostendor in het Duitse Schwerte. „De aanhouding kwam als een verrassing", zegt Marco nu. Ten tijde van hun vlucht woedde er in Ne derland een mediastorm rond het duo dat werd aangeduid als een moderne 'Bonnie en Clyde'. Zij zeggen daar niet veel van te hebben meegekregen. „Eén keer, op de ra dio", zegt zij. De rechtbank in Assen is gisteren begon nen aan de strafzaak die minstens vier da gen zal vergen. Op de dagvaarding staan tien verdenkingen, stuk voor stuk van ern stige feiten. Merve heeft loshangend, krullend haar tot halverwege de schouders. Ze draagt grote, gouden ringen in de oren. 'Knap meisje', twittert een vrouw vanuit de grote zittings zaal. 'Ik zit tien meter van haar af en kan hier haar wimpers zien'. Die krullen centi meters omhoog. Marco zit in een gestreept poloshirt naast zijn geliefde. Hij is kleiner dan de eerder door het Openbaar Ministerie verspreide compositietekening deed vermoeden. De man die als baby van een paar maanden door Friese ouders werd geadopteerd, is ka lend. Hij heeft een beginnend snorretje, een stoppelbaard en een harde kaaklijn. Keer op keer kijken ze in de rechtszaal op zij, naar elkaar. Direct na hun arrestatie en uitlevering vo rig jaar beriepen de twee zich op hun zwijgrecht. Later bekenden ze grotendeels de feiten over hun plundertocht. Marco als eerste, op 7 en 8 augustus 2014, Merve in drie verhoren daarna. Tijdens de zitting proberen de twee ver dachten half en half hun criminele escapa des af te zwakken. Een voorbeeld is het gij zelen van een bewoonster van een huis in Meppel. Ze braken daar op 10 februari in. Ze douchten en aten daar en doorzochten de woning. Toen de bewoonster thuis kwam, ontstond een vechtpartij. „Me vrouw was hysterisch", zegt Merve. Vol gens het slachtoffer pakte zij een koksmes. De bewoonster werd gekneveld aan hoofd, enkels en handen en in een kast gestopt, om haar geschreeuw te dempen. Volgens Marco probeerden hij en Merve 'normaal, niet denigrerend' tegen het slachtoffer te doen. „We hadden respect." Niettemin prikte hij de vrouw een paar keer met een mes in de bovenbenen, om haar de pincode van haar bankpas te ont lokken. Merve sloeg haar met een steelpan op het hoofd. „Mevrouw was aanvallerig, ze ging krabben", zegt Merve nu. Merve en Marco voelden regelmatig aan haar halsslag ader, om te checken of de vrouw nog bij be wustzijn was. „Ik kreeg geen antwoord, ze gaf geen kik. Ik ging me zorgen maken. Ik ben geen sadist. Ik voelde mijn hart klop pen", aldus de Enschedese. De twee inbrekers duwden de vrouw in de kofferbak van haar eigen auto en reden weg. In Meppel pinden ze 1.200 euro, een tweede poging in Groenlo mislukte. Het slachtoffer was vreselijk bang en huilde voortdurend, urenlang. „Toch waren we niet onmenselijk", zegt Merve. Het slachtoffer heeft immers haar verhaal over haar echtscheiding mogen doen en eten en cola gekregen? Ze bedoelt maar. Het gangsterduo dumpte de vastge bonden vrouw bij Oostvaardersplassen bij Lelystad, onder takken en een boom. Het gebruikte schilderstape was niet strak ge trokken, houden ze de rechters voor. Een magistraat wijst erop dat de gijzeling 'geweldig traumatisch' voor de vrouw is geweest. Marco: „Ik heb het met een bezwaard ge moed gedaan. Het ging om de vrijheid", komt telkens als motief uit zijn mond. „Het overkwam ons, geld was maar een middel (voor hun vrijheid). Uiteinde lijk hebben we voor onszelf gekozen", zegt hij. Merve steunt haar geliefde. Het uitgeoe fende geweld op slachtoffers noemt ze 'niet intentioneel'. Ze heeft niemand pijn willen doen. „Het is niet zo dat we kicken op geweld." Of ze hebben gedacht dat ze zouden wegko men met deze ongekend criminele plunder tocht, vraagt een rechter nogmaals. Marco, die vanaf zijn tienerjaren een ellenlang strafblad heeft opgebouwd vol criminele antecedenten, zegt daar 'nooit heel diep' bij nagedacht te hebben. „Daar denk je in zo'n situatie niet over na." Merve is bepaald niet dom, stelt de rechter. Zij relativeert dat. „Wat is intelligent?" Mar co lijkt de simpelere, maar niet minder har de helft van het stel. Of hij links is, vraagt de oudste rechter op een zeker moment. „Ik ben links, maar kan met rechts ook slaan." De rechtbank bespreekt vandaag de Ensche dese feiten tijdens de plundertocht: het neerschieten van een gast op nudistencam- ping Het Slagersmaat, een brute gijzeling in het buitengebied en het kidnappen van een man in zijn eigen auto. Hij moet van het gangsterduo pinnen in Ahaus. De ontvoeringen, berovingen en mishande lingen waren niet gepland, zei het tweetal, maar gebeurden omdat 'alles uit de hand liep'. DINSDAG 3 MAART 2015 die uit de hand liep I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11