Politie VS ligt op de pijnbank 1 w Mazelen in Berlijn, baby's moeten thuisblijven ■4 A 8 BUITENLAND PKK-leider wil wapens neerleggen De leider van de Turks-Koer dische PKK, Abdullah Öcalan, heeft vanuit de ge vangenis zijn achterban op geroepen mee te praten over het neerleggen van de wa pens. Zijn verklaring werd voorgelezen op tv door een parlementslid van een PKK- gezinde partij, de HDP. Öcalan wil dat een 'speciaal congres' wordt gehouden in de lente. Daar moet het 'stra tegische en historische be sluit' worden genomen na ruim dertig jaar te stoppen met de strijd tegen Turkije. Öcalan zit al jaren vast op het eiland Imrali. Sekteleider gepakt voor misbruik Een 53-jarige sekteleider die door de Verenigde Staten werd gezocht wegens tien tallen gevallen van seksueel misbruik is in het noorden van Brazilië opgepakt. De man, Victor Barnard, zit sinds vrijdag vast nadat agenten een flat in het kust- plaatsje Pipa binnenvielen. Justitie houdt de Amerikaan verantwoordelijk voor 59 ge vallen van seksueel geweld in Minnesota. Meer belasting rijkere Grieken De rijkere Grieken moeten mogelijk meer belasting be talen. De Griekse minister van Financiën Yanis Varoufa- kis sluit niet uit dat er voor hen een 'buitengewone be lasting' komt. Varoufakis moet de begroting in even wicht brengen. Het extra be lasten van rijken is een van de manieren waarop hij de nieuwe afspraken met Euro pa vorm wil geven. Geen euthanasie Chileens meisje Een Chileens meisje (14) met taaislijmziekte dat presi dent Bachelet van Chili smeekte om euthanasie toe te staan, is in het ziekenhuis door haar bezocht. Volgens Michelle Bachelet kan de wens niet in vervulling gaan, maar worden de kos ten van haar medische be handeling wel vergoed door de overheid. In Chili is euthanasie verboden. Leeuwin doodt dronken man Een leeuwin in de dieren tuin van de Russische stad Belgorod heeft een man ge dood die in beschonken toe stand over een hek was ge klommen. Daardoor kwam hij te dicht in de buurt van de kooi van het roofdier, dat hem aanviel. Een medewer ker van de dierentuin vond het lichaam van de man naast de kooi van de leeu win. Het is een van de vele incidenten die het afgelopen decennium in de VS tot grote ophef leidden. De regering van president Barack Obama wil er lering uit trekken om nieuwe tragische missers te voorkomen. Binnen 48 uur bracht de politie chef van Kenosha in de staat Wis consin een rapport uit over wat er met Bell gebeurde. Michael Bell had alcohol gedronken op het mo ment dat hij werd aangehouden. In het rapport stond: het gebruik van een dienstwapen was gerecht vaardigd, geen van de agenten had een fout gemaakt, niemand hoefde te worden vervolgd. De vader van het slachtoffer, Mi chael Bell senior, mocht vorige week zijn verhaal vertellen aan de werkgroep 'Task force on 21st cen tury policing'. Dat is een werk groep die na de onrust in Fer guson - waar een blanke agent af gelopen zomer de zwarte tiener Michael Brown doodschoot - op initiatief van Obama is opgericht. Vandaag presenteert de werk groep haar adviezen. In het rap port staat hoe de politie een bete re band kan krijgen met de lokale bevolking en hoe het aantal klei nere vergrijpen in Amerika naar beneden kan. De relatie tussen politie en bur gers is de laatste jaren ver slechterd. Michael Brown werd door een agent dood geschoten in Ferguson. In 2012 gebeurde iets soortge lijks in Florida, waar de jonge, zwarte tiener Tray- von Martin om het leven kwam. De blanke agent hoefde niet te worden ver volgd, zei een jury. In Fer guson volgde ook geen berech ting. Net als in New York, waar de zwarte Eric Garner stierf nadat een blanke agent hem liet stik ken. Na de incidenten zijn in de cember vorig jaar twee agenten in New York op straat doodgescho ten, ogenschijnlijk als revanche. De ouders van Michael Bell vech ten al jaren tegen de manier waar op agenten die iemand neerschie ten worden beschermd. Vader Michael senior vertelde de taskforce vorige week dat volgens hem een onafhankelijk onder zoeksorgaan elk incident tussen politie en burger moet beoorde len. Op billboards langs de snel wegen van Wisconsin stond vorig jaar: When police kill, should they judge themselves(Als de politie doodt, moet zij dan zichzelf beoor delen?). In 2008 betaalde de stad Kenosha 1,75 miljoen dollar aan de familie Bell om een rechtszaak tegen het politiekorps te voorkomen. Het verhaal uit Kenosha is hoe dan ook voor alle betrokkenen tra gisch. Een van de drie agenten be roofde zich jaren later van het le ven omdat hij niet kon leven met wat er met Michael Bell was ge beurd. De Amerikaanse politie zegt 'niet te weten' hoeveel burgers ze jaar lijks neerschiet. Wel zijn de cij fers bekend van het aantal agen ten dat door een kogel wordt ge troffen. In 2012, het laatste jaar waarover cijfers beschikbaar zijn, stierven 44 agenten nadat ze werden neer geschoten door burgers. Vier agen ten werden op een andere manier om het leven gebracht. Het kleine buurland van India is een voorbeeld voor andere landen waar stropers wilde dieren doden. KATHMANDU - Met stevige pas be wegen de mannen van het Nepale- se leger zich door de dichte bebos sing van het Chitwan National Park in Zuid-Nepal. Het is moei lijk de in legeruniform - met zwarte 'kisten' - geklede groep bij te houden. De mannen stoppen al leen als er nieuwe gegevens op de gps ingevoerd moeten worden. Die technologie wordt gebruikt om het aantal dieren in het park in realtime te registreren. Alleen al in dit park zijn 1100 mili tairen verantwoordelijk voor het beschermen van de wilde dieren. En dat werpt zijn vruchten af. Ne pal is uitgegroeid tot gidsland in de aanpak van stroperij in de re gio. Terwijl er in India wordt gesteg geld over de vraag of de tijgerpo pulatie daadwerkelijk met 30 pro cent is gestegen dit jaar, zoals de overheid stelt, bestaat er in Nepal geen twijfel over de behaalde re sultaten. Sinds 2011 heeft het klei ne Zuid-Aziatische land twee keer mogen vieren dat er een jaar lang geen enkele neushoorn, oli fant of tijger is gedood door stro pers. Mede door de inzet van slimme Het is niet de eerste keer in de voorbije jaren - ook in 2011 en 2013 heerste de ziekte - maar nog altijd zijn er ouders die weigeren hun kinderen in te enten. Sommi gen hebben op internet paniekver halen over inentingen gelezen. Anderen vinden dat hun kinde ren zelf 'immuniteit' moeten op bouwen. Mensen zien ook af van vaccinatie om religieuze redenen. En er zijn ouders die de inenting vergeten. Dit alles leidt tot proble men. Het virus is eenvoudig over draagbaar: kuchen of hoesten, is vaak al voldoende om iemand te besmetten. Wekelijks registreert de lokale ge zondheidszorg tachtig nieuwe ge vallen. Op Berlijnse scholen waar mazelen heerst, moeten leraren en leerlingen een inentingsbewijs kunnen overleggen. Wie niet in- geënt is, moet thuisblijven. Eén school besloot al om tijdelijk de deuren te sluiten. De politiek bespreekt of het geen tijd wordt inenting verplicht te stellen. Vooral in 'hippe' wijken als Prenz- lauerberg en Kreuzberg wonen veel 'alternatieve', linkse ouders, die de opvatting koesteren dat in enten onnodig is en dat de offi ciële aansporingen om kinderen tegen mazelen in te enten berus ten op propaganda van de farma ceutische industrie. Mazelen kunnen tot ernstige com plicaties leiden - zoals hersenont steking - en de dood tot gevolg hebben. Een kind van anderhalf stierf in Berlijn onlangs aan de ziekte. Het was het eerste sterfge val door mazelen sinds 2001. Niet alle politieke partijen zijn voor een inentingsplicht: de Groe nen en Die Linke vinden dat inen ten de verantwoordelijkheid is van de ouders, niet van de Staat. Het virus is dit jaar met asielzoe kers uit Bosnië-Herzegovina mee gekomen. Ook in het verleden kwamen de mazelen naar Duits land via nieuwkomers. Inmiddels zijn sinds oktober al meer dan 650 gevallen gemeld. Sinds de invoering van de meld plicht, in januari 2001, zijn 1637 ge vallen geregistreerd. Bijna 180 mensen worden in het zieken huis behandeld. Er is vooral zorg over de gevolgen voor meer dan vijftig kleine kin deren die op het moment maze len hebben. ISTANBUL RIO DE JANEIRO ATHENE SANTIAGO MOSKOU door onze correspondent Maartje van Hoek NEW YORK - Michael Bell werd in 2004 op de oprit van zijn huis aan gehouden nadat hij door de politie was gevolgd. Een agent greep de 21-jarige Bell bij zijn nekvel en ver lamde hem met een stroomstoot wapen. Een tweede en derde agent kwamen erbij. De derde schoot Bell door het hoofd. De agent zei dat hij dacht dat Bell het geweer van zijn collega had afgepakt. Een button ter nagedachtenis aan Michael Brown foto Scott Olson/AFP door onze correspondent Devi Boerema door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - In Berlijn woedt een maze lenepidemie. Het verbond van kin- der- en jeugdartsen adviseren inwo ners dringend baby's thuis te hou den, omdat de kinderen anders een groot risico lopen besmet te ra ken. 180 mensen met maze len worden in het ziekenhuis behandeld. Er zijn 1637 gevallen geregistreerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8