Yara zal het vertrouwen nu moeten waarmaken 66 Wat wil je nog meer op een zon dagmiddag, dan lekker met elkaar muziek maken ZEEUWS-VLAANDEREN 21 Winnaars van kwartfinales voorleesstrijd Keukenbrand in woning Zuidsingel Aan de Zuidsingel in Axel heeft zaterdagmiddag tegen vier uur brand gewoed in een woning. De brand was ontstaan in de keuken. De brandweer heeft een blus- voertuig uit Axel en een hoogwerker uit Terneuzen ingezet om het vuur te be strijden. Die slaagde erin de brand binnen de perken te houden. Tolvrije dag wint aan populariteit De zaterdagen waarop de Westerscheldetunnel tolvrij is, blijven aan populariteit winnen. Afgelopen zaterdag was de tunnel weer gratis en waren er 17.819 passages, tegen 16.874 passages op de tolvrije dag in februari 2014. Dit jaar zijn ook nog tolvrij: 28 maart, 26 september, 31 oktober en 28 november. Expositie Fotokring met zo'n 120 foto's Rudy Baaten en Max van Rijs zit ten dan al een tijdje te wachten. Ze zijn naar De Bourgondiër geko men om eens lekker te jammen met Gino and The Bulldoze Band. Voor de tweede keer vindt zon dag de jamsessie plaats en als het aan eigenaar Edwin Verstraete van De Bourgondiër ligt, komen er zeker meer. Hij nam april vorig jaar het zalencentrum aan de hoofdweg tussen Hulst en Axel over, nadat het vier jaar had leeg- gestaan. Het is bijzonder dat een bedrijf zo iets voor elkaar krijgt. Yara is met 590 vaste medewerkers een be langrijke werkgever in de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone. Zeker in tij den van economische crisis weegt Verstraete, eerder exploitant van De Korenbeurs in Hulst, was toe aan 'een nieuwe uitdaging', zoals hij zelf zegt. Een gok wil hij het niet noemen. Hij wist wat hij wil de: Leven in de brouwerij breng en, met onder meer 3oplus-par- ty's en muziekmiddagen als met Gino Buysrogge die als muzikant een naam heeft. het behoud van werkgelegenheid zwaar. Voor een provinciebestuur dat ook verantwoordelijk is voor een goed milieubeleid, kan dat echter nooit de enige reden zijn om de hand over het hart te strij ken. Wat het zwaarst moet wegen is de vraag of een hogere uitstoot een gevaar oplevert voor de volks gezondheid. Onderzoeken door het onafhankelijke Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) hebben uitgewezen dat ureumstof geen risicovolle stof is. Yara mocht bovendien tot 2008 ook al bijna net zoveel ureumstof in de lucht brengen, als de provin cie in de nieuwe milieuvergun ning wil toestaan. Toch knaagt er iets. Yara maakte De eerste jamsessie was 1 februari en volgens Gino een redelijk suc ces. „Het moet gaan rondzingen, dat het hier te doen is, dat je hier lekker gezellig met elkaar op een lazy Sunday afternoon muziek kunt maken. En het smaakte direct al naar meer." Twee tegenvallers zijn er zondag. Een zangeres die zich voor de jam sessie had aangemeld, kan niet ko men. Ze heeft een keelontsteking. En de vaste bassist van The Bull doze Band, Jef Bakker, staat met autopech aan 'de overkant'. Gino heeft genoeg contacten in de mu ziekwereld om het laatste snel op te lossen. Bassist Jef Neve, die net als Gino in Kloosterzande woont, wil wel invallen. Rudy Baaten en Max van Rijs heb ben ondertussen plaatsgenomen op de bank vlak voor het podium. Rudy popelt van ongeduld om de stokjes over te nemen van Jeroen Polderman, de drummer van The vorig jaar bekend te investeren in een nieuwe ureumfabriek, waar mee 170 miljoen euro is gemoeid. Het Noorse moederconcern liet daarmee zien alle vertrouwen te hebben in de vestiging in Sluiskil- Oost, luidde de officiële medede ling. Onvermeld bleef echter dat deze investering direct te maken heeft met de in 2012 geconstateer de verhoogde uitstoot van ureum stof, nadat de productiecapaciteit fors was uitgebreid. De nieuwe fa- Bulldoze Band. Rudy en Max ken nen elkaar nog niet zo lang. Rudy zit al veertig jaar in de muziek, Max is nog maar vijftien jaar en vwo-leerling aan het Zelden- rust-Steelantcollege. Ze hebben el kaar - en nog vijf andere muzikan ten - gevonden om samen funky soul te spelen. Earth, Wind and Fi re en Tower of Power zijn hun fa voriete soulfunkbands. Hun eigen band in opbouw heet Wattsgroo- ve. „Van Watt, we willen energie overbrengen." Hèhè, Rudy en Max mogen mee doen met Gino. Rudy neemt plaats achter het drumstel, Max pakt zijn gitaar. De Bourgondiër vult zich met funky soul, echte feestmuziek. Jordy Geijsels die bij De Bourgondiër in de bediening werkt, komt er ook bij met z'n saxofoon. En het feest is com pleet. Het werkt aanstekelijk. Gi no: „Volgende keer weer, 5 april la zy sundayafternoon." briek is kortom hard nodig om ef ficiënter én vooral schoner te pro duceren. Een bedrijf hoeft de vuile was niet buiten te hangen, maar Yara had ook al wel eerder - om elke verdenking weg te nemen - open kaart kunnen spelen. Zeker om dat Yara op milieugebied goede prestaties levert. Een voorbeeld is de levering van restwarmte en CO2 aan het glastuinbouwgebied bij Westdorpe. In de nieuwe, schonere fabriek is al ruim zes miljoen euro geïnves teerd. Zomer dit jaar valt in Noor wegen het definitieve besluit over de bouw. De provincie en ook de Zeeuwse Milieufederatie vertrou wen Yara; Yara moet dat nu waar maken. De Sasse Fotokring houdt van vrijdag tot en met zon dag de 51ste expositie in De Statie, waaraan 23 fotografen meedoen met 120 foto's. The ma is 'Typisch Zeeuws'. De foto's worden ook digitaal vertoond. Openingstijden vrijdag 18.00-21.00; zater dag/zondag 10.00-18.00 uur. Sandra Roelofs te gast bij eigen film Sandra Roelofs uit Terneu zen, voormalig presidents vrouw in Georgië, is vrijdag te gast bij de vertoning van Stand By Your President in CineCity in Terneuzen. Zij staat centraal in deze film. Regisseur Ineke Smits is ook aanwezig. Journalist Rolf Bosboom in terviewt hen na afloop. Aan vang 19.30 uur. TERNEUZEN - De twaalf Zeeuws- Vlaamse winnaars van de kwartfi nales van de Nationale Voorlees- wedstrijd zijn bekend. Ze mogen woensdag 11 maart meedoen aan de grote Zeeuws-Vlaamse finale in bibliotheek in Terneuzen, van af 19.00 uur. De winnaars zijn de basisscholie ren: Eva Asselman uit Terneuzen, Amber Dieleman uit Schoondij- ke; Nina Dankaart en Lotte Ver- straeten uit Axel; Emmeline van Vlierden uit Sluis, Gwenn Delnad uit Oostburg, Rayhan Zengin uit Terneuzen, Maya Cornelis uit Sas van Gent; Sita Ferket, Floortje Fer- mont en Thirza de Booij uit Hulst en Kaat Kerckhaert uit Klooster zande. Zij maken 11 maart in Ter neuzen kans door te dringen tot provinciale finale, 11 april in Mid delburg. De landelijke finale is 27 mei in Utrecht. MAANDAG 2 MAART 2015 AXEL TERNEUZEN SAS VAN GENT Max van Rijs uit Zuiddorpe (links) en Rudy Baaten uit Zaamslag wachten rustig af tot ze mogen meejammen met Gino and The Bulldoze Band; op de ach tergrond van vlnr Gino Buysrogge, drummer Jeroen Polderman en bassist Jef Neve. foto Peter Nicolai Luie zondagmiddag in Absdale door Harmen van der Werf ABSDALE - Zanger-gitarist Gino Buysrogge zet in. De luie zondag- muziekmiddag is begonnen in za lencentrum-restaurant De Bour gondiër in Absdale. De bezoekers in de goede gevulde eetzaal kijken eerst wat verschrikt op, maar al snel bewegen ze mee op Shake Ba by Shake. De toon is gezet. ANALYSE door Harmen van der Werf SLUISKIL - Kunstmestfabriek Yara is al ruim twee jaar illegaal bezig. Het bedrijf stoot sinds 2012 meer ureumstof uit dan in de vergun ning is toegestaan. De provincie wil die illegale situatie nu met een nieuwe milieuvergunning legalise ren, in de wetenschap dat Yara na 2017 de uitstoot van ureumstof aanzienlijk zal terugbrengen. Gino Buysrogge, zanger-gitarist Een bedrijf hoeft de vuile was niet buiten te hangen, maar Yara had wel eerder open kaart kunnen spelen TERNEUZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 71