Expositie Rothko breekt record Maagdenhuisbezetters: woensdag actiedag L Thuis met minder zorg of terug naar verzorgingshuis? 6 BINNENLAND FRISDRANK Roemrijk limonademerk is stilletjes opnieuw op de markt gebracht. „We geven onze eigen draai eraan." Niet eerder trok een tentoonstel ling in het museum zo veel bezoe kers. „In 1996 hadden we een ten toonstelling met impressionisten uit het Poesjkin Museum in Mos kou. Die liep heel goed. In 1994 en 1995 hadden we een succesvol le Mondriaan-tentoonstelling. Maar dit gaat er flink overheen. Dit succes is ongekend." De museumdirecteur verklaart de hoge bezoekersaantallen uit de moeilijke tijden in de wereld. „Het heeft te maken met zinge ving. Rothko is troostrijk. In tij den dat het zwaar is, met onzeker heid, is het geruststellend om kunst te zien waarvan je rustig wordt of waardoor je je getroost weet. Dat is de kracht van kunst en de bezoekersaantallen zijn een overwinning voor de kunst. Het geeft aan dat de samenleving be hoefte heeft aan kunst." Sinds 1972 is er geen grote exposi tie van werk van Rothko in Neder land geweest. Tempel: „Rothko is veel minder te zien dan andere kunstenaars. Daar focussen we ons op, op moderne kunstenaars die weinig te zien zijn geweest." Vanwege de grote belangstelling had het Haagse Gemeentemu seum de openingstijden tot drie keer toe verruimd. De expositie ging op 20 september open. Er hingen vijftig schilderijen en tien tekeningen van Rothko die leefde van 1903 tot 1970. De meeste schil derijen op de expositie zijn uitge leend door de National Gallery of Art in Washington. AMSTERDAM - De studenten die het Maagdenhuis in Amsterdam bezetten, hebben aanstaande woensdag uitgeroepen tot natio nale actiedag. Dat deden ze giste ren tijdens een bijeenkomst, waar bij studentenbonden uit onder meer Nijmegen, Groningen, Utrecht, Rotterdam en Wagenin- gen aanwezig waren. De bijeen komst trok zo'n tweehonderd mensen. Het is de bedoeling dat woensdag op universiteiten in het hele land wordt gedemonstreerd voor meer democratie en inspraak van stu denten op hun eigen universitei ten. Geld speelt een te grote rol bij veel beslissingen van universi teitsbesturen, vinden de studen ten en ook een groep docenten. Het Maagdenhuis, het bestuursge bouw van de Universiteit van Am sterdam, wordt sinds afgelopen woensdag bezet. Een dag eerder kwam er een einde aan de bezet ting door een groep boze studen ten van het Bungehuis, ook in Amsterdam. Zolang het bestuur van de UvA hun eisen niet inwilligt, zullen de studenten niet vrijwillig vertrek ken uit het Maagdenhuis, lieten ze gisteren opnieuw weten. De UvA deed woensdagavond na de bezetting aangifte, maar het is niet bekend of het weer tot een ontruiming komt. VEGHEL - En ineens staan daar weer de bekende beugelflessen met limonadegazeuse in pastel kleuren. Alsof Exota nooit is weg geweest. „Als je de dop eraf drukt, plopt-ie ook echt en zie je even een pluimpje koolzuurdamp op stijgen", glundert de Veghelse on dernemer Stefan van de Ven. Voor hem is Exota niet minder dan een kleine tijdreis naar vroe ger, toen nog niemand van obesi- tas of E-nummers had gehoord. De 'plop' van Exota stond garant voor een feestmoment in de jaren '50 en '6o. Zulke herinneringen liggen aan de basis van de bescheiden herin troductie van Exota in Nederland. In Veghel om precies te zijn. Van de Ven vond een tijd terug een oude Exotafles. Aan de koffie in bioscoop Industry mijmerde de bouwondernemer met twee makkers, uitbater Patric Brink man en ijshandelaar Ton Verhoe ven, over de limonade van vroe ger. Verhoeven kreeg de vraag om uit te zoeken wie het merkrecht Seksen i bezat. Niet veel later was het trio eigenaar van de merknaam Exota. „Als je zo'n merk koopt, staat de receptuur er los van. Maar limona de maken, is ook geen hogere wis kunde. We zijn niet op zoek ge gaan naar de receptuur. We geven onze eigen draai eraan. De consu ment mag bepalen hoe het moet smaken", legt Van de Ven uit. „We vonden in Frankrijk, vlak bij de Zwitserse grens, een ambachte lijke limonadefabriek die een aan tal proeflessen voor ons wilde ma ken. Met echte suiker en een licht bruisje. We weten dat te veel sui ker ongezond is, maar dan moet je maar regelmatig een glas kraan water drinken." Een zeer subjectieve smaaktest be- paalde welke limonades er zou den worden geproduceerd in han- delshoeveelheid. „We hadden vier smaken geselecteerd die voor ons gevoel het meest lijken op de echte Exota. Maar onze kinderen kozen voor vier andere smaken. Geen ramp, dan doen we ze toch alle acht." Het beeldmerk op de flessen is zo veel mogelijk ongewijzigd. Er zijn een paar icoontjes aan consumen tenvoorlichting toegevoegd. Zoals een tandenborsteltje, dat de ge bruikers moet aanzetten tot poet sen. Een afbeelding van een flesje met bloempje erin maakt duide lijk dat de lege beugelfles niet per se in de glasbak hoeft. Op een vakbeurs voor de delicates- senbranche op de Noordkade in Veghel bemanden Van de Ven, Brinkman en Verhoeven gisteren een stand met Exota. Tussen colle ga's met olijfolie, azijn, worsten en kazen. Van de Ven: „We hebben een stuk of 60.000 flessen laten ma ken, een vrachtwagen vol. We zijn benieuwd naar de reacties. Het is een uit de hand gelopen geintje dat misschien een staartje 5 vragen over uitgebreid zorgpakket Ongeveer tweeduizend ouderen in Nederland die na een verblijf in een verzorgingshuis weer op zichzelf zijn gaan wonen, worden voor de keuze gesteld. Of ze moe ten terug naar een verzorgings huis, of ze verliezen hun uitgebrei de zorgpakket. Ze moeten dan aan tafel met hun gemeente en zorgverzekeraar om nieuwe af spraken te maken over de zorg die ze gaan ontvangen. Mensen die relatief lichte zorg nodig heb ben, hebben volgens de nieuwe zorgwet volgend jaar namelijk geen recht meer op het uitgebrei de zorgpakket. Volgens dagblad Trouw zijn de zorgkantoren van de verzekeraars Achmea en CZ al begonnen met het aanschrijven en bellen van de betreffende oude ren. Het gaat om senioren die nu nog recht hebben op het zoge noemde Volledig Pakket Thuis of wel VPT. In dat zorgpakket zitten onder meer thuiszorgtaken als wassen en wondverzorging, huis houdelijke hulp, eten, begeleiding naar een arts en welzijnsactivitei- ten zoals uitjes. Het pakket is on geveer 1.100 euro per maand waard. De meesten wel, stellen de zorgin stellingen. „Sommigen redden het misschien ook wel met min der zorg en ondersteuning. Maar dat geldt niet voor iedereen. Deze mensen zijn niet voor niets ooit naar een verzorgingshuis gegaan", zegt woordvoerder Bernadet Na- ber van ActiZ, de branchevereni ging van zorgorganisaties. „Met de belofte van het uitgebreide zorgpakket zijn zij verleid weer op zichzelf te gaan wonen. Nu moeten ze dat inleveren. Deze ouderen vallen tussen wal en schip." In theorie niet. Maar in de prak tijk wel, stelt ActiZ. „Gemeentes moeten 40 procent bezuinigen op huishoudelijke hulp. Je kunt op je vingers natellen dat de zorg die ouderen nu zelf in een gesprek met hun gemeente moeten aan vragen, minder zal zijn." Een woordvoerder van staatssecre taris Martin van Rijn (Volksge zondheid, PvdA) wijst er in Trouw op dat ouderen die voor zorg van hun gemeente en zorg verzekeraar kiezen, daar later al tijd op terug kunnen komen. Ze kunnen dan alsnog kiezen voor opname in een verzorgingshuis. Klopt, daar is het beleid op ge richt. Veel senioren willen dat zelf ook het liefst, stelt ActiZ. „Je kunt ouderen die net gewend zijn aan hun eigen stek, niet weer dwingen hun boeltje te pakken. Deze mensen zijn oud. Over een paar jaar zijn ze dood. Laat ze toch met rust." DEN HAAG - Meer dan 265.000 mensen zijn de afgelopen maanden naar de tentoonstelling van de Amerikaanse kunstenaar Mark Rothko in het Haagse Gemeente museum geweest. Dat maakte mu seumdirecteur Benno Tempel giste ren bekend op de slotdag van de expositie. Sinds 1972 is er geen grote expositie van werk van Mark Rothko in Nederland geweest Op universiteiten in hele land moet woensdag wor den gedemonstreerd voor democratie en inspraak Op de delicatessenbeurs in Veghel proeft bezoekster Jolanda den Hartog een glaasje Exota. foto Van Assendelft Fotografie Exota is tijdreis naar toen door Peter van Erp en Maarten van de Rakt raigtotew"" Een oude advertentie voor Exota. Ouderen die onlangs van een ver zorgingshuis naar een eigen wo ning verhuisden, moeten mis schien terug. Anders verliezen ze de zorg die ze nu krijgen. door Annemieke van Dongen I Wat is er aan de hand bij deze ouderen? Om wie gaat het? 3 Hebben deze ouderen nu een pro bleem? 4 Betekent dit dan automatisch dat ze minder zorg krijgen? 5 Maar het kabinet wil toch juist dat mensen thuis blijven wonen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6