Koninklijke erepenning muziekkorps MMK Het speeltuintje in Riethoek is voor één dag het Hof van Getsemane Nog één maandje in Zeeland 66 Je kunt het riool vergroten, maar niemand wil een verviervoudiging van de rioolheffing 20 BEVELANDEN en THOLEN REGENWATERAFVOER Door klimaatverandering is het idee dat elke bui meteen moet worden afgevoerd via het riool losgelaten. LAMMETJESDAG Bergmann roemde de volharding van het korps dat ondanks tegen slagen bleef bestaan. In de hoogtij dagen telde de vereniging ruim 120 leden. In de jaren zestig liep dat terug naar een stuk of tien. Nu zijn er bijna veertig leden. MMK behoort tot de twee oudste muziekverenigingen in Zeeland en tot de vijf langs bestaande korpsen in Nederland. Het korps vierde zijn jubileum zaterdag en zondag met een reünie, een jubi leumconcert en een Sing along- concert. Er is tevens een boek over de his torie van het korps in de maak. De broers Matthijs en Sebastiaan Hoekman leggen de laatste hand aan een film over MMK. De reünie trok zaterdagmiddag een 23-tal oud-leden. Een aantal van hen speelde mee in drie ope ningsnummers van het concert. YERSEKE - Het is een verschijnsel dat vijfjaar geleden nog nauwe lijks voorkwam, maar nu steeds gewoner lijkt te worden. Heftige regenbuien die zo lang aanhou den dat het riool het niet meer kan verwerken en straten blank komen te staan. Zolang de omlig gende huizen iets hoger staan, is er weinig aan de hand. Op laagge legen plekken waar dit niet zo is, - veelal oude straten met dichte bebouwing - doen zich echter gro te problemen voor. Daar stroomt het water de woonkamers in, met forse schade als gevolg. Bewoners van de Julianastraat en de Kerkhoekstraat in Yerseke, wo nen in zulk soort 'badkuipen'. Na dat ze in korte tijd twee keer wer den geconfronteerd met watero verlast, heeft de gemeente Rei- merswaal hun straten de hoogste prioriteit toegekend. Dat betekent echter niet dat de problemen bin nen no-time worden opgelost, ver telt Evelien Marteijn, rioolbeheer der bij de gemeente Reimerswaal. „Problemen met wateroverlast los sen we niet meer op, wel gaan we het risico op schade verkleinen." Simpelweg het riool vergroten, werkt niet, legt haar collega Niels Goud uit. „Het riool in deze stra ten is goed, is onlangs nog uit in specties gebleken." Theoretisch gezien zouden grotere rioolbui zen iets kunnen helpen. „Maar als de buien over tien jaar weer iets heftiger worden, is het probleem terug. Water zal altijd het laagste punt op blijven zoeken en de tech nische mogelijkheden hebben al tijd beperkingen." In plaats van de buien zo snel mo gelijk af te voeren, wil de gemeen te de situatie zo veranderen dat het water tijdelijk in de openbare ruimte kan worden opgeslagen zonder dat dit hinder veroorzaakt. Een methode die overigens al de cennia wordt gehanteerd in nieuwbouwwijken. Daar moeten huizen hoger staan dan de weg en op nieuwe bedrijventerreinen en woonwijken worden grote water partijen gegraven die in korte tijd vele kuubs kunnen bergen. In de zoektocht naar plaatsen om tijdelijk water te kunnen bergen, wordt de burger nadrukkelijk be trokken, iets dat volgens Marteijn op het vlak van riolering nog hele maal niet gebruikelijk is. „Mis schien wil de burger wel een bud get om zijn woning op te hogen. Dat zou zomaar eens de goed koopste oplossing kunnen zijn." Inwoners wordt gevraagd mee te denken over meer innovatieve maatregelen voor de lange ter mijn. „Wanneer de weg moet wor den herbestraat, zou je de funde- ring zo kunnen aanleggen dat er onder het wegdek ruimte ontstaat om water op te vangen. Bijvoor beeld doordat een soort kratjes in de fundering zijn verwerkt." Ook burgers kunnen hun steentje bijdragen aan de opvang van wa ter. Goud: „Een tuin die niet hele maal is bestraat, kan veel meer wa ter verwerken. Ook kunnen men sen de regen die op hun dak valt, opvangen in een regenton." Reimerswaal heeft zo'n 4,5 ton uitgetrokken voor korte termijn maatregelen in het centrum van Yerseke. Meest waarschijnlijk is dat een deel van dit geld wordt be steed aan een pijp onder de Mo lendijk, waardoor een deel van het water in de sloten van de nog deels agrarisch gebruikte polder aan de andere kant van de dijk kan worden geloosd. Wanneer het nieuwe meerjarenplan voor riolering in de gemeente is vastge steld, kunnen eventueel grotere maatregelen worden uitgevoerd. Ook het draaiboek voor noodop lossingen is aangepast, nadat de brandweer afgelopen zomer be sloot het water weg te pompen en aan de andere kant van de dijk te lozen in de Oosterschelde. Oes terkwekers vreesden dat het met rioolwater vermengde water dat op de straat stond, in hun oester putten terecht zou komen. Daar mee zou de E.coli bacterie (de poepbacterie) oesters kunnen be smetten. Volgens Marteijn is daar geen sprake van geweest. „Maar om het zekere voor het onzekere te nemen, zal de brandweer het water nu ergens in een straat lo zen waar het water wel weg kan lopen." YERSEKE VOORBEELDPROIECT VOOR ZEELAND Deelnemers, waaronder de solis ten, koren en dansers, zijn al we ken druk aan het repeteren. Zater dag werden filmopnames ge maakt die tijdens de Passie wor den uitgezonden. De filmbeelden werden gescho ten in nieuwbouwwijk Riethoek. Volgens mede-initiatiefnemer Els- ke Robbeson een wat vergeten, maar daarom niet minder mooi stukje Kloetinge. Onder andere de scene waarin Ju das Jezus temidden van zijn disci pelen verraadt in het hof van Ge- stemane door hem een kus te ge ven, werd opgenomen. Dit alles vond, net als bij de EO-productie The Passion, plaats in een eigen tijds decor. Zo dragen de acteurs gewone kleding, door middel van de kleur sjaal wordt duidelijk ge maakt wie Jezus (wit), Judas (blauw) en de discipelen (groen) zijn. „Het is mij al vaker gevraagd, of we net als in Jesus Christ Super star van die prachtige gewaden gaan dragen. Maar de Passie van Kloetinge is juist een heel heden daagse vertolking van het ver haal", zegt Peter Reinders, die de rol van Jezus heeft en tijdens de uitvoering enkele liederen voor zijn rekening neemt. „Vandaag hoef ik niets te zingen, het gaat nu alleen om de beelden die tij dens de Passie worden vertoond." Jo-Annes de Bat, wethouder van Goes en inwoner van Riethoek, hoeft niets te zingen. „Ik moet maar één zinnetje leren: 'Ben ik het Heer?"' Behalve De Bat, doet ook burgemeester René Verhulst mee aan de Passie. Hij heeft bedui dend meer tekst, want hij is de verteller van het verhaal. mag best SINT-MAARTENSDIJK - De schaapskudde van herder John Sterrenburg heeft za terdag honderden belangstellenden op de been gebracht. Op de tweede editie van de lammetjesdag aan de Eerstedijk net buiten Sint-Maartensdijk waren 315 lammetjes te bekijken, voeren of aaien. Ook konden kinderen een ritje op een pony maken of zich uitleven op een springkussen. Voor ouderen was in één van de schuren een boerenmarktje ingericht. Een muziekduo luisterde de drukbezochte middag op met vrolijke klanken. Gonny Sterrenburg, de moe der van de herder, bemande een kraampje in de stal waar kinderen voor een euro een bekertje voer konden kopen. „Ik heb er zo'n zeventig verkocht, maar de grabbelton is nog veel meer in trek", lacht ze. De Brabantse herder, die dit jaar voor het tweede jaar op het eiland Tholen overwintert, is blij met de be langstelling vanuit de bevolking. Hij blijft nog een maand in het Zeeuwse. Daar na vertrekt hij met de kudde naar Heusden. Een ander deel van de schapen gaat naar de Nedereindse plas, een natuur- en recreatiegebied bij Nieuwegein. Behalve dat zijn schapen het terrein onderhouden, bekleedt Sterrenburg daar ook een educatieve rol voor de bezoekers, foto Leo Adriaansen Straat door Annemarie Zevenbergen MIDDELBURG - Een Oranjejubileum noemde burgemeester Harald Berg- mann het 200-jarig bestaan van het Middelburgs Muziek Korps (MMK). Hij overhandigde zaterdag avond in de Concertzaal in Middel burg de koninklijke erepenning aan verenigingsvoorzitter Jolanda Heha- kaya. door Joeri Wisse Evelien Marteijn De vernieuwende aanpak in Yerse ke, geldt als een voorbeeldproject voor de Samenwerking Afvalwater keten Zeeland (SAZ). Dit is een sa menwerking tussen alle Zeeuwse gemeenten, het waterschap en wa terbedrijf Evides. Doel is om sa men een besparing van 12,4 mil joen op jaarbasis te realiseren. De 'badkuipen' die in het centrum van Yerseke zitten, komen ook in veel andere Zeeuwse plaatsen voor. Het andere proefproject is in Hulst. Daar heeft men te maken met een 'koekenpan', een vlak gro ter gebied met opstaande randen. Met de ervaringen van Yerseke en Hulst kunnen andere gemeenten op een kostenbesparende manier wateroverlast aanpakken. door Joeri Wisse KLOETINGE - De Passie van Kloetin- ge, die zondag 29 maart wordt uit gevoerd rond de monumentale Geerteskerk, begint steeds meer vorm te krijgen. Jezus, gespeeld door Peter Reinders, heft zijn handen op naar de hemel in het 'Hof van Getsemane'. De discipelen kijken toe. foto Johan van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 68