'Niet handig, maar ook niet onrechtmatig' Multinational ASML bevestigt gehackt te zijn Tweedehands kleding levert weinig op door crisis Oekraïne I IN HET NIEUWS 5 1 I DEN HAAG - Hèhè, nu is de PW aan de beurt, klinkt het bij de WD: „Je gunt het ze niet, maar het komt goed uit." VVD-Kamerlid Mark Verheijen stapte vrijdag op na gerommel met dienstreizen en declara ties. Een dag later is PVV-lijsttrekker voor de senaat Marjolein Faber in opspraak omdat ze het bedrijfje van haar zoon heeft ingehuurd voor de website van de PW in Gelderland. „Niet handig", gaf Faber gisteren voor het lijst trekkersdebat op Radio t toe, maar ook 'niet on rechtmatig', zoals blijkt uit het oordeel dat ze in won bij hoogleraar Dou- we Jan Elzinga. Ook Verheijen had geen misdaden begaan, maar hij maakte fouten, con cludeerde de ethische commissie van de VVD. Faber vindt niet dat ze fout zat: „Ik had de site bewust uitbesteed aan de compagnon van mijn zoon. Om alle schijn weg te nemen, betaal ik nu alle gemaakte kosten uit eigen zak terug." Dat is 8ooo euro. Volgens de PvdA, VVD en SGP in Gelderland moet Faber weg, juist omdat ze zo fel reageer de op het declaratiege drag van de Gelderse ex-gedeputeerde Co Ver daas, die om die reden uiteindelijk in 2013 op stapte als PvdA-staatsse- cretaris. In de regels van de pro vincie Gelderland staat dat fractieondersteuning niet aan bloedverwan ten mag worden uitbe steed. Faber: „Dat heb ik ook niet gedaan. Ik deed het bij mijn zoons com pagnon." Ze denkt niet dat PW-stemmers weg lopen door haar 'onhan digheid'. Het was ook om een an dere reden een rumoe rig weekeinde voor de PW. Feider Geert Wil- ders plaatste zaterdag op Twitter foto's van een au to en een huis van PW- kandidaten voor de Sta- tenverkiezingen in Fries land waarop met groene verf'fascist' en 'fascis tisch' is geschreven. Uit de peiling door Mau rice de Hond bleek giste ren dat Wilders' partij nog altijd de grootste is. Als er nu verkiezingen voor de Tweede Kamer zouden zijn zou de PW 28 zetels krijgen. Het gerommel van politi ci doet de politiek wei nig goed, blijkt uit de peiling. Een kwart van de kiezers denkt dat de helft van alle Kamerle den door de mand valt, als hun gedrag zou wor den gecontroleerd. Het bedrijf zegt het incident slechts te melden omdat eerdere geruchten over de inbraak een ei gen leven gingen leiden. Over de herkomst van de hackers heeft ASML 'wel ideeën' maar geen ze kerheid. Hoogleraar cybersecurity Eric Verheul van de Radboud Uni versiteit Nijmegen ziet geen re den tot paniek. Hoe verrassend is de hack bij ASML, en hoe alarmerend Verheul: „Bijna alle bedrijven heb ben last van hackers, al weten ze dat vaak niet. De vraag is hoever ze zijn gekomen. Dat ASML zo snel en inhoudelijk reageert en zo stellig is in zijn uitspraken, sugge reert dat ze het onder controle hebben. Ik vraag me af of het be drijf dit persbericht had uitge bracht als niet was uitgelekt dat er een hack was geweest. Mis schien is het echte security-inci dent wel dat iemand binnen de or ganisatie heeft gelekt en daarmee onterecht onrust veroorzaakte." Moet een bedrijf als ASML niet ge woon zorgen dat er geen vertrouwe lijke informatie online staat? „Het is heel lastig je informatie af te schermen voor de wereld. Er zijn mensen die met de informa tie moeten werken. Juristen moe ten ernaar kunnen kijken, inge nieurs, klanten misschien. Het is ook niet handig als er papieren do cumenten worden verspreid." Bijna alle bedrijven hebben last van hackers, al weten ze dat vaak niet Kunnen hackers bij ASML aan gege vens komen waarmee ze EUV- chip-machines ook echt kunnen na maken? „Zeker. Enkele jaren geleden heb ben we vanuit de Radboud Uni versiteit de algoritmen van de OV-chipkaart gekraakt. Toen bleek dat Chinezen dat eerder al hadden gedaan en dat de gege vens waren gebruikt om chipkaar ten te maken zonder Philips te be talen voor de licenties. Ook bij ASML kan ook zoiets gebeuren. Maar je kunt zo'n EUV-machine natuurlijk ook kopen en nama ken. Je hoort veel over hackende Chinezen, maar ik denk dat de Amerikanen, de Engelsen en ook de Fransen het gewoon een stuk slimmer doen en iemand in het bedrijf zetten. Voor inlichtingen diensten is dat business as usual." ASML heeft op de markt voor chip machines een grote strategische bete kenis. Je zou mogen verwachten dat ze bij hun beveiliging hulp krijgen van overheden. „Ik kan me voorstellen dat ze ad vies krijgen van de geheime dienst AIVD. Economische spio nage is daar een aandachtspunt. Maar dan nog moet je als bedrijf zelf je zaakjes ook op orde heb ben." Valt de wedloop tegen hackers te winnen? „De vraag is hoeveel gebruiks vriendelijkheid je wilt inboeten voor beveiliging. Wil je dat ie mand kan internetten vanuit de systemen waar ook je informatie zit? Je kunt je gegevens altijd be veiligen. Maar dan moet het be wustzijn er wel zijn. We zijn on ze voorzichtigheid verloren, we knopen alles aan internet vast. Ook thuis. De tv, de verwarming, de oven. Het lijkt wel of we het hacken over onszelf afroepen." De voorzichtigheid zijn we verloren, we knopen alles aan internet vast Het is momenteel moeilijker inge zamelde kleding te verkopen, zeg gen Leger des Heils Reshare en Sympany, de twee grootste niet-commerciële inzamelaars van gebruikte kleding in Neder land. De textielprijs lag de afgelo pen jaren met zo'n 75 cent per ki lo hoog, maar is de afgelopen maanden behoorlijk aan het da len. Boosdoener zijn oorlogen. Het Midden-Oosten maar vooral Oekraïne zijn een belangrijke markt voor de verkoop van twee- dehandskleding uit Nederland. Het geld dat de liefdadigheidsin stellingen daarmee verdienen, be steden ze aan goede doelen. „Wij leveren in Oekraïne aan tachtig kledingwinkels. Daarvan zijn er nu 75 gesloten. Door de oorlog en de enorme inflatie die daardoor is ontstaan, ligt het land bijna econo misch stil", aldus Jolande Uringa van Reshare. Bovendien heeft Oekraïne een spilfunctie in het transport van tweedehandskleding naar het oos ten, zegt Marc Vooges van Sympa ny, waarin begin dit jaar Humana en Kici zijn gefuseerd. Dat trans port ligt nu ook grotendeels stil. Om minder afhankelijk te zijn Kleding aanbieden in gesloten zak Leger des k^HeiïsJ van de wereldmarkt is het Leger des Heils begonnen met een ei gen keten met tweedehands waar. De eerste Resharestore in Gronin gen is volgens Uringa succesvol. Binnenkort opent een vestiging in Den Haag. Charitatieve inzamelaars hebben het moeilijk de laatste jaren. Bijna alle gemeenten vragen een vergoe ding voor het plaatsen van kle- dingcontainers. Die leges zijn in middels zo hoog dat Leger des Heils Reshare in 2014 40 procent van de inkomsten (ruim 3 mil joen euro) afdroeg aan gemeen ten. „Dat geld kunnen we dus niet aan goede doelen uitkeren", zegt Urin ga. „Terwijl de meeste mensen die kleding geven ervan uit gaan dat de opbrengst in zijn geheel naar goede doelen gaat", aldus Sympany-directeur Vooges. Volgens hem maken gemeenten winst op de textielinzameling. Volgens de Vereniging Nederland se Gemeenten (VNG) is dat laat ste niet bewezen. „Gemeenten hebben een ander belang dan de charitatieve instellingen. Gemeen ten willen de afvalstoffenheffing zo laag mogelijk houden voor de inwoners", zegt een VNG-woord- voerder. De liefdadigheidsinstellingen er varen steeds meer concurrentie van commerciële inzamelaars, zo genoemde vintagewinkels, ver koop van kleren via Marktplaats en winkelketens die korting ge ven als klanten oude kleren inle veren. „Sinds 2009 krijgen we jaar lijks 10 procent minder textiel bin nen", zegt Uringa. Behalve vorig jaar: toen steeg de inbreng met 2 miljoen kilo naar 23 miljoen. MAANDAG 2 MAART 2015 HOUDT 'KOERS Rutte bij de start van de WD-verkiezingscampag- ne voor de Provinciale Staten in Breda. foto Branko de Lang/ANP door Lucas van Houtert Marjolein Faber foto ANP VELDHOVEN - Hackers hebben zich beperkt toegang weten te verschaf fen tot de systemen van chipmachi- nebouwer ASML. Ze lijken niet te zijn doorgedrongen tot waardevol le informatie, maar nader onder zoek moet uitsluitsel geven. Dat liet de Veldhovense multinational gistermiddag weten. Eric Verheul, hoogleraar door Niek Opten ALMERE - De handelsprijs voor tweedehands textiel daalt door de oorlog in Oekraïne en de opmars van IS in Irak en Syrië. De charita tieve kledinginzamelaars hebben het al moeilijk. Schoenen pet paar gebonden a.u.A. ReShare KLEDINBHERGEBRUIK 0800 03 22 foto Dijkstra BV/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5