Rooien en afplaggen in Zeepeduinen Krabbendijke getroffen Koninklijke erepenning door inbraakgolf muziekkorps MMK SCHOUWEN-DUIVELAND 21 En verder gaat het weer, door de Zeepeduinen tussen Burgh en de Boswachterij Westerschouwen. Ruim twintig inwoners, sommi gen met kinderen, hebben zich de ze zaterdagmiddag aangemeld voor de bewonersexcursie. Terreinbeheerder Natuurmonu menten wil laten zien wat er de afgelopen maanden aan werk is uitgevoerd in dit deel van de Zee peduinen. Zo is de strijd aange gaan met de zich snel verspreiden de Amerikaanse vogelkers. „We noemen deze prunus ook wel de bospest", legt Sluijter uit. Hij nodigt iedereen uit om een stukje van de schors van de struik af te krabben en te ruiken. De geur is bitter, doet aan amandelen denken, maar is niet echt lekker, vindt een deelneemster. Voorafgaand aan de wandeling legde Sluijter de noodzaak van het rooi- en graafwerk. Het duin landschap is de afgelopen decen nia verdicht geraakt met gras, bo men en struiken. Eén van de rede nen is dat er veel organisch gebon den stikstof in de lucht zit, die met regen neerslaat en als een na tuurlijke bemester werkt. Door bomen te rooien en duinvalleien af te plaggen moet het gebied weer dynamischer worden. Het werk wordt dit najaar en in 2016 nog voortgezet. De deelnemers gaan met andere ogen naar de omgeving kijken. En inderdaad ziet het er allemaal wel heel groen uit. Een beetje als bij de Teletubbies, merkt iemand op. Er zijn maar weinig zanderige dui nen te zien. „Ik kom hier eigenlijk nooit", ver telt mevrouw Dingemans, „we wonen vlak naast de boswachte rij, dus eigenlijk wandelen we daar altijd. Ik wist niet dat het hier zo mooi is. Wel liggen er veel paardenvijgen, je moet echt uitkij ken waar je loopt." Die paardenvijgen komen van de pony's die het terrein kort grazen, maar helaas niet van de bospest houden. De groep loopt naar een duinval- leitje dat onlangs is uitgegraven, pony's drinken het grondwater dat er naar boven is gekomen. De drie boswachters - behalve Sluij ter lopen ook Theo de Kuiper en Arno Zwetsloot mee - vertellen dat het afplaggen van duinval leien goed is voor allerlei planten en dieren. Een boomleeuwerik laat zich eerst horen, dan zien. „Daar doen we het voor", zegt de boswachter enthousiast. „Die komt nu weer terug. Net als hope lijk straks ook de parnassia, orchi deeën, vleugeltjesbloem of de rug- streeppad." Teuni Schanstra kijkt geïnteres seerd om zich heen als de tocht verder gaat langs de grens met de boswachterij waar stevig gehakt is. „Ik had al wat gezien van de werkzaamheden, maar dat er zo veel weggehaald wordt, wist ik niet. Ik ben wel onder de indruk. We wonen in Burgh, dit is onze achtertuin, zeggen we altijd. Leuk dat die boswachters zo enthou siast vertellen en alle vragen kun nen beantwoorden." Ik had wat gezien van de werkzaam heden, maar dat er zoveel weggehaald wordt, wist ik niet En er zijn veel vragen, ook van de kinderen, die de boswachters ge duldig beantwoorden. Ze laten een mierenhoop zien, waar de bosmieren zich opwarmen in de zon. „De mieren die warm zijn, gaan het nest in om daar de warm te af te geven", legt Arno Zwets loot uit. Herman de Groot vindt de wande ling prachtig. „We hebben sinds een jaar hier een vakantiehuisje, we wonen in Delft, maar we heb ben weinig van de omgeving ge zien omdat we nog aan het klus sen zijn. Mooi dat deze excursie er is om uit te leggen wat er ge beurt. Ik krijg wel de indruk dat veel Zeeuwen vinden dat er wel genoeg natuur is waar niets meer iets aan gedaan hoeft te worden. Deze excursie geeft toch een an der beeld." Aan de Drie Minuten in Krabben dijke zijn de dieven in vier wonin gen, waaronder de pastorie van de Protestantse Gemeente, bin nengeslopen. In de nabijgelegen Kerkpolder zijn twee woningen door inbrekers bezocht. In één van de huizen is eerst geprobeerd een deur te forceren. Dit lukte niet omdat de bewoonster, na een vorige inbraak, extra maatregelen had genomen. Hierdoor ontstond wel braakschade. Vervolgens heb ben ze waarschijnlijk een raam opengebroken en zijn naar bin nengeklommen. Ook in Rilland en Vlissingen zijn mensen slachtoffer geworden van inbraak. In Rilland gaat het om een woning aan de Kempensdam, in Vlissingen is een inbraak ont dekt in een woning aan de Paling straat. Bij deze woninginbraken zijn onder andere weggenomen: geld, sieraden en kleding. Bij som mige inbraken gingen de daders er zonder buit vandoor. Bergmann roemde de volharding van het korps dat ondanks tegen slagen bleef bestaan. In de hoogtij dagen telde de vereniging ruim 120 leden. In de jaren zestig liep dat terug naar een stuk of tien. Nu zijn er bijna veertig leden. MMK behoort tot de twee oudste muziekverenigingen in Zeeland en tot de vijf langs bestaande korpsen in Nederland. Het korps vierde zijn jubileum zaterdag en zondag met een reünie, een jubi leumconcert en een Sing along- concert. Er is tevens een boek over de his torie van het korps in de maak. De broers Matthijs en Sebastiaan Hoekman leggen de laatste hand aan een film over MMK. De reünie trok zaterdagmiddag een 23-tal oud-leden. Een aantal van hen speelde mee in drie ope ningsnummers van het concert. Lezing betekenis van Zeeuws licht Hesther van den Donk ver telt donderdag in het Stads huismuseum in Zierikzee over de betekenis van het diffuse Zeeuwse licht. Dit was een belangrijke inspira tiebron voor kunstenaars als Jan Toorop en Piet Mondri aan. Aanvang 14.00 uur, in loop vanaf 13.30. Kosten: 3,50 euro plus entree museum. Minder passagiers op veer Perkpolder De veerdienst Perkpolder- Hansweert zette afgelopen zomer 1597 mensen over, 555 minder dan in 2013. Dit is on dermeer het gevolg van de werkzaamheden in de Perk- polderhaven die daardoor minder goed bereikbaar was. Reimerswaal en Hulst subsidiëren het veer voor in totaal zo'n 10.000 euro. Wietkwekerij woning ontmanteld Een hennepkwekerij aan de Burg. Stemerdinglaan in Oost-Souburg is zaterdag ontmanteld door de politie. Agenten troffen 50 oogstrij- pe en 100 geknipte planten aan. De bewoner en een Mid delburger (50) die ook in het pand aanwezig was, worden later gehoord. De stroom werd illegaal afgetapt. Mindfulnesstraining bij Indigo Preventie Indigo Preventie begint don derdag met een nieuwe trai ning Mindfulness MBSR. De achtdelige cursus is volgens de organisatoren bedoeld voor mensen die bewust wil leren omgaan met ge dachten, gevoelens en sensa ties in het lichaam. Aanmel den via 0113-246060 of via vermeule@indigozeeland.nl. Kinderbingo bij de kinderboerderij Op kinderboerderij De Punt aan de Scheldestraat in Zie rikzee wordt aankomende woensdag tussen 14.00 tot 16.00 uur een kinderbingo gehouden. Wie zin heeft, kan zich het best vooraf aan melden via email knutselpunt@zeelandnet.nl of 06-41128805. Kosten 3 eu ro, leden betalen 2 euro. Modeshow ANBO in de Driehoek ANBO Zierikzee houdt dins dag in samenwerking met Isabelle Mode uit Den Haag een modeshow in gebouw De Driehoek aan het Kerk hof in Zierikzee. Vanaf 14.00 zijn leden en niet-leden wel kom. De dames showen de nieuwe zomercollectie. Be zoekers kunnen de kleding na afloop ook kopen. MAANDAG 2 MAART 2015 door Inge Heuff BURCH-HAAMSTEDE - Het terrein ziet er gehavend uit. Boomstron ken staan verloren op een donkere ondergrond alsof er een vuur ge woed heeft, her en der liggen hout spaanders. Boswachter Ted Sluijter van Natuurmonumenten kijkt trots rond: „De Amerikaanse vogelkers is hier in elk geval even verdwe nen. Als het eenmaal lente is, ziet het er al veel beter uit." Teuni Schanstra KRABBENDIJKE - Inbrekers hebben zaterdag en zondag behoorlijk huis gehouden in Krabbendijke. Op maar liefst zes adressen in de Drie Minuten en Kerkpolder wisten ze binnen te komen door een raam of deur te vernielen. Dat meldt de Zeeuwse politie. door Annemarie Zevenbergen MIDDELBURG - Een Oranjejubileum noemde burgemeester Harald Berg- mann het 200-jarig bestaan van het Middelburgs Muziek Korps (MMK). Hij overhandigde zaterdag avond in de Concertzaal in Middel burg de koninklijke erepenning aan verenigingsvoorzitter Jolanda Heha- kaya. ZIERIKZEE HANSWEERT OOST-SOUBURG GOES ZIERIKZEE ZIERIKZEE Boswachters van Natuurmonumenten lieten buurtbewoners het werk in de Zeepeduinen zien. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 54