Eeuwelinge doet nog alles zelf in het huishouden 66 Gelukkig heb ik tijdens de strao nog nooit een valpartij of zoiets meegemaakt 20 SCHOUWEN-DUIVELAND Brons voor team Edudelta Goes bij NK Tuinaanleg Alison Nuis (17) doet al vanaf haar achtste jaar mee aan de strao van Noordwelle, de grootse en drukste strao van het eiland. Aipm. yy f 'MpF"' NOORDWELLE - Stralend, schoon en met de haren geborsteld staan ze in een waterig voorjaarszonne tje te wachten op de dorpsring van Noordwelle. Alison Nuis (17) en paard Tilly zijn klaar voor het straörijden. Erg warm is het ondanks de zon nog niet, en ook in de vroege och tend bij het optuigen en versieren van de paarden is het klappertan den. Alison en haar vriendin Kim rijden dit jaar samen, voor Alison is het al de negende keer dat ze meedoet met de strao. DEN BOSCH - Edudelta-leerlingen Robbert de Visser uit Nieuwdorp en Jacco van Aert uit Bergen op Zoom hebben brons gepakt op het Nederlands Kampioenschap Tuinaanleg in Den Bosch. De wedstrijd voor leerlingen van 'groene scholen' duurde tweeën halve dag. De hoveniers van het Edudelta College in Goes lever den volgens de jury een mooie prestatie, gezien de hoge moeilijk heidsgraad van het uit te voeren tuinontwerp. Robbert en Jacco moesten alleen teams van het Groenhorst College uit Velp en het Helicon MBO in Den Bosch voor zich dulden. „Al vanaf mijn achtste jaar doe ik mee, ik ben begonnen op een Shetlander en nu rijd ik al een paar jaar op een Nederlands trek paard. We rijden op de paarden van mijn opa, we trainen ze door deweeks ook en rijden er men wedstrijden mee." Het invlechten van de manen met wol laat Alison aan Kim over, de andere versieringen hebben ze de dag van tevoren al gemaakt. Op de billen krijgen de paarden een soort broek van groen, bloe men en pompons. Ook het hoofd stel is voorzien van pompons. Alison: „De kleuren zijn officieel Locoburgemeester Jacqueline van Burg feliciteerde haar gisteren in de Schouwse Hoeve in Burgh- Haamstede waar ze samen met haar familie haar honderdste ver jaardag vierde. Grote verbazing bij Van Burg van wege het nog zeer kwieke voorko men van Mevrouw Van de Waart. Een speciale tip om gezond hon derd jaar te worden heeft me vrouw Van de Waart niet: „Ge- rood, wit en blauw. Omdat Tilly een meisje is, hebben we er nog roze bij gedaan." De paarden laten het gefrunnik gedwee over zich heen komen. Ze zien er ontspannen uit. Volgens Alison zijn ze nu niet zenuwach tig. „Dat zal straks met alle paar den bij elkaar wel even zo zijn. Dan moeten ze even wachten en ze staan toch allemaal dicht op el kaar. Maar ik weet dat dat snel overgaat. Ik vind het nooit eng. Er is natuurlijk veel publiek, dat is voor iedereen spannend. Geluk kig heb ik nog nooit een valpartij of zoiets meegemaakt." Als de paarden helemaal klaar zijn, is het bijna tijd om op te stij gen. Maar eerst moeten de mei den nog even de traditionele wit te broek en zwarte jas aan. Alison heeft maar wel haar thermokle- ding er onder aan gedaan. Moeder Heidi vraagt of het allemaal woon rustig doorleven. Ik woon nog zelfstandig en doe ook alles zelf. Alleen de tuin en het ramen lappen niet meer." De familie regelde het feest in de Schouwse Hoeve als een verras sing. Mevrouw Van de Waart heeft acht kinderen, zestien klein kinderen en tweeëntwintig ach terkleinkinderen. „Ze zijn er allemaal. Ik wist er niks van hoor, ze hebben alles voor me geregeld. Ik sta niet graag in de belangstelling, maar dit vind ik prachtig. Straks doen we nog een dansje, want ik houd erg van muziek. Dat is het eerst wat ik 's ochtends doe: de radio aan zetten", aldus de honderdjarige in woonster van Zierikzee. foto Dirk-Jan Cjeltema warm genoeg is. „Beter dat je het te warm hebt en dat je halverwe ge wat uittrekt, want het is echt waterkoud," zegt ze. Heidi rijdt dit jaar zelf niet mee. Ze neemt de taken van haar vader Hugo over die vanwege gezondheidsre denen nu niet mee kan helpen om de strao te organiseren. „Scheelt wel weer een week stijve billen hebben," zegt Heidi la chend. Vanaf half elf is het dan zover, de paarden verzamelen op de ring en worden gekeurd. Daarbij wordt ge let op de versiering, de verzorging van het paard en de traditionele kleding van de deelnemer. Een uurtje later klinkt de hoorn, het teken van vertrek. Een mach tig gezicht om de ruim 170 paar den achter elkaar het dorp uit te zien denderen. Het is een geklet ter van jewelste op de keien. Op naar huize Zélandia en vervol gens door naar het strand. Alison kijkt aan het eind van de dag terug op weer een geslaagd straöfeest. „Ik heb het niet koud gehad en heb lekker gegaloppeerd op het strand. Er was heel veel pu bliek." Een mooie zevende plaats van de vijftien prijzen die te ver delen waren, maakt het af. „Ik ben tevreden!" Shetlander tot trekpaard „De kleuren zijn officieel rood, wit en blauw. Omdat Tilly een meisje is, hebben we er nog roze bij gedaan", zegt Alison Nuis. De grootste strao van Schouwen-Duiveland trekt veel publiek naar de ring van Noordwelle. foto's Dirk-Jan Cjeltema Van door Mariska den Hartog door Mariska den Hartog BURCH-HAAMSTEDE - Mevrouw Van de Waart- van de Guchte is van daag honderd jaar geworden. Zij is geboren op 2 maart 1915 in Hein- kenszand en woont nu in Zierik- zee. Alison Nuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 53