Finland stuurt verstandelijk gehandicapte punkers naar festival 4 IN HET NIEUWS VERKIEZINGSCAMPAGNE Nu Mark Verheijen is afgetreden, wil de WD alleen nog praten over de andere Mark: Rutte. Maar schade is er. heijen hebben we het nu lang ge noeg over die Mark gehad. Koers houden, klinkt het ook bij de aanwezige minister van Infra structuur Melanie Schultz. Staats secretaris van Onderwijs Sander Dekker staat er al even ontspan nen bij op hippe gympen: „We hebben een pittige tijd gehad, het eerste herstel is er en we blijven verantwoordelijkheid nemen." Ook samen met de PvdA? 'We ver schillen héél erg van elkaar, maar zoals in elke relatie moet je elkaar ook vrij kunnen laten', klinkt het, ongeacht welke WD-bewindsper- soon je ernaar vraagt. De VVD houdt dus intern dezelf de koers. Of de kiezers dat ook zullen doen, is zeer de vraag. Kan didaat-Statenlid in Brabant Peter Portheine denkt dat het in zijn provincie goed komt, maar maakt zich zorgen over de opkomst: „Gedoe over integriteit - bij wel ke partij dan ook - schaadt het vertrouwen in de politiek." In plaats van een tegenvallende opkomst vreest Vincent Felix uit Tilburg meer voor D66. „Die heb ben behoorlijk veel dezelfde pun ten en geen intern gedoe." Maar D66 heeft dan weer geen Mark Rutte. Felix: „Hij is pas te vreden als hij 's avonds meer ener gie heeft dan 's ochtends." Dat de VVD deze Mark keihard nodig heeft, weten de liberalen in Bre da: „Als hij maar geen kou vat in dat dunne jasje." BREDA - Mark Rutte verschijnt in vrijetijdskleding op de Bredase Grote Markt alsof het de afgelo pen drie weken niet heeft gerom meld in zijn partij. De goedlachse premier rept met geen woord over het onethische (declaratiege drag van het inmiddels ex-Kamer lid Mark Verheijen. Rutte houdt het bij de vaste riedel: koers hou den. Maar het duurt niet lang voor de campagne-aftrap van de WD za terdag toch een smetje krijgt. „127 euro voor een fles wijn, vindt u dat nou normaal?", bijt Toon Fens uit Breda de premier toe. Hij wil wel eens even met Rutte van de 'Vuile Vieze Dieven' praten. „Over hoe bijstandsmoeders op een houtje moeten bijten, terwijl politici hun zakken vullen met belastinggeld", mort Fens. Rutte lacht het weg, vertelt dat hij ook 'niets heeft met flessen wijn van 127 euro'. De kwestie-Verheijen doet vol gens hem niets af aan de betrouw baarheid van de partij. Fens is een van de weinige criti casters zaterdag. Ook het gros van de ruim honderd man gehuld in witte VVD-jas is eensgezind over het opstappen van de Limburger Verheijen: vervelend, maar goed opgelost door de partij, zeker door een ethische commissie in te schakelen. Met andere woorden: schoon schip gemaakt en nou niet meer zeuren. 'Het gedoe' heeft WD-campagne- leider in Gelderland Aalt Geurts dwarsgezeten. „Ik dacht: shit zeg. Dit kan de WD nu niet gebrui ken hoor, gezien het verlies in de peilingen." Al verbaast het hem niet dat de 'bourgondische Lim burgers' het iets minder nauw ne men met het geld. „Hun campagnebudget overtreft dat van ons - 30.000 euro - vele ma len." Maar, zegt Geurts nuchter, Lim burg hoort net zo goed bij Neder land en na het aftreden van Ver- Bijstandsmoeders moeten op een houtje bijten, terwijl die politici hun zakken vullen Het liedje duurt slechts 1 minuut en 42 seconden en gaat er over dat de band de afwas niet wil doen. De bandleden hebben ook een serieuze boodschap: ze willen laten zien dat ze het ondanks hun handicap ver kunnen schoppen en hopen op meer begrip en res pect voor hun lotgenoten. De vier kwamen bij elkaar tijdens een culturele workshop. De afge lopen weken is er een hype ont staan rond de groep en de zege kwam niet helemaal als een ver rassing. De vakjuryleden hadden een andere favoriet, maar hun stemmen tellen in Finland maar voor 10 procent mee. Bij het Euro visie Songfestival bepaalt de stem van de vakjury voor de helft de uitslag, zodat de vraag rijst of PKN ook Europees heel hoog gaat scoren. Finland zit in dezelfde hal ve finale als Nederland, dus Trijn tje Oosterhuis krijgt directe con currentie van de punkers bij plaat sing voor de finale. Finland won in 2006 het songfesti val met een gimmick: de leden van de hardrockgroep Lordi had den zich uitgedost als monsters. Toen werd de uitslag nog alleen bepaald op grond van de stem men van televoters. Na die tijd hebben nog wel meer opvallende deelnemers hoog ge scoord. Rusland stuurde in 2012 hoogbejaarde omaatjes en vorig jaar won de travestiet met baard Conchita Wurst het festival voor Oostenrijk. Statenverkiezingen VVD zwijgt nu liever over die ene Mark door Francine Wildenborg Toon Fens door Ceert Willems De leden van de Finse punkband Pertti Kurikan Nimipaivat zijn blij dat ze naar het Eurovisie Songfestival mogen, foto Markku Ulander/AFP HELSINKI - Punkband Pertti Kurikan Nimipaivat (PKN) bestaat uit vier muzikanten met een verstandelijke beperking. Zij gaan Finland verte genwoordigen op het Eurovisie Songfestival. De Finnen hadden af gelopen zaterdag hun nationale fi nale en de meeste televoters kozen voor PKN en het nummer Aina mun pitaa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4