Harde crash kost Van de Ven goede klassering in Qatar Herlings meteen weer klasse apart in MX2 Bijrol Van der Lijke en Minnaard in Frankrijk 36 SPORT WIELRENNEN Etixx-renners Tom Boonen, Niki Terpstra en Stijn Vandenbergh krijgen Brit niet klein in finale Omloop Het Nieuwsblad. Van de Ven probeerde in de eer ste krachtmeting van het jaar kos te wat het kost de Italiaanse Kiara Fontanesi, de regerend wereld kampioene, achter zich te houden op het lastige circuit. Bij een dubbelsprong kwam ze niet goed uit, waardoor ze bij de landing min of meer gelanceerd werd. Ze vloog over haar stuur heen en stuiterde hard over de baan. Daarna had ze te veel pijn om meteen weer op te stappen. Herlings hield op het Losail Inter national Circuit, even buiten Do ha, in de eerste manche de Frans man Dylan Ferrandis achter zich. Het verschil bedroeg een kleine drie seconden. In de tweede man che had de Nederlander op zijn KTM weer ongeveer drie secon den voorsprong op zijn naaste be lager, dit keer de Belg Julien Lie- ber. Brian Bogers eindigde in de Uiteindelijk deed ze dat wel en beëindigde ze de manche nog als zestiende. Aan de val hield Van de Ven on der meer een bloedneus en zere knieën over. Ze zag ook lange tijd wazig, maar durfde dat niet tegen de arts te zeggen, bang als ze was dat ze niet in de tweede manche mocht starten. Uiteindelijk kreeg ze daar groen licht voor. Van de Ven revancheerde zich daarin. Op een weer opgelapte motor werd ze derde, waardoor ze in het dagklassement als zeven de eindigde. Ze verdiende 30 pun ten voor het WK, dat over in to taal zes wedstrijden gaat. De eerstvolgende Grand Prix is ko mend weekeinde al in Thailand. Gisteren reisde ze al af naar Bang kok. achterhoede. Herlings was vorig jaar hard op weg naar zijn derde wereldtitel op rij in de MX2. Een crash bij een race voor het goede doel in juli verpestte die prestatie. Herlings brak daarbij een boven been en was lang afwezig. In de laatste Grand Prix van het sei zoen, in Mexico, stapte hij wel weer op om nog te proberen zijn titel te prolongeren. Dat lukte niet. De Fransman Jordi Tixier pakte het kampioenschap. De rol van regerend wereldkampi oen leek Tixier zaterdag te veel druk te geven. De Fransman ein digde in de eerste race als zesde en in de tweede als negende. In de WK-stand heeft hij nu al 23 punten achterstand op Herlings, die door zijn winst vanzelfspre kend aan de leiding gaat. CENT - De manier waarop Sky-ren- ner Ian Stannard zaterdag drie concurrenten van topfavoriet Etixx in de luren legde tijdens de finale van de Omloop Het Nieuwsblad, was vooral een ode aan de schoonheid van de wieler sport. Belgen hebben er een woord voor: koersen. Daarbij gaat het om veel meer dan laten zien dat je de bes te bent. Koersen is ook flirten met het onvoorspelbare. Dan kan het zelfs gebeuren dat drie sterke ploegmaten als Tom Boonen, Niki Terpstra en Stijn Vandenbergh zich verslikken in één enkele Brit se beer met de bijnaam Yogi. „Ik denk dat we een beetje uitgela chen worden", zo keek Terpstra te rug op de opeenstapelingen van koersfeiten die de onvoorstelbare nederlaag van zijn topformatie in luidde. Want wie in de finale met drie tegen één de koers nog niet wint, heeft wat uit te leggen. Na een nachtje slecht slapen kwam men bij Etixx zowaar tot een logische verklaring. „Want Stannard wint niet omdat wij stom gereden hebben", stelt sport- manager Rolf Aldag van de Bel gische formatie. De koersfeiten op een rijtje: veertig kilometer voor het einde trekken Boonen, Terpstra en Vandenbergh zo hard door op de Leberg, dat alleen de 27-jarige Sky-kopman Stannard kan volgen. Lotto-Jumbo kopman Sep Vanmarcke moet passen van wege een lekke band. „De situatie was niet ideaal, maar we konden moeilijk terug", zegt Terpstra. En toen begon het spel dat wiel rennen zo mooi maakt. Etixx voel de zich sterk en trok door. Stan nard, een chocoladefreak die van wege zijn dyslexie liever ging fiet sen dan studeren, kwam niet meer op kop. Achter de vier joeg Vanmarcke (samen met Van Aver- maet) zo hard op de kopgroep dat de drie van Etixx gedwongen wa ren om volgens Boonen '35 kilo meter lang met ons bakkes vol in de wind te blijven rijden.' Boonen had amper tijd om met Terpstra te praten. „Die ene keer dat het kon, zei Niki: we gaan aan vallen." Zo gezegd, zo gedaan. „Achteraf kun je zeggen dat we de sprint hadden moeten afwach ten. Je laat je op dat moment ech ter meesleuren in de emoties dat niets je nog kan gebeuren." Zelfs in de ploegleiderswagen be gon men te wanhopen toen Boo nen vijf kilometer voor het einde het hazenpad koos. „Iemand in de wagen zei: Stannard zit niet lek ker meer. Nou, zo zit Ian altijd op de fiets", verzekerde ploegleider Servais Knaven. Stannard counter de Boonen zo indrukwekkend sterk, dat Yogi zelf weer helemaal in ging geloven in een tweede ach tereenvolgende zege in de ope- ningsklassieker. Hij was als 'vol ger' immers nog zo fris als wat. Daarnaast gingen de mannen van Etixx nog meer foutjes maken. De grootste werd gemaakt door Van denbergh. Hij reageerde op een aanval van Terpstra. Aldag: „Op dat moment denk je niet meer helder. Stijn dacht dat ie samen met Niki meer kans had om Stan nard eraf te rijden." Niet dus. Boonen moest lossen. Tot overmaat van ramp ging Terpstra de eindsprint te vroeg aan. „Iedereen had daarmee zijn deel in de nederlaag. Ook de ploegleiding. Wij hadden die drie een duidelijk plan mee moeten ge ven. Nu ging ieder op eigen ge voel iets doen", aldus Aldag. Johnny Hoogerland uit Lange- weegje reed een sterke koers en sprintte in Gent met een grote groep om de negende plaats. De renner van Team Roompot finish te als 34e. Wesley Kreder was zijn beste ploeggenoot. Hij werd der tiende. CAVENDISH ZORGT VOOR EERHERSTEL In de Classic Sud Ardeche haalde Nick van de Lijke zaterdag de fi nish niet. Hij raakte meerdere ke ren betrokken bij een valpartij en moest opgeven. Lichamelijke pro blemen hield de voormalige Mid delburger, die zijn eerste wed strijd van het seizoen reed, er niet aan over. Minnaard finishte in de achterhoede, als negentigste op 7 minuten en 6 seconden van win naar Eduardo Sepulveda. De Ar gentijn van Bretagne-Séché Envi- ronnement eindigde in 2012 als tweede in de ZLM toer. Gisteren speelden beide Zeeuwen opnieuw een bijrol in de Drome Classic. Marco Minnaard werd ze ventigste op 21 minuten en 50 se conden van de winnaar, Nick van der Lijke werd 43e op 5.30. De Fransman Samuel Dumoulin won de wedstrijd. De coureur van AG2R reed in de slotfase van de heuvelachtige koers weg uit een kopgroep, waarvan ook Bauke Mollema deel uitmaakte. De Italiaan Fabio Felline kwam na een dikke tweehonderd kilo meter als tweede over de meet. De Belg Sebastien Delfosse werd derde, terwijl Mollema zich tevre den moest stellen met de achtste plek. De zege ging vorig jaar ook al naar een renner van AG2R. Toen kwam Romain Bardet alleen over de meet. Stannard legt drie man in de luren door Roeland van Vliet DOHA - Het begin van het WK-sei- zoen was voor Nancy van de Ven veelbelovend. De Vlissingse motor crossster pakte in de eerste man che van de Grand Prix van Qatar brutaal kopstart en ging ronden- lang aan de leiding. Maar een pijnlij ke val zorgde voor een enorme domper. door Durk Jan Kingma DOHA - Motorcrosser Jeffrey Her- lings heeft bij de opening van het nieuwe seizoen in de MX2 meteen de leiding genomen in het WK. De twintigjarige Brabander was in de Grand Prix van Qatar een klasse apart. Herlings won zowel de eer ste als de tweede manche. Kijk voor beelden van de val op www.pzc.nl/sport door Ad Pertijs Mark Cavendish zorgde er giste ren in Kuurne-Brussel-Kuurne voor dat de smet die zijn ploeg een dag eerder opliep in de Om loop Het Nieuwsblad werd wegge werkt. De Brit van Etixx/Quick Step maakte het werk van de ploeg nu wel af en won Kuurne-Brussel- Kuurne voor de tweede keer. Cavendish won de sprint van een grote groep, voor de Noor Alexan der Kristofï en de Italiaan Elia Vi- viani. Raymond Kreder van Team Roompot was de beste Nederlan der op de negende plaats. „Ik geloofde er vanochtend niet echt in, maar mijn ploeggenoten waren vol vertrouwen in me", sprak Cavendish na zijn zege. door Koen de Vries VLISSINGEN - Nick van der Lijke en Marco Minnaard hebben weinig ple zier beleefd aan het wielertweeluik dat ze het afgelopen weekeinde in Zuid-Frankrijk reden. LottoNL-ren- ner Van der Lijke en Marco Min naard van Wanty kwamen niet in het stuk voor. Hein Otterspeer was tevreden met zijn tweede plaats op het WK sprint. De Rus Pavel Koelizjnikov was een klasse apart, foto Vincent Jannink/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36