Riechedly Bazoer (18) blijft rustig bij terugkeer in heksenketel van PSV Itoente-supporters zijn helemaal klaar met Alfred Schreuder 34 SPORT EREDIVISIE Soap rond Feyenoord-trainer Fred Rutten duurt voort, ziekenboeg van club loopt verder vol. Dat lukte hem. Met zijn achttien jaar straalde Bazoer de rust uit die in het spel van zoveel van zijn ploeggenoten én tegenstanders ontbrak. Tijdens de eredivisiekra ker die vol venijn en hartstocht zat, hield de jongste man van het veld zich makkelijk staande. „Of ik geslaagd ben voor mijn exa men? Dat mag je denk ik wel zo noemen ja. Het is mooi als je je zelf in een grote wedstrijd kunt la ten zien." Dat Ajax met meer dan een beetje geluk ook nog eens in Eindhoven won (1-3), maakte dat de glimlach voorlopig nog wel op zijn tiener gezicht zal blijven staan. Hij voel de zich zweven, maar maakt zich geen illusies. „We lopen nu wel in op PSV, maar als je het realis tisch bekijkt, worden wij geen kampioen." De achttienjarige Bazoer is de re velatie van de laatste weken, zo wel in Warschau als Eindhoven liet hij zien welk een ongelooflijk talent hij is. Vergelijkingen met Frank Rijkaard en Clarence See- dorf doen hem stralen. „Mooi toch om zoiets te horen. Maar ik wil mijn ding doen, ik ben ge woon Riechedly Bazoer, wil be langrijk worden voor Ajax." Bij PSV zagen ze al vroeg dat Ba zoer wel wat kon. De Eindhovena- ren plukten hem als negenjarige jochie weg bij het Utrechtse Elinkwijk. Op zijn zestiende koos Bazoer voor Ajax, hetgeen tot flink verstoorde verhoudingen tussen beide clubs zorgde. Eindhovense fans deed dat pijn, velen hadden zich voorgenomen het Bazoer nu betaald te zetten. Behalve de complimenten van zijn eigen trainer, kreeg hij toch vooral verwensingen én aanste kers naar het hoofd. Stoïcijns was hij echter. Binnen en buiten de lijnen. Al had hij de eerste corner, waarbij hij beko geld werd met bier en die tele foon, toch maar wat gehaast geno men. „Daarna zat ik er wel lekker in, kon ik de focus houden en me er van afsluiten." Hij had zich niet onbetuigd gelaten. „Zo af en toe een 'keekie' uitdelen, daar houd ik wel van." De Boer had zich verbaasd. „Als je hoort hoe hij vanaf het begin- signaal werd uitgefloten, vind ik het knap dat hij zich zo staande weet te houden. Niet alleen hij, maar het hele elftal heeft karakter getoond." Toch konden ook De Boer én Bazoer niet ontkennen, dat vooral geluk de winst had op geleverd. Een van de weinige ge slaagde passeerbewegingen van Anwar El Ghazi leverde na dertig minuten, tegen de verhoudingen in, een o-t-vooorsprong op omdat Ricardo Kishna ook nog eens ge holpen werd door een weifelende Jeroen Zoet. Toen Ajax in de twee de helft achteruit begon te lopen, viel de 1-1 (Luuk de Jong) als van zelfsprekend. De Boer: „Dat is een belangrijke les. Je moet een aan speelpunt houden." Zijn elftal van de toekomst is nog niet klaar voor de dag van mor gen. Maar vandaag al winnen bij de aanstaande kampioen lukte wel. Lasse Schone had vlak voor de 1-1 een vrije trap op de lat ge legd. Zijn herkansing, niet veel la ter, was veel minder fraai, maar werd door Locadia van richting veranderd: 1-2. „Daarna hebben wij laten zien dat niet alleen PSV daar patent op heeft, maar dat wij ook aardig kunnen counteren", lachte Bazoer, de 1-3 van El Ghazi in gedachten. UTRECHT - De spelers van Feye- noord? Nee, die weten officieel nog niets over het aanstaande ver trek van trainer Fred Rutten, zei middenvelder Karim El Ahmadi gistermiddag na het teleurstellen de o-o-gelijkspel van de Rotter damse club bij FC Utrecht. „Of dat vervelend is? Ja, eigenlijk wel. Het liefst wil je toch duidelijk heid. Wij lezen er natuurlijk ook van alles over, maar het is aan de club en de trainer zelf om dat offi cieel bekend te maken. Hopelijk gebeurt dat zo snel mogelijk." Van El Ahmadi hoeft Rutten in elk geval niet weg bij Feyenoord. „Rutten is een prima trainer voor deze club. Hij maakt de spelers be ter. Het slaat ook nergens op om hem de schuld te geven nu het even wat minder gaat. En zo slecht is ons seizoen nu ook weer niet", aldus de 30-jarige Marok kaan die tussen 2006 en 2008 bij FC Twente ook al onder Rutten speelde. Rutten stak gisteren zijn inmid- dels vertrouwde riedeltje af over de op handen zijnde breuk tussen hem en de Rotterdamse club. „Ik heb er respect voor dat je daar naar vraagt. Dan moet jij er ook respect voor hebben dat ik er nog niet op antwoord. Wij komen de ze week met de informatie naar buiten of ik wel of niet bij Feye noord blijf." Vorige week lekte al uit dat Rut ten zijn contract bij Feyenoord niet gaat verlengen. De berichtge ving daarover en het hardnekkige zwijgen van Feyenoord en Rutten waren volgens de trainer zelf niet van invloed op de matige wed strijd van gistermiddag. Het zwak ke presteren had volgens de trai ner een andere oorzaak: een ge brek aan frisheid bij zijn spelers. De afgelopen Europese campag ne, die donderdag werd afgeslo ten met de uitschakeling in de Eu ropa League tegen AS Roma (1-2), heeft er behoorlijk ingehakt bij zijn jonge spelersgroep, aldus Rut ten. De coach ziet zijn spelers plots ook een voor een wegvallen. Tegen AS Roma liep spits Colin Kazim-Richards een hamstring blessure op, waardoor hij naar ver wachting lange tijd aan de kant staat. Gistermiddag viel linksback Miquel Nelom met liesklachten uit. „Geen idee hoe ernstig het bij hem is", aldus Rutten. Nelom werd vervangen door de in de eredivisie debuterende Lu cas Woudenberg, die bijna veer tig minuten heel behoorlijk mee speelde. Het ontbreken van Ka- zim brak Feyenoord veel meer op. Zijn vervanger Mitchell te Vrede raakte geen bal goed. Daarmee werd op pijnlijke wijze duidelijk Alfred Schreuder weet dat de druk op hem toeneemt: „Maar bij een club als FC Twente is er altijd druk. Zeker als je uit vijf duels maar één punt haalt." Hij beseft dat er een moment kan komen dat het over en uit is: Terwijl Schreuder na het debacle de vra gen over zijn onhoudbare positie geduldig beantwoordt, roeren bo ze fans zich met verbale energie voor het hoofdgebouw. Hun bood schap is duidelijk: 'Schreuder, rot op!'. Dat zijn dus die 'bepaalde krach ten' waar de coach op doelt en die hem zijn kop kunnen kosten. Maar hoe sterk is het sentiment en hoe krachtig de dynamiek? Het is niet de eerste keer dat de aanhang schreeuwt om het ver trek van de hoofdtrainer. Het le gioen voelt zich al maanden lang een roepende in de woestijn. Deze avond klinkt het statement van het publiek wel erg hard en beperkt het zich niet tot de beslo tenheid van het stadion. De luid ruchtige sessie bij de entree van het stadion is kort en krachtig. Een volksoproer blijft uit. De fans gaan weg en reageren hun frustra ties thuis verder af op internetfo ra en sociale media. Zoals dat al het hele seizoen gaat. Schreuder zegt maar weer eens dat hij het wel snapt: „Het publiek moet ie mand uitkiezen op wie de teleur stelling zich richt. Dat ben ik dus, want ik ben verantwoordelijk voor wat er op het veld gebeurt." En juist daarvoor moet de oefen- meester zich onderhand diep schamen. Want wat er zich op het veld afspeelt, is al maanden lang van een onthutsend niveau. Ook tegen NAC staat er een ang stige ploeg op de mat. Even lijkt een wederopstanding in de lucht te hangen als de al we ken met zichzelf worstelende Luc Castaignos al na vijf minuten scoort. Het is valse hoop. FC Twente valt ver terug en laat de zieltogende degradatiekandidaat uit Breda terugkomen. Na afloop wordt Castaignos, die zijn vorm crisis na zijn doelpunt opnieuw etaleert, tot man of the match uit geroepen. In de malaise is ieder een kennelijk de weg kwijt. De totale crisis heeft FC Twente in zijn greep. Sportief, financieel, logistiek en emotioneel zit de club in het diepste dal sinds jaren. Er komt een sanering, de techni sche staf valt straks uit elkaar en zelfs kunstgras lijkt in aantocht. Schreuder: „In de toekomst zal er veel duidelijk worden." Maar wat is zijn eigen toekomst? Hij heeft een contract tot 2019, een afkoop som is onbetaalbaar voor de nood lijdende club. Het lijkt erop dat de leiding het verloren competitie seizoen laat doodbloeden en hoopt op een succesvolle reanima tie in het bekertoernooi. Als Schreuder niet zelf opstapt zal de emotionele coacktail in de Grolsch Veste doorborrelen. Het echec tegen NAC wordt begeleid met andere signalen vanaf de tri bunes. Per spandoek wordt geroe pen om de komst van Fred Rut ten. Op een ander laken ontrolt zich een bondig bezuinigings plan: Weg vrouwenvoetbal, Weg Jong FC Twente uit Jupiler Lea gue, Weg ku(ns)tgrasprobleem! Daar komt na afloop dus nog een mondelinge toevoeging bij: weg Schreuder! Alleen dat voorstel valt niet in de categorie bezuini gingen. door Edward Swier EINDHOVEN - Even had hij overwo gen de telefoon op te rapen. „Het was een iPhone 4. Ik dacht: zo." Maar voor Riechedly Bazoer draai de het gistermiddag niet om een kleinood als een mobieltje. Even min had hij interesse in de aanste kers die naar zijn hoofd werden ge gooid. Bazoer had een hoger doel, wilde Eindhoven laten zien dat hij - in Amsterdam - een nog betere voetballer is geworden dan hij bij PSV al was. Problemen door Jan Martens 8 Riechedly Bazoer (links) in duel met PSV-speler Nicolas Isimat. foto Stanley Contha/ANP Het gat op de ranglijst tussen Ajax en Feyenoord is na de zege van de Am sterdammers en het gelijkspel van de Rotterdammers opgelopen naar acht punten. door Henk van Schuppen ENSCHEDE - Het plaatje na afloop van de zoveelste zeperd is al vaak gedraaid en begint nu echt te ver velen. Alfred Schreuder zegt na FC Twente-NAC (1-1) maar weer eens dat hij de kritiek van de fans be grijpt. Hij onderkent dat het spel van zijn ploeg niet goed is, bena drukt dat het beter moet en dat daar hard aan wordt gewerkt. De coach herhaalt dat zijn ploeg het in de bekerwedstrijd tegen AZ wél heeft laten zien. Maar dit succesje dateert al van 27 januari. Het is een rendement uit een ver verle den dat geen garantie is gebleken voor de toekomst. El Alfred Schreuder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34