Het is een komen en gaan van honden in de Zeeuwse dierenasiels Coby Schot in Bommeljé 22 ZEELAND Aan Vleeshaldirecteur Roos Gortzak de taak om het centrum gezond te houden. Ze sprak daarover met drie voorgangers. Sinds september hebben PZC verslaggevers honden uit de Zeeuwse dierenasiels uitgela ten. Daardoor hebben heel wat honden een nieuw baasje ge kregen, maar er kwamen in die periode ook weer heel wat hon den in de asiels bij. de crisis voorbij is en mensen weer tijd en geld hebben voor een hond", vertelt Jolanda. Dat is wel fijn, kunnen we de kennels eens een goede schoonmaakbeurt ge ven voor de nieuwe lichting er aankomt. Zowel in Goes als in Zierikzee wordt gemeld dat er eigenlijk één type hond is waar maar moeilijk een nieuw baasje voor kan wor den gevonden. Dat zijn de Staf fords, de pitbull-achtigen. „Men sen schaffen die aan om hun ei gen imago op te vijzelen, maar doen ze even gemakkelijk weer weg als ze ze beu zijn", vertelt Iris Pleijte van asiel de Tussenhaven in Goes. Daarentegen zijn labra dors en Golden Retrievers weer zo weg. In Goes kan een beroep worden gedaan op een flink team vrijwilligers, maar vooral voor het uitlaten in het weekeinde kan het asiel nog wel mensen gebruiken. Daar wacht momenteel een tien tal honden op een baasje. Margot Burgers van het dierena siel in Terneuzen vertelt dat er be gin september 8 honden waren en er op dit moment 5 op een nieuw baasje wachten. Ze was blij met de serie in de krant. „Ook eens positieve verhalen over het dierenasiel, niet zoals zo vaak over geldgebrek. De mensen kon den zien dat ze leuke honden in het asiel kunnen vinden." Door de artikelen was er in ieder geval meer belangstelling voor de hon den. Soms waren mensen te laat en belden ze pas als de hond al een nieuw tehuis had gevonden. Hond van vorige week De Old English Buldog Tyko uit Vlissingen heeft een nieuw adres gevonden; hij mag bij een boer op het erf rondscharrelen. Sinds begin september zijn PZC-verslaggevers op stap geweest met honden uit een van de Zeeuwse dierenasiels. Nog even een terugblik met mede werkers van de vier Zeeuwse die renasiels. „Het is van groot belang dat we we veel en goede informatie krij gen over de honden die in het asiel geplaatst worden", vertelt Si- mone van Randwijk, „Daar is ie dereen bij gebaat. Dan voorkom je dat honden geplaatst worden op adressen waar ze eigenlijk niet passen. Het komt wel eens voor dat mensen onjuiste of verkeerde informatie geven, maar als dat dan tot problemen op een adres leidt, is zo'n hond binnen de kort ste keren weer bij ons terug." Kleine honden vinden het gemak kelijkst een nieuw thuis. Voor gro te honden is het moeilijker, blijkt uit de woorden van de asielmede werkers. De verhalen in de krant zorgden wel voor extra belangstel ling voor de asielhonden, maar er was ook een constante stroom van nieuwe dieren. Zo zitten er in het Walcherse dierenasiel te Vlis singen ongeveer 10 honden. Onge veer evenveel als in september. In Zierikzee is het rustig in de hondenkennels. Er is nog maar één hond, de Amerikaanse bul dog Tara die ook al in de krant heeft gestaan. „Het lijkt wel alsof De mensen konden zien dat ze ook in het asiel allerlei leuke honden kunnen vinden door Edith Ramakers MIDDELBURG - Bij een gesprek over kunst, kan je tegenwoordig niet meer om de financien heen. „De mogelijkheden zijn beperkt ge worden. Voorheen sprak kunst voor zichzelf. Maar de tijden zijn veranderd", zei Lex ter Braak giste ren in het symposium in de Vlees hal 'Terug in de toekomst'. Ter Braak (Vleeshaldirecteur van 1993-2000), Rutger Wolfson (2000-2008) en Lorenzo Benedet ti (van 2008-2014) gaven tal van argumenten waarom het kunst centrum nooit mag verdwijnen. Wolfson zei dat juist buiten de randstad de hedendaagse kunst een verademing is. In Amsterdam apen de kunstcentra elkaar na, vol gen de trends. „Hier krijgt de kun stenaar meer ruimte en vrijheid om zijn eigen weg te volgen en daar komen mooie dingen uit DOMBURG - In apparthotel Bom- meljé in Domburg exposeert Coby Schot van 3 maart tot 3 juni. Voor Schot, die opgegroeid is op de Zuid-Hollandse eilanden maar momenteel in Utrecht woont, heeft Zeeland 'een speciale beteke nis'. Haar grootvader komt er van daan en ze gebruikt de zee nog steeds als inspiratiebron voor haar werk. „Ik word rustig aan de kust. Ik hou van de weidsheid en frisheid van Zeeland." Ze werkt met acryl en schildert voorname- voort." Ter Braak vervolgde dat Zeeland niet veel te bieden heeft op (internationaal niveau. De Vleeshal heeft dat wel, waarmee een samenleving open en leven dig blijft. Zonder Vleeshal ver wordt Zeeland een provincie waar 'alleen nog gepensioneerden en bejaarden sloffen'. Roos Gortzak rekende na afloop van het geanimeerde en drukbe zochte debat voor dat de financie ring van de Vleeshal (Stichting Beeldende Kunst Middelburg) in 2014 474.000 euro subsidie van de gemeente Middelburg ontving. Dit jaar gaat daar 50.000 euro af en volgend jaar weer 50.000 euro. Daarna volgt een bezuiniging van 250.000 euro die verdeeld moet worden onder culturele instanties in Middelburg. „Als we aan de drie ton komen, is het voorbij met de Vleeshal." Met dat budget lijk portretten. „Ogen zijn belang rijk in mijn werk en tradities. Die steek ik in een modern jasje. Zo als ik doe met de schilderijen van de Zeeuwse meisjes, die de kap nog dragen, maar van wie de kle ding modern, soms wat uitda gend is. Een portret met een vro lijke knipoog." wordt het maken van spraakma kende exposities waar de Vlees hal en de Kabinetten bekend om staan, niet meer mogelijk. Door de monumentale ruimte van de Vleeshal wordt de kunstenaar uit gedaagd en stijgt hij boven zich zelf uit. Ter Braak haalde de expo sitie van Aernout Mik aan. Mik vond de Vleeshal te groot en maakte de ingang van de Vleeshal op de Markt van Middelburg zichtbaar door een wand van op gestapelde boeken te maken, als een uitstulping. En binnen bij de entree ontwierp hij een box met een kijkgaatje. Als je door het gaat je keek, zag je een performance of een onverwachte voorstelling. Kunstenaar Mark Manders metsel de in de Vleeshal een ruw en rechthoekig kader waarbinnen hij zijn werk optimaal tot uiting liet komen. De Vleeshal inspireert. Niet alleen beeldende kunst ook dans krijgt er iets magisch. Cho reografe Krisztina de Chatel maak te voor bezoekers van De Vlees hal een choreografie. Wolfson: „Vrijwilligers dansten en bezoe kers sloten aan. Niet schoorvoe tend, zoals ik gedacht had." Hoeveel pech kun je hebben, zegt de website van het dierenasiel te Goes. Het gaat over Sam die al drie keer terug is gebracht. Met z'n elf jaar heeft hij nog de energie van een jonge hond. Misschien een baas die al een hond heeft. Dan heeft hij afleiding, vertelt Jolanda de Munck. foto Mechteld Jansen door René Schrier De voormalige directeuren van de Vleeshal van links naar rechts: Lorenzo Benedetti, Lex ter Braak en Rutger Wolfson en uiterst rechts de huidige directeur Roos Gortzak, foto Lex de Meester Vleeshal houdt Zeeland vitaal Van 3 maart tot 3 juni, expositie van dertien schilderijen van Coby Schot. Hotel Bommeljé, Herenstraat 24 Dom burg. www.cobyschotstyling.nl Schilderij in acryl van Coby Schot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 22