Koninklijke erepenning muziekkorps MMK City Seeds verbouwt groente en fruit voor gezinnen in armoede 20 WALCHEREN WALCHERSE MOLENS Dorpsgemeenschappen die hun molen redden; Gapinge doet dat en Sint Laurens is nu ook bezig. Inbraakgolf in Krabbendijke Bergmann roemde de volharding van het korps dat, ondanks tegen slagen bleef bestaan. In de hoogtij dagen telde de vereniging ruim 120 leden. In de jaren zestig liep dat terug naar een stuk of tien. Nu zijn er bijna veertig leden. MMK behoort tot de twee oudste muziekverenigingen in Zeeland en tot de vijf langst bestaande korpsen in Nederland. Het korps vierde zijn jubileum zaterdag en zondag met een reünie, een jubi leumconcert en een sing along- concert. Er is tevens een boek over de historie van het korps in de maak. De broers Matthijs en Se- bastiaan Hoekman leggen de laat ste hand aan een film over MMK. De reünie trok zaterdagmiddag een 23-tal oud-leden. Een aantal van hen speelde mee in drie ope ningsnummers van het concert. Onder hen de krasse Rinus van Hercules, op slagwerk. „Het was even wennen. Maar wel erg leuk", glundert hij na de repetities 's middags. De geboren en geto- gen Middelburger kwam vanaf zijn vierde jaar al bij het korps. „Ik droeg het instrumentkoffertje van mijn vader. Toen ik zes was, ging ik echt bij het korps. Als tam boer, later op de saxofoon. Nu niet meer. Ik heb geen asem meer voor de sax." De muzikant herin nert zich zijn MMK-jaren nog. De oorlog, de diverse repetitieloka len: „In de oorlog moest ik buiten op de uitkijk staan bij de repeti ties in een zaaltje van de Vitrite. Door de muziek konden ze het luchtalarm niet horen." Hij herin nert zich ook de diverse repetitie lokalen; van Vitrite tot Nieuw- straat. Het korps repeteert nu we kelijks op het podium van de Con certzaal. Dirigent Richard Vrijhof: „Een prachtige locatie, vergeleken met veel andere korpsen." Het MMK werd 27 februari 1815 opgericht als 'muziekkorps der dienstdoende schutterij. De Mid delburgse muzikant en compo nist Jan Morks - hij componeerde onder meer het Zeeuws volks lied - was lang kapelmeester. In het najaar wil het korps een con cert wijden aan Morks ter gelegen heid van zijn 150-ste geboortedag. Het 200-jarig jubileum van het Middelburgs Muziek Korps kreeg extra cachet met de erepenning GAPINGE - Op de 'buulzolder' van de Graanhalm trof molenaar Jan Jobse het geraamte van een kat. „Vroeger hadden de meeste mo lens een molenkat. Die verjoeg het ongedierte. Dit is waarschijn lijk ook een molenkat geweest die hier is gestorven. De kat maakte onderdeel uit van de historie van de molen en ik vind dat 'ie hier gewoon moet blijven. We gaan hem daarom in hars gieten." De Graanhalm staat al stil sinds 1962. De karakteristieke stenen stellingmolen ondergaat op dit moment een grootscheepse res tauratie. De klus ging vorig jaar november van start met het lich ten van de kap. Die staat nu nog onder een hemelsblauw zeil ach ter de molen en er wordt de laat ste hand aan gelegd. De restauratie kende een lange voorgeschiedenis. In 2007 kwam een eerste plan voor noodherstel ter tafel. In 2010 werd de Stich ting Korenmolen de Graanhalm opgericht. Die nam de molen in erfpacht van eigenaresse Maatje Reijnierse, dochter van de voor laatste molenaar. In 2011 werd een bouwhistorisch onderzoek uitge voerd en een restauratieplan opge steld. De Stichting kreeg uiteinde lijk de benodigde financiën, ruim vier ton, bijeen. Een theeschenke- rij en winkeltje met molen- en streekproducten zouden de toe komst van de molen straks zeker moeten stellen. „Stilstand is achteruitgang voor een molen", benadrukt Ad Oele, secretaris van de afdeling Zeeland van het Gilde van Vrijwillige Mo lenaars. Het gaat je aan het hart als je een molen buiten bedrijf ziet." Voor de Graanhalm lijkt die tijd binnenkort voorbij. Maatje Reij nierse: „Ik zie er naar uit dat ie straks weer draait. Ik weet niet be ter. Mijn opa draaide de molen en m'n vader ook." Naar verwach ting is de opknapbeurt medio dit jaar afgerond. Jobse: „Er zijn geen grote tegenvallers geweest. We blijven binnen het budget." De Gapingse dorpsgemeenschap koestert haar molen. Ruim de helft van de inwoners is donateur Ik zal blij zijn als de molen weer draait. Ik weet niet beter. Mijn opa en vader draaiden er ook op van de Graanhalm. Het initiatief tot de restauratie kwam ook van uit de gemeenschap. Datzelfde speelt zich af in Sint Laurens. Het comité 'Tot Herstel en Instand houding van De Molen De Hoop te Sint Laurens' zet zich in voor dit rijksmonument uit 1721. Op dit moment rest slechts de romp, maar die beschikt over een uniek 'binnenwerk'. De Hoop was een hybride molen die kon draaien op wind, stroom of diesel. Comitévoorzitter Frits van Bor- rendam: „De molen is van de ge meente. Die heeft inmiddels posi tief gereageerd op onze presenta tie en heeft een werkbezoek ge bracht aan de molen. We hebben groen licht gekregen om door te gaan. We hebben nu contact met Tamoil over de ondergrondse LPG tank voor de molen. Die zou eigenlijk wegmoeten. We hebben het molenerf nu opgeknapt. De wilgen zijn geknot en er is bepan- ting aangebracht. Dat is het begin. Uiteindelijk hebben we de ambi tie de molen compleet tot leven te brengen. Met kap en wieken." Het comité ziet zelfs al panorami sche ramen bovenin de romp, di rect onder de kap. Van Borren- dam: „Zoals in de watertoren van Domburg is gedaan. De Hoop is het waard. Het is een uniek monument op markante plek, gebouwd in 1721. Waarschijnlijk op de plek waar een standerdmolen uit 1426 stond." De molen brandde 30 de cember 1943 af en kreeg daarna zijn wieken nooit meer terug. Tot begin jaren tachtig werd mecha nisch gemalen. De romp kreeg in 2002 de monumentenstatus van wege het hybride karakter. Vandaag: Stichting City Seeds. Wie doen het? Stichting Gemeen- schapstuin CitySeeds, Raven- steijnweg ia, Middelburg. Wat is hetEen non-profitorgani- satie die middels een stadsland bouwproject wil voorzien in ge zond en vers voedsel. Zij richt zich op die huishoudens waar ge zonde, verse groente en fruit geen vanzelfsprekendheid zijn vanwe ge armoede. Daarbij zet City Seeds zich in om mensen die in armoede leven de gelegenheid te geven om als vrijwilliger mee te werken in het stadslandbouwpro ject. Wat doet hetDe stichting wil 'be reikbaar zijn voor alle minimum huishoudens op Walcheren door de gekweekte verse groente en fruit ook ter beschikking te stel len aan de Voedselbank en andere voedselprojecten'. Meer infowww.cityseeds-middel- burg.nl De andere kanshebbers zijn: Stuk- afest Middelburg; Buur4Middel- burg, Mamacafé Middelburg, Rep air Café Middelburg, Stichting Chocolate Lovers, Stichting Zeeuws Mamma, Rouwcafé Om arm. Beweegpad Griffioen. KRABBENDIJKE - Inbrekers hebben zaterdag en zondag behoorlijk huisgehouden in Krabbendijke. Op maar liefst zes adressen in de Drie Minuten en Kerkpolder wis ten ze binnen te komen door een raam of deur te vernielen. Dat meldt de Zeeuwse politie. Ook in Vlissingen werd ingebroken in een woning aan de Palingstraat. Er zijn onder andere geld, siera den en kleding weggenomen. Lange Jan Awards Burgemeester Harald Bergmann en voorzitter Jolanda Hehakaya van het Middelburgs Muziek Korps met de erepenning, foto Lex de Meester door Annemarie Zevenbergen MIDDELBURG - Een Oranjejubileum noemde burgemeester Harald Berg mann het 200-jarig bestaan van het Middelburgs Muziek Korps (MMK). Hij overhandigde zaterdag avond in de Concertzaal in Middel burg de koninklijke erepenning aan verenigingsvoorzitter Jolanda Heha kaya. De molenkat wordt nu in hars gegoten door Annemarie Zevenbergen Maatje Reijnierse, Graanhalm door Maurits Sep MIDDELBURG - Negen initiatieven in Middelburg maken kans op de PZC Publieksprijs voor het beste vrijwil- ligersinitiatief. De prijs wordt op 14 april uitgereikt. De komende da gen worden de kanshebbers be licht. Stemmen kan vanaf 2 maart. www.pzc.nl/langejanawards en www. Iangejanawards.welzijnmiddelburg.nl Uit het exploot d.d. 19-02-2015 van gerechtsdeurwaarder A.A.A.M.G. van Damme teTerneuzen, blijkt dat ten verzoeke van Janna van de Voorde, wonend te Middelburg, aan Paul Andrew Winn, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats in Nederland en daarbuiten, is betekend de grosse van de beschikking d.d. 04-02-2015 gegeven door de Rechtbank Zeeland-West-Brabant, familierecht, zittingsplaats Middelburg, in de zaak van rekwirante als verzoekster en gerekwireerde als gerekwes treerde en bij welke beschikking o.m. werd uitgesproken de echtscheiding in het tussen partijen gesloten huwelijk. Van dit exploot kan belanghebbende afschrift krijgen op onderstaand adres: VAN DAMME C.S. GERECHTSDEURWAARDERS Alvarezlaan 1 Saai van Zwanenbergweg 11 4536 BATerneuzen 5026 RM Tilburg 0115 613651 deurwaarders@vandamme-holland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20