Tafel van 15 werkt aan een doorstart De Koeijer vecht royement PvZ aan Schuld en boete DELTAPARK NEELTJE JANS 18 ZEELAND Nieuwe attractie Deltapark Neeltje Jans veroorzaakt hoop opschudding onder nabestaanden. maandag Ik ben twee keer naar een concert van Blofin Ziggo Dome geweest. Beide ke ren vond ik enkele weken later een fikse bekeuring op de mat. Stom, stom stom, midden in de nacht te hard naar huis rij den, maar ik troostte me met de gedachte dat ik als biograaf van de band op de gastenlijst stond. Ik mocht gratis naar bin nen en de kosten van een kaart je was ik nu kwijt aan een bon. Wat als ik bewust zo zou heb ben geredeneerd? Te laat van huis gaan en de verloren tijd proberen in te halen met de ge dachte dat ik met een bekeu ring altijd nog goedkoper uit zou zijn dan wanneer ik net als duizenden anderen een kaartje had moeten kopen? Dan had ik misschien wel gede puteerde kunnen worden. Want ik zie wel een parallel met de vertrekregeling voor provincieambtenaren van 57 jaar en ouder. De ene overheid - het Rijk - wil dat mensen lan ger doorwerken. Dus staat er een boete op het vervroegd la ten uittreden van werknemers. Mét de boete van 16 miljoen eu ro zijn we nog steeds goedko per uit, redeneerde de provin cie - die andere overheid - dus dan kunnen we de regels wel aan onze laars lappen. Daarmee geeft de provincie het verkeer de voorbeeld. Het is alsof ik in de auto tegen mijn zoon zeg, als hij me erop attendeert dat ik niet harder mag dan 120: „Ach, een kaartje voor het con cert is duurder." Verkeerd voorbeeld. Afgelopen zaterdag maakte de Amsterdamse hoogleraar Evert Verhulp gehakt van het gedrag van de provincie. In strijd met de wet, leeftijdsdiscriminatie, slecht personeelsbeleid en een twijfelachtige financiële onder bouwing. „Iemand met havo 4 boekhouden kan zien dat dit niet klopt." Toch houdt gedeputeerde Ge orge van Heukelom vol dat er geen alternatief was. De provin cie gaat tegen de strafhefïïng in beroep bij de Hoge Raad. Ook dat klinkt als een automobilist die is geflitst. 'Ik had geen alter natief, ik ging te laat van huis.' Of: 'Hebben jullie niks beters te doen dan daar te flitsen?' Maar als je niet te hard rijdt, krijg je ook geen boete. Op initiatief van de provincie pra ten de Zeeuwse overheden (pro vincie, waterschap en de dertien gemeenten) sinds eind 2013 over de toekomst van het openbaar be stuur in Zeeland. Het plan van aanpak voor nauwe samenwer king stuitte medio vorig jaar op scepsis en argwaan. Het waterschap en veel gemeente raden vreesden vooral dat er een nieuwe bestuurslaag werd ge creëerd of dat zou worden aange stuurd op herindeling en ophef fing van het waterschap. Voor het bestuur van Scheldestromen was dat ook reden om de Tafel van 15 te verlaten. Provinciale Staten be sloten vervolgens pas op de plaats te maken met de beoogde samen werking, om te voorkomen dat meer deelnemers zouden afha ken. Sindsdien is het stil geweest rond de Tafel van 15. Achter de scher men wordt echter gewerkt aan een 'doorstart', met een gewijzig de doelstelling. Die komt erop neer dat vooral een impuls wordt gegeven aan meer samenwerken Het is goed dat de oorspronkelijke opzet van de Tafel wordt verlaten en dat herindelingen of samenvoe gingen nadrukkelijk niet aan de orde zijn. Ook waterschap Scheldestromen is betrokken bij de besprekingen over een doorstart, zegt dijkgraaf Toine Poppelaars. „De oorspronke lijke opzet riep bij ons het gevoel op: we krijgen één overheid in Zeeland en het waterschap wordt opgeheven. Daar gaan we dus niet aan meewerken. Het is in elk ge val goed dat die opzet wordt verla ten." Of de gewijzigde aanpak wel vol doende steun krijgt in het water schapsbestuur, durft Poppelaars nog niet te zeggen. „Ik geef er nog geen kwalificatie aan. We zullen goed naar de randvoorwaarden moeten kijken." Commissaris van de Koning Han Polman, voorzitter van de Tafel van 15, wil vooralsnog niets zeg gen over de mogelijke doorstart. NEELTJE JANS - Nabestaanden van de watersnoodramp in 1953 heb ben grote moeite met de nieuwe attractie die Deltapark Neeltje Jans wil gaan bouwen. In die 'spectaculaire attractie', zoals het plan door directeur Bert van de Hoef wordt omschreven, kan een storm zoals 62 jaar geleden in beeld, geluid en speciale effecten worden beleefd. Deze 1 miljoen euro kostende 'experience' gaat in juli open voor publiek. Directeur Siemco Louwerse van het Watersnoodmuseum in Ou- werkerk vindt de manier waarop het Deltapark de plannen presen teert, niet echt tactvol. „Het wordt gekoppeld aan 1953 en het herbeleven van de ramp in de vorm van een attractie. Daar zit de pijn. Stel dat er een attractie zou komen rond de MH17, om te ervaren hoe het is om in een vlieg tuig te worden neergeschoten? Dan zou het land te klein zijn." Louwerse en zijn medewerkers er varen nog dagelijks hoe emotio neel museumbezoekers reageren op de gebeurtenissen in 1953. „Daar moet je op een respectvolle manier mee omgaan." Sommige nabestaanden vinden dat een stokje gestoken moet wor den voor de bouw. Jaap Schoof, die bij de ramp in 1953 als jonge tje van bijna 9 jaar zijn oma en tante verloor, wil zo ver niet gaan. Al is zijn eerste reactie via Face- book vernietigend: „Onbegrijpe lijk, hoe halen ze het in hun her sens, nooit iets meegemaakt, ze ker nooit in het koude water in doodsangst gezeten. De ramp toch een attractie, Bert van de Hoef heeft er nog steeds niets van begrepen. Hij moet nog eens een keer meegaan als we mensen hun verhaal laten vertellen voor het project "1953. Het verhaal". Hoe mensen twee dagen op een stukje aanbouw van hun huis stonden voor ze werden gered. Hoe men sen op een ruw bitumen dak za ten in hun nachtkleren in het zou te water met hun steeds verder open schurende benen. Wil hij dat zijn bezoekers laten ervaren? Of het verhaal van die man die, toen hij achter zich keek, zag dat zijn gehele familie van de dijk was gespoeld?" Wat hem vooral tegen de borst stuit, zegt hij in een toelichting, is dat de watersnoodramp op de ze manier puur ter vermaak uit Stel dat er een attractie komt waarin je beleeft hoe het is om in de MH17 te worden neergeschoten z'n context lijkt te worden getrok ken. „Ze laten straks maar een heel klein stukje ervaren van wat er is gebeurd. Maar het hele ver haal - de kou, de sfeer, hoe het werkelijk was - dat krijgen ze er nooit in." Kees Slager maakte als 14-jarige de ramp mee en geldt door het standaardwerk dat hij schreef over de gebeurtenissen en gevol gen van die ie februari 1953 als een autoriteit op dit gebied: „Ken nelijk kan men de jeugd de im pact en gevolgen van de ramp te genwoordig alleen nog maar bij brengen door het te verpakken in een attractie. Je gaat van Ausch witz toch ook geen attractie ma ken? Dat laat je de jeugd toch ook niet herbeleven om ter ervaren hoe het moet zijn geweest; de honger, de ziektes, pure ellende? Ik vind dat ze op Neeltje Jans nu een heel goede tentoonstelling hebben over de ramp. Die wand met kastjes die je één voor één kan opentrekken, en dat je dan een persoonlijk verhaal hoort in Zeeuws accent. Dat spreekt ge noeg tot de verbeelding. Ik vraag me af of je een tentoonstelling zo moet inrichten dat je de ramp ook kan beleven. Waarom? Heel veel mensen willen gewoon geïn formeerd worden. En vergeet die pubers dan maar. Die komen later nog wel een keer terug als het ze werkelijk interesseert. Als het Bert van de Hoef alleen te doen is om het ervaren van een storm met die kracht uit 1953, dan is dat oké. Maar dat is geen ramp herbe leven. Dat is ook doodsangst, strie mende kou, sneeuwstorm, men sen in het water die om hun ge liefden roepen. Wanneer je het hebt over herbeleven, ga je voor mij een grens over. De hele ma nier waarop dit plan is gepresen teerd, is bijzonder ongelukkig ge weest." De Koeijer kreeg 2 februari te ho ren dat hij niet meer welkom was bij de PvZ en met onmiddellijke ingang uit alle daarbij horende functies was 'ontzet'. Die dag moest ook de kandidatenlijst voor de Provinciale Statenverkiezingen worden ingeleverd. De Koeijer, de aanvankelijke nummer drie, was op het laatste moment door het bestuur van die lijst geschrapt. Hij zou vrouwonvriendelijke mails hebben gestuurd over leden van de partijafdeling Reimers- waal van lijsttrekker Marien West- strate. De Koeijer heeft het bestaan van die mails altijd betwist en eist dat zijn goede naam wordt gezuiverd. Hij wil de ledenvergadering ge bruiken om het bestuur ter ver antwoording te roepen en het royement terug te draaien. Partijvoorzitter Mare Rijk be treurt het dat De Koeijer de kwes tie via de pers speelt. „Ik snap die achterliggende gedachte niet. Dat kan alleen maar zijn om de Partij voor Zeeland te beschadigen. Je naam zuiveren doe je achteraf, wanneer de iedenvergadering zich daarover heeft uitgesproken." Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Er wordt een poging ondernomen om de Tafel van 15 weer op poten te zetten. De krach tenbundeling van de Zeeuwse over heden moet minder dwingend wor den dan in de oorspronkelijke op zet. Waterschap Scheldestromen overweegt alsnog aan te schuiven. Dijkgraaf Toine Poppelaars 'Bij herbeleven Ramp ga je een grens over' door Marcel Modde Siemco Louwerse, directeur Watersnoodmuseum door Marcel Modde YERSEKE - De Partij voor Zeeland belegt een extra ledenvergadering om te praten over het royement van Marijn de Koeijer uit Yerseke. Hij heeft een advocaat op de kwes tie gezet, die de bijeenkomst op 5 maart heeft afgedwongen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18