Nederland helpt bij veilig oversteken VERDIEPING 11 Sm S Drie jaar geleden hebben het Wereld Natuur Fonds (WNF) en Rijkswaterstaat een de legatie bouwkundigen en ecologen van de Chinese overheid uitgenodigd voor een excursie langs ecoducten in Nederland. „Onder het motto laten we eens een keer een posi tieve draai geven aan het kopieergedrag van de Chi nezen, hebben we laten zien hoe wij ecoducten bouwen", vertelt panda- deskundige Christiaan van der Hoeven van het WNF. „Hoe kies je de beste plek voor een ecoduct, op be staande migratieroutes van wild? Hoe verleid je dieren met be den een aantal onderdoor gangen van bruggen en viaducten aangepast aan de looproutes van wilde dieren. Met cameravallen hebben we bewijs gele verd dat panda's er inder daad gebruik van maken." En als de mascotte van 's werelds grootste natuur organisatie oversteekt, dan geldt dat ook voor al le wilde dieren die min der kieskeurig zijn. „Hoog in de bossen wo nen ook allerlei apen- en hertensoorten, sneeuwlui paarden en knaagdieren. Maar je kunt niet tegen het publiek en de Chine se overheid zeggen: het is zo belangrijk dat spitsmui zen oversteken. Als groot, aaibaar dier heeft de zeld zame panda voor ons een voorbeeldfunctie." planting, rasters en water gangen om er gebruik van te maken? Die infor matie zogen ze op als een spons", vertelt Victor Loehr, eco-engineer bij Rijkswaterstaat. „Het was duidelijk dat zaken die voor ons vanzelfsprekend zijn, voor hen compleet nieuw waren." Protocollen over hoe je bij nieuwe infrastructuur projecten rekening houdt met de natuur, zijn vervol gens vertaald naar het Chinees. Ecoducten naar Neder lands voorbeeld zijn in China nog niet verrezen. Het WNF heeft goede hoop dat die in de toe komst wel worden ge bouwd, zegt Van der Hoe ven. „Als voorbeeld heb ben we in pandaleefgebie- MAANDAG 2 MAART 2015 kvvfij'/* langzame comeback

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11