Snij post AIVD is plots weer politieke favoriet JjjjJdjy/ffJzJfj.fjJ rJ BINNENLAND 9 Delft werd ontsierd door 'Berlijnse muur' met treinen erop. Het nieuwe station is juist een parel voor de stad. Meer dan honderd miljoen voor maatregelen tegen terrorisme De lelijke 'Berlijnse muur' die de stad een halve eeuw in tweeën deelde, maakt nu dus plaats voor een ondergrondse spoorlijn en een station dat al voor de opening wordt geroemd. Zo prijkt het la mellenplafond met daarop - in Delfts blauw - de plattegrond van historisch Delft al op menig foto. De stationshal is boven op de on dergrondse sporen gebouwd. Wie naar het perron wil, krijgt een me- trogevoel. Roltrappen voeren de reiziger naar beneden. Het mag wat kosten, zo'n nieuw station: 710 miljoen euro. En daar blijft het nog niet bij. Delft pakt meteen het hele gebied rond het station aan. Voor het project is in totaal een miljard euro uitgetrok ken. Delft wil een deel van dat geld tussen de 50 en 80 miljoen euro. De reizigers die vanaf vandaag van het station kunnen gebruik maken, zal dat een zorg zijn. Ze zijn eindelijk verlost van de over last door de nieuwbouw. Een week lang lag het treinverkeer tus sen Den Haag Centraal en Schie dam Centrum op z'n gat. Treinrei zigers werden met bussen ver voerd, naar de tram verwezen of omgeleid per trein via Gouda. De nieuwbouw in Delft past in een grootschalige vernieuwing van stations in heel Nederland. Vorig jaar werd het nieuwe sta tion van Rotterdam opgeleverd. In Breda is de nieuwbouw al voor een belangrijk deel klaar, in Til burg wordt nog hard gewerkt en in Utrecht wordt nog tot eind vol gend jaar verbouwd. terugverdienen met de verkoop van duizend huizen op het voor malige spoortraject. Ook komen er kantoren in het opgelapte gebied. Vorig jaar werd echter duidelijk dat het project een finan ciële domper zal opleveren van Bewoner was zo gewend door het raam treinen te zien, dat hij zijn interieur aanpaste Van dreigende megabezuiniging tot tientallen miljoenen euro's extra; en dat in twee jaar tijd. De begroting van de inlichtingen dienst AIVD was de afgelopen tijd veranderlijker dan het weer. Najaar 2012 vonden Mark Rutte (VVD) en Diederik Samsom (PvdA) dat de dienst uiteindelijk best toe kon met 70 miljoen euro minder, op een totale begroting van 200 miljoen. Dik twee jaar la ter heeft de AIVD slechts beperkt bezuinigd. De wereld veranderde namelijk. Het sluimerende jihadisme stak heftig de kop op, de dreiging van aanslagen nam toe. Het verzet te gen de snoeioperatie van Rutte en Samsom groeide. In etappes draaiden partijen de bezuinigin gen terug. Vorig jaar trokken ze extra geld uit, zodat het budget van de AIVD nu op het recordbe drag van 213 miljoen euro zit. De begroting loopt de komende jaren verder op, tot 253 miljoen over vijf jaar, maakte het kabinet gisteren bekend. Dat is slecht nieuws voor Nederland (want meer dreiging), maar goed nieuws voor de dienst in Zoetermeer. Daar hoeft niet verder gereorganiseerd te worden, kunnen mensen worden aangeno men in plaats van ontslagen. Toch is dat gemakkelijker gezegd dan gedaan. Toen WD en PvdA de bezuinigingen aankondigden, ontstond bij de dienst een leeg loop. Ook zijn medewerkers ver trokken door de eerste besparings ronde. Die komen niet een-twee- drie terug. Er lopen nog steeds wervingstrajecten om gaten te vullen. Vorig najaar moest de AIVD zeker vijftien spionnen le nen van de politie om terugge keerde jihadstrijders te schadu wen. Hoewel veel digitaal gebeurt, is in lichtingenwerk ook mensenwerk, waarbij spionnen het moeten heb ben van hun kennis en hun net werk. Het opleiden van een nieu we geheim agent is een traject van jaren. Inlichtingenexpert Constant Hij zen stelt dat veel schommelingen in de begroting schadelijk kun nen zijn. „Investeringen in nieu we technieken vergen continuï teit en operaties van agenten op straat duren vaak jaren." Mede daarom onderzoekt de Rekenka mer nu de effecten van opeenvol gende bezuinigingsplannen - 'jo- jo-beleid', volgens D66 - op het werk van de dienst. Het kabinet trekt extra geld uit voor veiligheidsmaatrege len, nu de verhoogde terreurdreiging ver moedelijk jaren blijft. Het geld - bijna 25 miljoen dit jaar, op lopend tot bijna 130 miljoen in 2020 - gaat onder meer naar de beveiliging van ge bouwen, de geheime diensten en anti-radi- caliseringsproj ecten. Volgens premier Mark Rutte kunnen de betrokken dien sten het werk nu wel aan, maar is het extra budget nodig om alle maatregelen jaren lang vol te houden. Bij de oppositie klonk eerder al de roep om extra midde len voor de veilig heidsdiensten. Het grootste deel van het nieuwe budget gaat naar de capaci teit van observatie teams van de gehei me diensten en poli tie (69 miljoen euro) en de beveiliging van gebouwen zoals jood se instellingen en de Tweede Kamer (40 miljoen). Bijna elf miljoen is bedoeld voor organisaties en projecten die radicali sering moeten tegen gaan. 10 dagen Gardameer - Verona - Venetië 10 dagen Rondreis Hoogtepunten Noorwegen 15 dagen Rondreis de schatten van Andalusië 8 dagen Devon en Cornwall 10 dagen Het Prinsdom Andorra ZATERDAG 28 FEBRUARI 2015 Het geroemde, uit lamellen bestaande, plafond van de nieuwe stationshal in Delft. Daarop staat een oude stadskaart afgebeeld. Via trappen en rol trappen kunnen reizigers de perrons bereiken, foto Jerry Lampen/ANP Woordvoerder NS door Niels Klaassen DEN HAAG - De AIVD beschikt al over een recordbudget van meer dan 200 miljoen euro. Nieuwe mil joenen betekenen echter niet met een meer veiligheid. v.a. slechts Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Vertrekdata: 20 april 4,18 mei 1,15, 29 junietc. Vertrekdata: 1825 mei 1, 8,15, 22, 29juni etc. Vertrekdata: 13 april 4,25 mei 15 juni etc. 4j Brochure en r** boekingen: (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl Vertrekdata: 13,27 april 11,25 mei8,22 junietc. 'jtssim» Reizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v. half- pension, comfortclass touringcar en afscheidsbuffet. --1V1 Vertrekdata: 27 april /II mei8 juni6 juli3 aug etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9