Mestfabrikant Yara kan tot eind 2017 vooruit 8 Vrouwenbeweging voelt noodzaak weer breder naar buiten te treden 34 SCHOUWEN-DUIVELAND Brug Goes ondergaat noodreparatie Veiligheidsregio ontkent opleggen spreekverbod beheerster website Organisaties van veteranen praten vandaag over toekomst en nieuwe opzet Zeeuwse Veteranendag. Het dagelijks provinciebestuur gunt Yara daarmee de tijd om de productiecapaciteit volledig te blij ven benutten én een nieuwe, schone fabriek voor de productie van kunstmestkorrels te bouwen. De uitstoot moet na de opening van deze fabriek, in elk geval eind 2017, aanzienlijk omlaag. Een gemakkelijk besluit was het niet voor Gedeputeerde Staten. De milieuproblemen rond de in middels failliete fosforproducent Thermphos in Vlissingen-Oost liggen nog vers in het geheugen. „Maar", stelde gedeputeerde Ben de Reu gistermidddag op een bij eenkomst in Sluiskil, „bij Therm phos ging het om de uitstoot van (het giftige) dioxine. Dan praat je over een heel andere stof dan die Yara uitstoot." Yara brengt te veel ureumstof in de atmosfeer. Het bedrijf mag sinds 2008 55 milligram ureum stof per kubieke meter lucht uit stoten. Door uitbreiding van de productiecapaciteit met een in 2011 in gebruik genomen fabriek wordt die norm overschreden. Ook speelt mee dat Yara Sluiskil heeft afgesproken meer ammoni ak in eigen huis te verwerken om het aantal risicovolle ammoniak- transporten op de Westerschelde terug te dringen. In de nieuwe milieuvergunning die de provincie aan Yara wil ge ven, staat als maximumnorm de uitstoot van 120 milligram ureum stof per kubieke meter lucht. Na ingebruikname van de nieuwe fa briek gaat deze norm omlaag naar 30 milligram. De landelijke Inspectie voor Leef omgeving en Transport heeft op basis van Europese regels negatief geadviseerd over de tijdelijke ver ruiming. „Je moet je gezond ver stand in dit soort situaties ook kunnen gebruiken", reageerde De Reu. „Uit onafhankelijke onder zoeken is gebleken dat ureumstof geen gezondheidsrisico's geeft. En Yara is bereid te investeren in milieuvriendelijkere productie." De nieuwe fabriek kost 170 mil joen euro. Yara krijgt overigens ook de plicht onderzoek te doen naar de (onverwachte) uitstoot van am- moniumzout bij de productie van kunstmestkorrels. Dit moet 1 de cember af zijn. GOES - De ophaalconstructie van de Ringbrug in Goes wordt dins dagavond tijdelijk gerepareerd. Volgens een woordvoerder van de gemeente gaat het om een las- werkzaamheden waarmee scheur tjes in het metaal worden her steld. Daarmee stabiliseert de si tuatie, zodat de beschadiging niet groter wordt. Een permanente op lossing volgt later. Na de noodre paratie wordt de brug in principe niet meer bediend. Een uitzonde ring wordt gemaakt voor enkele schepen die nu in de haven van Goes liggen en willen vertrekken. De reactie van de Veiligheidsregio is op de website gekomen nadat de gemeenteraden van Schou- wen-Duiveland en van Noord-Be veland kritische vragen zijn ge steld over de gang van zaken. De website werd acht jaar lang on derhouden en gevuld met berich ten en foto's door Fieke van 't Hoff. Zij liet weten het te betreu ren hiermee te moeten stoppen. Volgens haar mocht zij van de Vei ligheidsregio niks zeggen over het waarom. Woordvoerder Corry Brand van de Veiligheidsregio er kende vorige week dat diverse si tes van de brandweerkorpsen ver dwijnen omdat sommige syste men verouderd zijn. Ook liet Brand weten dat de functie van brandweerfotograaf in ieder geval verdwijnt en dat er voortaan aan geleverde of aangekochte foto's ge bruikt zullen worden. In het bericht dat de Veiligheidsre gio gisteren op haar website plaatste, wordt benadrukt dat een 'spreekverbod' niet past in het be leid en dat medewerkers juist ge stimuleerd worden mee te den ken over de toekomst van de brandweer. MIDDELBURG - Vers bloed hebben ze nodig. Dat weten de oude strijdmakkers in Zeeland al jaren. Wat de Bond van Wapenbroeders in tien jaar niet is gelukt, moet een nieuw bestuur toch weer pro beren: meer jonge veteranen be trekken bij de Zeeuwse Vetera nendag. Zolang de ouderen hun krans maar kunnen leggen bij het Indiëmonument op het Abdij- plein en hun défilé naar de Markt behouden. Sjaak Duine is de nieuwe voorzit ter van de Stichting Zeeuwse Ve teranendag. De kolonel-bui ten-dienst woont in Breda, is ge boren in Kamperland (1954) en is uitgezonden naar Libanon (1980/1981) en Bosnië (1997/1998). Daarmee behoort hij al tot de cate gorie 'jonge' veteranen. Vandaag legt hij aan de veteranenverenigin- gen voor hoe hij de toekomst ziet. „Ik heb geen plan voor een revolu tie, de Veteranendag wordt niet meteen heel anders. Dit jaar zal die hetzelfde verlopen als voor gaande jaren. Maar ik wil ook doorspreken hoe snel we kunnen en moeten schakelen. Als het niet lukt jonge veteranen erbij te be trekken, sterft het vanzelf uit. Dan is er over tien jaar geen Zeeuwse Veteranendag meer." De details van zijn ideeën wil hij de dag voor de bijeenkomst met de oude veteranen niet prijsge ven. Verandering ligt immers ge voelig. Veel verandering is inder daad niet mogelijk, vindt ook voorzitter Tiede van de Guchte van de Bond van Wapenbroeders in Zeeland. Hij beseft wel dat de aanpak van de Veteranendag 'an ders' moet. „Er moet geprobeerd worden om die jonge veteranen er eindelijk meer bij te krijgen. Wij hebben het geprobeerd en ons is het niet gelukt. Jonge vete ranen lopen niet door de stad met mensen van 70 of 80. Misschien dat Duine als Unifiller meer jon geren weet aan te spreken. Dat zou al helpen." Sjaak Duine er kent dat de speelruimte klein is, maar weet ook dat 'geleidelijke verandering op termijn' noodzake lijk is. Als deelnemer en toe schouwer zag ik een paar jaar gele den al bij de Zeeuwse Veteranen dag dat de jongeren een grotere rol moeten krijgen. Daar moeten we snel mee aan de slag. Maar, we willen ook zo lang mogelijk op ge paste wijze gesneuvelde vetera nen herdenken." Want het succes van de Zeeuwse Veteranendag wordt bepaald door drie elemen ten, zegt Duine: „De maatschap pij die respect betoont aan de vete ranen, een défilé waarbij we ons zelf kunnen presenteren, en de saamhorigheid tussen de vetera nen onderling." „Het wordt tijd dat we weer wat meer naar buiten treden. De nood zaak is er en de tijd lijkt er rijp voor", zegt Stein. Zij is al jaren nauw betrokken bij de Stichting Zeeuwse Wereldvrouwen. Zij ba seert haar mening onder meer op recente ervaringen met de actie die de Wereldvrouwen recent voerden voor 'Free a Girl', een noodhulporganisatie die zich in zet om vrouwen en meisjes uit ge dwongen prostitutie te bevrijden. „De opbrengst van die actie is in middels opgelopen tot 6000 euro dankzij sponsoring en geld dat de deelneemsters binnen eigen kring bijeen wisten te brengen. Met dat bedrag kunnen tien vrou wen uit benarde situaties worden geholpen", benadrukt Stein. Zij stelt vast dat er nog steeds veel on gelijkheid is voor vrouwen, maar dat de bereidheid daar iets tegen te doen ook toeneemt. Voor de Zeeuwse Wereldvrouwen acht zij de tijd rijp daarop in te spelen. Ter gelegenheid van de twintigste viering van Internationale Vrou wendag wordt in het MFC in Zie rikzee een kleine expositie inge richt onder de titel 'Herstory, 25 jaar Vrouwenbeweging op Schou- wen-Duiveland'. In 1995 werd het eerste Vrouwen- dagfeest gevierd samen met vrou wen uit het toen overvolle asiel zoekerscentrum. Vluchtelingen vrouwen vroegen om meer activi teiten. Vanuit die vraag is het pro ject Wereldvrouwen ontstaan. Het thema van Internationale Vrouwendag dit jaar is 'Imagine Equality, Picture it!' naar de we reldwijde campagne van de VN. door Harmen van der Werf SLUISKIL - Kunstmestfabriek Yara mag van de provincie tot en met 31 december 2017 ruim twee keer zoveel ureumstof uitstoten als nu is toegestaan. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Veiligheidsregio Zeeland ontkent dat de beheerster van de brandweersite Schou- wen-Duiveland een spreekverbod zou zijn opgelegd. Strijdplan behoud van veteranendag door Maurits Sep Sjaak Duine (Stichting Zeeuwse Veteranendag). „Veteranendag wordt niet meteen heel anders." foto Ron Magielse door Ali Pankow ZIERIKZEE - Met de twintigste vie ring in Zierikzee van de Internatio nale Vrouwendag zaterdag 7 maart wordt volgens Jessica Stein een nieuwe periode voor de vrouwen beweging ingezet. In rustige "Koopmansvoetpadwijk' M2makelaars. öim M Vraagprij Ravelijn 16 Oost-Souburg Gelijkvloerse woning Ruime garage en berging Riante werkkamer *Woonprogr. beneden Grote, zonnige tuin Instapklaar Tuingerichte serre Gedeeltelijke vloerverw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 91