wm:,^ REIZEN 21 29 'A' 1 Hoewel Neef maar 450 inwo ners telt, heeft het dorp aan de Moezel wel een treinstation. De boemel uit Koblenz stopte bij elke boom. Als ik uitstap, valt di rect het hoogteverschil in het dorp op; steile heuvels met wijnran ken, waarvan de druiven alleen met de hand geplukt kunnen worden, vormen een mooie groene achtergrond van het spoor. August Croeff heet me welkom in zijn bed and breakfast. Mijn kamer is schoon en ruim en een mountainbike met 24 versnel lingen staat al klaar. Om de omgeving te verkennen, zijn er verschillende fietsrou tes, alle duidelijk aangegeven en met varia tie in wegdek. Een stukje snelweg wisselt af met zandweggetjes en de slingerende Moezel is nooit ver weg. Het groene landschap doet denken aan Zwitserland. Elk dorp staat er tiptop bij, met aangeharkte tuintjes en geraniums in één kleur aan het balkon. Het is onvoorstel baar hoe anders het landschap is vergele ken met Nederland, terwijl het toch zo dichtbij ligt.Op het wijngoed is de kaart eenvoudig. August heeft een heerlijke wild- zwijngoulash met koolsalade bereid, de Riesling uit zijn achtertuin smaakt er goed bij. Dat je aan de Moezel enkel zoete bocht uit glazen met een groene ribbelsteel drinkt, is een misverstand. Ik steek de volgende ochtend de Moezel over, mijn rugzak is gevuld met broodjes, water en een energiereep. Het is acht uur, de lucht is fris. De paaltjes met Moselsteig- bordjes zijn makkelijk te vinden. De route voert langs velden vol wijnranken, waarbij de eigenaar vaak heeft aangegeven welke druivensoort hij verbouwt. Met de blik op Bremm gaat het pad het bos in. En dan in een scherpe hoek om hoog, de Calmontberg op. Af en toe is er een doorkijkje op het dorp en de Moezel. Al slingerend gaat het pad verder omhoog. Ik rij over een kruisweg. Terwijl het luie zweet me uitbreekt, volg ik de staties van de Via Dolorosa. Tot ik uitkom op het hoogste punt van de zestiende etappe van de Moselsteig, het Bremmer Gipfelkreuz, op een plateau met een van de mooiste uit- WAAR EN WAT zichten van de wandelroute. Vanaf 380 me ter hoogte zie ik hoe de Moezel zich als een slang een weg baant door de steile heu vels. Een binnenvaartschip tuft langzaam vooruit. De schipper zal het niet makkelijk hebben de vele scherpe bochten te nemen. Ook Peter Kessner arriveert op het uit- zichtspunt. Hij doet de gehele Moselsteig in zeventien dagen. Dat betekent dat hij op zeven dagen dubbele etappes loopt. Ter wijl hij van shirt wisselt, zegt hij verrast te zijn door het landschap. „Wat is het hier ongelofelijk mooi." Kessner loopt het liefst alleen. En hoewel je er ook voor kunt kiezen je bagage naar je volgende logeeradres te laten brengen, wil hij alles zelf dragen. Na nog een slok water vervolgt hij zijn route, de afdaling naar Edi- ger. Via een archeologische opgraafplaats, waar in 2005 een Romeins heiligdom uit de der de eeuw werd ontdekt, kom je uit bij een ander spectaculair uitzichtspunt, het Vier- seenblick. Niet alleen zie je vier delen van de rivier alsof het vier meren zijn, maar in het dal zie je ook de kloosterruïne van Stu- ben weer, waarna het pad zigzaggend steil omlaag voert, terug naar de Moezel. Er is ook een Todesangst-variant. De Calmont- Klettersteig tussen Bremm en Ediger-Eller laat er geen twijfel over bestaan dat de Cal montberg echt 's werelds steilste wijnberg is: de hellingsgraad gaat tot 65 graden. In Ediger-Eller ligt het Springiersbacher Hof aan de voet van een wijnberg. Vanaf de binnenplaats kijk je op de ranken, die laat in het seizoen worden geplukt. Gabrie- le Borchert ontvangt me en ziet dat ik een zware etappe achter de rug heb. Een karaf water lest de eerste dorst. Daarna komt een fles Calmont Goldkapsel 2012 op tafel. Een droge Riesling van de berg die ik net ben overgestoken. Bij het geitenkaasje in fi- lodeeg met een chutney van lokale wijn bergperziken, adviseert ze een 2012 Ediger Osterlammchen. Die Riesling Spatlese kreeg een hoge waardering van Gault Millau en de Eichelmann Weinführer. Heerlijk, maar niet al te veel, bitte. Want morgen wacht een inspannende terugreis. ZATERDAG 28 FEBRUARI 2015 - 'aXrfSf JJEMA ®S?sca door Joost Brantjes Brei DUITSLAND Koblenz Neef ligt op 375 kilometer van Utrecht en is met de trein te be reiken via Keulen en Koblenz. Kijk op www.db.de voor verbindingen en prijzen. Meer info over de Moselsteig op: www.moselsteig.de. Overige websites: www.germa- ny.travel/nl; www.calmont-re- gion.de en www.moselhof.de. KSBA.CHÊR BORCH!M Foto boven: Neef en Bremm, aan weerszijden van de Moezel, foto's Joost Brantjes Linksonder. Peter Kessner loopt de Moselsteig. Rechtsonder: Een fles Calmont Goldkapsel 2012 in Springiersbacher Hof in Ediger-Eller.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 77