De Franse jaren van Leonardo da Vinei Nanny on Tour 18&19 AMBOISE 23 JO FROST Mama! Het heeft ge sneeuwd!", roept mijn 13-jarige zoon opgeto gen als hij 's ochtends uit het raam kijkt. En inderdaad, de boerderij in Oostenrijk waar we logeren, zit opeens verstopt onder een wit te deken. Boffen. Dat gaat dus helemaal goedkomen met de ski-les waarvoor ik hem de dag van aankomst toch maar heb opgegeven. We logeren op boerderij Angererhof in Schladming-Rohrmoos, een gehucht van duizend inwoners dat bij het nabije Schlad- ming hoort. Hier woont Gerhild Hutegger met haar man Heinz, kinderen Sarah en Florian en haar schoonouders. De familie is gek op paarden, ze hebben er 23. De boer derij is aangesloten bij de Roter Hahn (zie kader). Vanuit de eetkamer kijk je uit op een stal met paarden, koeien, konijnen, geitjes en bokken. Op een avond blijkt opeens een kalf geboren. Iedere dag zien we dat de paarden in en uit de wei worden gelaten. „In de zomer staan ze 's nachts op velden in de omgeving, in verband met de warm te, en overdag binnen", zegt Gerhild. „Dan helpen kinderen van gasten mee de paar den op te halen. In de zomer zijn er ook gasten die paardrijles nemen." Elke ochtend staat er een lekker ontbijt klaar, 's Avonds kunnen we voor 10 euro mee-eten. Dan koken Gerhild en haar schoonmoeder streekgerechten met vlees van de eigen boerderij. Het lokale bier, de Schladminger, smaakt er uitstekend bij. Binnen loopt iedereen op pantoffels, wat een huiselijke sfeer geeft. Na één dag be groeten de honden Carlos en Joy ons alsof we al jaren bij de familie horen. Na het eten sloffen we, moe en doezelig van de buitenlucht, niet te laat naar onze kamer en kijken nog een paar uur wedstrijdskiën. Een van de vrouwelijke toppers van dit mo ment, Anna Fenninger, komt uit de buurt, vertelt onze gastvrouw. In het gebied zijn vier bergen dankzij ski liften met elkaar verbonden: Reiteralm (i860 meter), Hochwurzen (1.850 meter), Planai (1906 meter) en Hauser Kaibling (2015 meter). Met een skipas van Skiamadé kun je gebruik maken van 44 liften en in totaal 123 kilometer piste. Onze skischool, Tritscher, geeft les op de Planai, een paar kilometer verderop. Om dat we met de trein naar Oostenrijk zijn ge komen, hebben we geen eigen vervoer. Skiën in Schladming, wat hebben we er zin in. Alles zit mee. Er valt een dun laagje sneeuw als we net een dag op onze boerderij zijn. De stress omdat we geen auto bij ons hebben, valt van ons af. De bus brengt ons overal waar we willen. Hoe komen we op het platteland zonder au to van A naar B? Dat blijkt totaal geen pro bleem. We kunnen 's ochtends op tien mi nuten lopen van onze boerderij in een bus stappen, die is geregeld door de skischool. Uit alle hoeken en gaten komen skiërs dan aangewandeld, het ontbijt net achter de kiezen, 's Middags zien we ze dan terug op het busstation van Schladming. Met grote re regelmaat gaan er bussen langs alle ho tels. Wie een skipas heeft, mag gratis mee. Het centrum van Schladming is niet groot. Maar er zijn wel allerlei voorzieningen, zelfs een ziekenhuis. „Handig voor mensen die een ongelukje krijgen op de piste", zegt Gerhild. Op een centraal punt van het stadje be vindt zich de kabelbaan die de Planai op gaat. Deze berg is bekend vanwege de nachtslalom die eens per jaar wordt gehou den en waar de wereldtop aan meedoet. Bij de finish en langs de piste staat dan een menigte van wel 50.000 mensen. Voor de terugreis vertrekken we vroeg uit Schladming en stappen een uurtje later uit in Salzburg, om een bezoek te brengen aan het huis waar Mozart opgroeide. Via de voetgangersbrug over de Salzach - waar veel bezoekers slotjes aan hebben gehan gen als herinnering aan mooie momenten - lopen we de oude stad in. In de avond rei zen we weer verder, vanaf München sla pend in de nachttrein. Weer terug in Nederland, besluiten we dit mooie gebied ook eens in de zomer te gaan ontdekken. In dat jaargetijde krijgen gasten van Schladming-Dachstein een Sommer- card, die veel kortingen en gratis activitei ten biedt. Dan brengen we zeker een be zoek aan de watervallen en de Dach- stein-gletsjer. En aan de Lodenwalkerei in Ramsau am Dachstein, de plek waar de be roemde lodenstof van schapenwol wordt gemaakt. Maar ja, je kunt niet alles in één keer. Nu kwamen we voor sneeuw, de vol gende keer voor sightseeing. WAAR EN WAT Media door Moniek Hüsken Wenen Schladming Schladming-Rohrmoos naar Grote foto: Schladming. Centraal in het dorpje is het startpunt van de kabelbaan de Planai op. Kleine foto: Boerderij Angererhof, aangesloten bij de Roter Hahn. foto's PR Schladming ligt op 1.010 autokilometers van Utrecht. Transavia vliegt onder meer vanaf Amsterdam naar Salzburg. Meer info: www.transavia.com. Wie per spoor wil, kan zowel een nacht als een dagtrein boeken. Wie 's nachts reist en wil liggen, kan kiezen voor een zespersoons couchette. De treinreiswin kel kan helpen bij het zoeken van tickets: www.treinreiswinkel.nl. Op de boerderijen van de Roter Hahn ma ken gasten het boerenbedrijf van dichtbij mee. Ze genieten van boerderij-eigen pro ducten en kunnen (meestal) de boer mee helpen. Het aantal bloemen, variërend van één tot vier, geeft aan in welke cate gorie de boerderij valt qua luxe en voor zieningen. Zie www.rodehaan.it.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 73