van. Dat was nog nooit iemand gelukt." Een jaar voor Vogue had ze de wereld gechoqueerd met de gospelgetinte song Like a prayer en de begeleidende videoclip. Het was een directe aanval op de hypocrisie van de kerk en het nog altijd heersende racisme in Amerika. Het Vaticaan sprak schande van de clip, maar Madonna haalde haar ranke schouders op. Patrick Leonard, al jarenlang Madonna's mu zikale rechterhand en mede-componist van de song, steun de Madonna in haar opvatting. „Haar Italiaanse ouders wa ren zeer gelovig en voor een opstandig type als zij werkte dat verstikkend. Het was eigenlijk de eerste keer dat zij seks en godsdienst vermengde." Hierna was Madonna los. Toen zij in 1990 tijdens haar Blond ambition world tour een opvallend korset droeg dat door couturier Jean-Paul Gaultier was ontworpen, stond de modewereld op zijn kop. Madonna zelf hierover: „Men sen begrepen het in eerste instantie niet. Het korset was vroeger bedoeld om vrouwen in te snoeren. Ik gebruikte het samen met het dragen van die puntbeha juist om sek suele onafhankelijkheid uit te stralen." Tijdens dezelfde tournee deed ze haar inmiddels beroem de masturbatie-act op een reusachtig bed op het podium. Ze wilde daarmee benadrukken dat het geen straf was om als vrouw naar een goed seksleven te streven. Eerder had zij dit al aangegeven in Express yourself. Maar Madonna ging nog een stap verder met de single Human nature. „Ik wilde in deze clip alle taboes aanstippen. Voor mij is seks nooit een taboe geweest. Zoals ik ook promiscuïteit geen issue vind." Het ging overigens niet altijd goed. Zo sloeg Madonna in 1991 een beetje de plank mis met haar tourdocumentaire Truth or dare: in bed with Madonna. Maar uiteindelijk was ook die baanbrekend. De boodschap van de documentaire werd deels overheerst door irritante persoonsverheerlij king en geënsceneerde leukdoenerij van Madonna en haar entourage. „Ik was de eerste grote ster die een inkijkje gaf in mijn tour- en privéleven. Eigenlijk was dit het begin van de selfie", grapte ze onlangs in het Amerikaanse mu ziektijdschrift Billboard. Haar laatste uitdagende actie da teert uit 2006 toen Madonna tijdens haar Confessions-tour op een kruis vol spiegels stond met daarboven in roteren de cijfers het aantal aids-doden. Madonna heeft een enorme invloed gehad op de populaire cultuur. Nog altijd zwenken de camera's in haar richting als ze iets te melden heeft. Of wanneer ze valt, zoals deze week tijdens de uitreiking van de Brit Awards in Londen. Bij vlagen was ze muzikaal erg vooruitstrevend. Zo bracht het progressieve meesterwerk Ray of light uit 1998 haar na een aantal teleurstellende albums weer naar de top. Zes jaar later was ze nogmaals maatgevend voor de herwaarde ring van de disco door met de hit Hung up eigenhandig de ze stroming weer op de kaart te zetten. Ze gebruikte daar voor een sample van de Abba-hit Gimmel Gimme! Gimme! „Maar de videoclip is een ode aan John Travolta. Door zijn fdms ben ik geïnteresseerd geraakt in de discomuziek", verklaarde ze later. Of ze nu nog relevant is, is eigenlijk niet zo belangrijk. Ma donna hanteert immers al 35 jaar dezelfde grondregel. „En die is dat ik mij nooit aan regels zal houden." Vernieu wend is ze allang niet meer. Maar de nu 56-jarige ster werd tot op heden ook niet voorbijgestreefd. Niet door nie mendalletjes zoals Kim Kardashian en Paris Hilton, die door een sekstape op internet te gooien zich opeens voor vechters van seksueel liberalisme noemen. En ook niet door de popsterren van nu zoals Katy Perry, Nicki Minaj en zelfs Beyoncé, die zich vooral sexy gedragen om de man te behagen. Lady Gaga kwam er met haar extravagantie in Born this way nog het dichtst bij in de buurt. Zij lijkt echter haar kruit te hebben verschoten en kon niet voorkomen dat we zijn teruggekeerd naar de vertrutting. Madonna toont zich echter op haar nieuwe album Rebel heart nog altijd fana tiek met nummers als Bitch I'm Madonna en Unapologetic bitch. „Dat is mijn ene kant: die van harde, strijdbare en za kelijke vrouw." Meest opvallende song is Joan of Are. „Ik ben en blijf strijdlustig. Ook in zaken die de kerk en de vrijheid van sekse betreffen. Je moet tegen deze instituten kunnen schoppen. Als dat niet meer kan, kunnen we beter meteen een fas cistische staat in het leven roepen." ZATERDAG 28 FEBRUARI 2015 SPECTRUM 15 Onaantastbaar Rebel heart van Madonna verschijnt 6 maart. reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 71