6 BINNENLAND VERKIEZINGEN Wie bepaalt hoeveel stembureaus er komen in een gemeente? Met het schrappen van stembureaus moeten gemeenten heel voorzichtig zijn, vinden politicologen. HOGE RESPONS Er gelden geen wette lijke normen voor het aantal stembu reaus dat een gemeente moet heb ben. Burgemeester en wet houders bepalen aan de hand van de te verwachten behoefte hoeveel plekken er komen om te kunnen stemmen. Ook be paalt die waar de bu reaus komen. Lange tijd gold de vuistregel van 1.200 stemgerechtigden per stembureau, daar bij rekening houdend met buurten waar traditiegetrouw veel of weinig wordt gestemd. Sinds 2010 mogen in woners zelf bepalen waar ze gaan stem men in hun gemeen te, bijvoorbeeld op het station, nabij het werk of op de school van de kinderen. Daardoor is het niet goed meer te voor spellen hoeveel kiezers op een be paald bureau af zul len komen. stemd waarschijnlijk als eerste dichtgaan. „Juist mensen die niet uit gewoonte stemmen, blijven nu misschien eerder thuis", zegt Aarts. De meeste gemeenten zetten weer evenveel stembussen neer als bij voorgaande verkiezingen, zo blijkt uit de inventarisatie. Eén op de tien gemeenten richt juist extra stembureaus in, omdat er in woners zijn bijgekomen, maar vooral om de opkomst te bevorde ren. Rotterdam spant met 37 extra bureaus de kroon. Dat zal zeker effect hebben, is de verwachting. „Hoe makkelijker het is om te stemmen, hoe meer mensen gaan stemmen, blijkt uit onderzoek. Maar er zijn natuurlijk grenzen", zegt politicoloog Kris- tof Jacobs van de Radboud Univer siteit in Nijmegen. Hij kan zich voorstellen dat gemeenten hun bureaus herschikken, omdat je te genwoordig overal in een gemeen te je stem kunt uitbrengen. Ook hebben mobiele stembureaus hun intrede gedaan. „Sommige stembureaus zijn heel populair ge worden, zoals bij de NS-stations, andere juist minder. Maar als ge meenten alleen vanwege bezuini gingen stembureaus schrappen, vind ik dat jammer. Zo ontmoe dig je mensen te stemmen", zegt Jacobs. Het wordt hoe dan ook een druk ke dag, woensdag 18 maart, vooral als na sluiting de bussen open gaan om de stemmen te tellen. Omdat ook nieuwe besturen voor de waterschappen worden geko zen, zetten gemeenten veelal extra tellers in. De waterschappen betalen daaraan mee. Behalve op stembureaus bezuini gen gemeenten ook op een ande re manier tijdens de verkiezin gen. Onder meer Zwolle, Hengelo en Zevenaar plaatsen geen hou ten verkiezingsborden meer, waar op partijen hun posters kunnen plakken. Daar zal niemand rou wig om zijn, denkt politicoloog Kees Aarts. „Die borden zijn heel ouderwets. Bijna niemand hangt meer een verkiezingsaffiche voor het raam, borden zijn daar een pu blieke tegenhanger van." NIJMEGEN - Waarom zou je veel stembureaus openen, als de op komst bij de provinciale verkiezin gen toch laag zal zijn? We kun nen wel met een kwart minder toe, besluit het gemeentebestuur van Enschede begin dit jaar na een kritische blik op de kaart. De besparing van 25.000 euro is mooi meegenomen, in tijden dat ge meenten het zuinig aan moeten doen. Politici in het Zwolse provincie huis en op het Haagse Binnenhof vinden het een minder goed idee. Het is een slecht signaal voor de kiezer, zeggen raadsleden. Waar nemend burgemeester Fred de Graaf biedt zijn excuses aan over de 'slechte communicatie'. Maar hij blijft bij zijn besluit, want door een herverdeling van de stembureaus hoeven kiezers vol gens De Graaf niet veel verder te lopen naar een stemhokje. Enschede blijkt niet de enige die het met minder doet tijdens de verkiezingen voor Provinciale Staten en de waterschappen op 18 maart. Tientallen gemeenten voeren dezelfde maatregel in, zo blijkt uit een enquête onder gemeenten door deze krant. Ze schrappen tot 40 procent van de stembureaus, vergeleken met voorgaande verkiezingen. Meest gehoorde reden van de af name zijn bezuinigingen, mede ingegeven door de verwachte lage opkomst. Enkele gemeenten heb ben het over een 'efficiëntere' ver deling, waarbij bijvoorbeeld twee rustige stembureaus in een wijk worden samengevoegd. Ook genoemd als reden: locaties zijn slecht toegankelijk of te klein om alle stemmen voor Provincia le Staten en de waterschappen te tellen. In de landelijke gemeente Alphen-Chaam, waar twee van de vijf bureaus niet weer worden op gezet, speelt ook een gebrek aan vrijwilligers mee. „We hebben moeite om mensen te vinden om het stembureau te bemannen", zegt een gemeentewoordvoerder. Krimpgemeente Delfzijl kan naar eigen zeggen met een locatie min der toe, omdat het aantal stemge rechtigden is gedaald. Politicoloog Kees Aarts, verbon den aan de Universiteit Twente, begrijpt de afwegingen van ge meenten die minder stembureaus opbouwen. „Zo'n bureau kost geld en mensen mogen tegen woordig overal in een gemeente stemmen. Maar je moet hier heel voorzichtig mee zijn. Niet ieder een is mobiel. Het gevaar dreigt dat stemmen moeilijker wordt ge maakt." Bovendien zullen bureaus in buurten waar al weinig wordt ge- AANTAL STEMBUREAUS PER GEMEENTE OP 18 MAART 0-10% gelijk 0-10% g> 10-25% 43 <25% 'Gemeente ontmoedigt zo mensen te gaan stemmen' Deze krant heeft een enquête gehouden onder alle 393 gemeen ten. De respons was hoog met 306 reacties. Uit het onderzoek blijkt dat 35 gemeenten het aantal stem bureaus met minimaal 10 procent verlaagt vergeleken met 2011 (Provinciale Staten), dan wel 2014 (gemeenteraad). De daling is het grootst bij de gemeente Alphen-Chaam (40 pro cent), gevolgd door Nieuwkoop (33), Lingewaard (30), Dongen (28), Ouder-Amstel (28), Putten (27), Diemen (26), Enschede (23), Laarbeek (23) en Oss (21). Een slecht bezocht stembureau in een wijk in Spijkenisse tijdens de gemeenteraadsverkiezingen van 2014. foto Rob Huibers/HH Owww.pzc.nl/binnenland www.bndestem/binnenland Bekijk hoeveel stembureaus uw gemeente heeft door Niek Opten infographic RV bron De Persdienst onbekend Procentuele stijging of daling ten opzichte van Provinciale Statenverkiezingen 2011 f >25% f 10-25%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6