SPECTRUM 11 woordt hij. Uit het onderzoek is gebleken dat de jon ge vrouw Cornelia Johanna Forbach heet, haar va der een gepensioneerd onderofficier is en dat haar 55-jarige moeder haar dolgraag in de armen wil slui ten. Bijleveld sluit zijn bericht af met de medede ling dat hij geen bezwaar ziet tegen hereniging. Dat meldt de prefect vervolgens op zijn beurt weer aan Réal, waarna die op 14 januari 1813 toestemming ver leent om de benodigde reisdocumenten aan Corne lia Forbach af te geven. Daarna verdwijnt haar per soonsdossier in het archief van de 'Deuxième Divi sion, Police Générale' van het Departement der Monden van de Schelde. Nadat de Fransen in 1795 Nederland zijn binnenge vallen en de Bataafse Republiek is uitgeroepen, ver andert er veel in Zeeland. Staats-Vlaanderen, het huidige Zeeuws-Vlaanderen, wordt meteen bij Frankrijk ingelijfd en het strategisch gelegen Vlis- singen krijgt een aparte status als garnizoensstad. In 1802 komt de Scheldevesting onder Frans mili tair bestuur te staan en wordt daarna aan Frankrijk afgestaan. De Bataafse Republiek raakt bovendien in oorlog met Groot-Brittannië en Nederlandse ko lonies vallen in Engelse handen. De voor Walche ren zo belangrijke handel en scheepvaart komen stil te liggen. In 1806 komt een einde aan de Bataaf se Republiek. Napoleon benoemt zijn jongere broer Lodewijk tot Koning van Holland en kondigt daar na het Continentaal Stelsel af Al het goederen-, per sonen- en postverkeer naar en van Engeland is voortaan ten strengste verboden. Een levendige smokkelhandel is het gevolg. Als nog geen drie jaar later een omvangrijke Britse troepenmacht op Wal cheren en Zuid-Beveland landt, komen de gebeurte nissen in een stroomversnelling. De bezetting is slechts van korte duur en de Fransen annexeren Walcheren nadat de Engelsen vertrokken zijn. Ko ning Lodewijk moet door zijn lakse optreden aftre den, waarna de rest van het Koninkrijk Holland bij Frankrijk wordt ingelijfd. Nederland verliest zijn on afhankelijkheid en krijgt een nieuwe departementa le indeling binnen het Franse Rijk. Daarin vormen de Zeeuwse eilanden voortaan het Departement der Monden van de Schelde. Om de smokkelhandel beter te bestrijden, voert Na poleon het Franse douanestelsel in en vaardigt hij nieuwe decreten en besluiten uit. Voor de wets handhaving en opsporing van overtreders zet hij een uitvoerige administratie op. Ambtenaren note ren het binnen- en buitenlandse verkeer, houden veer- en beurtvaartdiensten in de gaten en registre ren alle in- en uitvarende schepen, ladingen en be manningen. Vooral vissers, die weten dat het in troebel water goed vissen is, staan onder verscherpt toezicht. Ook personen worden nagetrokken en hiervan treffen we enkele dossiers aan in het ar chief betreffende het 'toezicht op bijzondere perso nen'. Deze stukken handelen onder meer over En gelse kooplieden die vanuit Brouwershaven en Zie- rikzee de 'commerce du smogglage' bedrijven. Als Napoleon in 1811 bovendien de dienstplicht mid dels loting invoert, nemen de administratieve taken verder toe. Wie ingeloot is, tracht vrijstelling te krij gen. Lukt dat niet dan zoekt men een vervanger of deserteert. Ook hiervan worden akten, dossiers en registers opgesteld en er worden signalementen van voortvluchtige deserteurs verspreid. Dat blij ken ruim 80 Zeeuwse jongemannen te zijn, die soms zelfs in vijandelijke dienst treden. Verder be staan er nog documenten met signalementen van en correspondentiedossiers over gezochte crimine len, ontsnapte Engelse krijgsgevangenen en spion nen. De meeste stukken komen van Réal. Daartus sen zit ook een opsporingsverzoek van een zekere 'Burcke', een 40-jarige Ierse 'agent de l'Angleterre', die ook onder de schuilnamen 'De Borghe et plus souvent de Richardson' opereert. In werkelijkheid heette deze Britse spion James Florence Burke. De ze voormalige officier uit het Franse leger was ook in Zuid-Amerika en Spanje actief en landde eind juli 1809 op de kust van Walcheren. In december Ruud Paesie is historicus in Middelburg 1812 wordt hij door Réal gezocht voor een 'mission suspecte dans l'Empire'. Over deze Ierse avonturier en spion is later zelfs een publicatie verschenen. Hoe betrouwbaar zijn deze verzamelde gegevens nu precies geweest? Als we het persoonsdossier van Cornelia Forbach als voorbeeld nemen, dan valt daar toch wel het een en ander op aan te merken. Brielle was bijvoorbeeld niet haar geboortestad, maar Bergen op Zoom en bij aankomst in Oos tende was ze pas 23. Dit lijken misschien onbe langrijke details, maar voor veiligheidszaken zijn dit geen futiliteiten. Er ontbreekt echter nog iets anders in het dos sier, wat veel opmerkelij ker is. Cornelia had na melijk een zoontje dat voor eind juni 1810 gebo ren is en we mogen aan nemen dat zij deze 2-jari- ge kleuter bij aankomst in Oostende bij zich had. Over het bestaan van dit kind zijn we re delijk geïnformeerd. In een overlijdensakte, die op 29 juni 1826 in Mid delburg is opgesteld, le zen we namelijk dat de 16-jarige Loftus Forbach, zoon van Cornelia Johan- Pierre-Fran^ois Réal na Forbach, de dag daar voor in een huis aan de Koepoortstraat met het hui dige nummer 1, 'ten vier uren in den namiddag' is overleden. Helaas wordt de vader, noch de geboorte plaats in de akte vermeld. ZATERDAG 28 FEBRUARI 2015 Spotprent op Franse douanen, 1813

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 67