Elk punt is binnen vijf seconden bij bookmaker Challenger Zeeland is het enige sportevenement van Zeeland dat wordt aangeboden door de interna tionale bookmakers. Op elk punt kan gewed worden tijdens het tennistoernooi in Middelburg. SPECTRUM 5 Hoe fix je een tennispartij? Tijdens het internationale tennistoernooi Challenger Zeeland worden alle scores en andere bijzonderheden tijdens par tijen rechtstreeks naar het wereldwijde web gestuurd. De umpire kijkt tijdens een wedstrijd op het Middelburgse tennispark niet alleen of de bal in of uit is. Minstens zo belangrijk is de naam van de maker van het punt binnen vijf seconden aan te tikken op zijn computertje dat op zijn schoot ligt te rusten. Doet hij dit niet, dan heeft hij een probleem met de International Tennis Federation (ITF). Voor de bookmakers is elk punt en elke seconde van cruciaal belang. In de wereld van het 'live bet ting' gaat immers veel geld om, een foutje van een umpire kan het wedkantoor duizenden euro's kos ten. Het doorgeven van tussenstanden door de um pires is geheel volgens de regels van de ITF. Sterker nog: de scheidsrechters zijn dit verplicht door de in ternationale tennisbond. Ze doen dus niets ille gaals. Overigens zijn de bookmakers die tussenstan den publiceren nog niet legaal in Nederland. „Veel toernooidirecteuren zijn blij dat een bookma ker jouw wedstrijden aanbiedt. Het is goed voor de promotie van de sport. Meer media-aandacht en meer mensen die het toernooi live volgen via inter net", vertelt een bekende Nederlandse tennisanaly- ticus, die vanwege zijn functie niet met zijn naam in de krant wil (naam is bekend bij de redactie). Voor de live betting speelt de umpire een cruciale rol, vertelt onze bron. „Stel dat een speler een been breekt op de baan, dan moet de scheidsrechter eerst in zijn computertje intikken dat de partij is ge staakt, voor dat hij de ten nisser te hulp Zelfs op een tenniswed- mag schieten. strijd die op de banen in pire twee keer Oost-Souburg wordt ge- te laat met speeld kan gewed worden. het doorgeven van een punt of incident, dan kun je de volgende partij wel op je buik schrijven. Je hebt veel ervaring nodig om zo wel de partij nauwkeurig te bekijken als om de ge gevens te verwerken. Het één mag niet ten koste gaan van het ander, er is veel concentratie vereist." Door de legalisering van de internationale bookma kers in veel landen is de populariteit van het inter- netgokken enorm toegenomen, zowel bij de grote toernooien als Wimbledon, maar ook bij de kleine evenementen als Challengers en Futures. Langs de baan zitten bij elke partij waarnemers van de wed kantoren om de boel in de gaten te houden. Het zijn meestal studenten of Polen en Letten. Ze val len een stuk minder op dan belchinezen, die je vroeger vaak zag. Doorbellen hoeft nu niet meer. Ze kunnen alles met een smartphone doorgeven. Ook tijdens Challenger Zeeland wordt elk punt dus binnen vijf seconden doorgegeven aan de ITF en de bookmakers. Daar zitten ook de partijen bij die in Oost-Souburg gespeeld worden. „De toekomst is waarschijnlijk dat er ook op jeugdwedstrijden ge wed zal kunnen worden. Dat zie je nu al bij grote toernooien", meldt de tennisanalyticus. De eenvoudigste ma- reaus die verdachte nier om een tenniswed- duels signaleren, strijd te fixen is een par- „Matchfïxing gebeurt tij uitzoeken op een echter vaak niet via het van de bijbanen. Daar online wedden" zegt is vaak weinig publiek Rutger-Jan Hebben van en geen camera's. Be- Speel Verantwoord, be wijsmateriaal is er dus langenbehartiger van nauwelijks, alleen de kansspelaanbieders, scheidsrechter kan mis- „Daar is onderzoek standen signaleren. De naar gedaan. Dit soort fixer kan een speler be- weddenschappen naderen en afspraken wordt niet online afge- maken. De fixer zet bij- sloten, maar gebeurt voorbeeld honderd eu- over de toonbank of op ro in op een bepaald de Aziatische markt." punt en aan het eind Meer info over hoe je een van de dag wordt het partij kunt fixen is te vin- geld verdeeld. Bookma- den op: sportdw.com/ kers doen er alles aan 2015/02/fix-tennis-match- om matchfïxing te be- denys-molchanov.htmW!/ strijden. Ze werken sa- 2015/02/fix-tennis-match men met onderzoeksbu- -denys-molchanov.html steeds meer om geld en macht in de sport. Het online betting is daar een voorbeeld van. „Maar in alle eerlijk heid; wij kunnen dat niet tegenhou den. Betting is booming, over drie jaar zul je niet anders meer zien. Want kan de tennisbond dit geld nog wel missen? De wereld gaat op z'n kop. Het is de vraag of wij het ethisch vinden. Wat doen wij straks als book maker Unibet een groot bord op onze baan wil zetten voor de camera van de live streaming en andere toer nooien doen dat ook. Ga je daar dan in mee? Daar moeten we goed over gaan nadenken..." De kans bestaat dus dat we straks En gelse toestanden krijgen in Middel burg. In het walhalla van het gokken is geen voetbalstadion meer te vinden waar geen reclamebord is te vinden van een bookmaker. Wedden is in En geland big business. Het is een kwes tie van tijd voordat dat in Nederland ook het geval is, als het al niet zover is. Het massale aanbod van de wed kantoren op de sport is straks ook in ons land niet meer weg te denken. De vraag is vooral, hoe gaan de sportbon den er mee om? Bij tennisbond KNLTB denken ze da gelijks na over gokken en het pro bleem van matchfïxing dat daar aan vast hangt, geeft woordvoerder Ro bert Jan Schumacher aan. Het onder werp staat hoog op de agenda. „We ge ven voorlichting aan spelers, begelei ders en coaches. De ITF neemt het pro bleem erg serieus dus doen wij dat ook. En dat doe je niet als de sport geen gevaar loopt. Spelers die interna tionaal spelen moeten ook een ge dragscode tekenen. Ze moeten een 'ipin' aanvragen. Daarin moeten ze aangeven dat ze akkoord gaan met de regels. Zo mag een tennisser wel op andere sporten wedden, maar niet op tenniswedstrijden. Dus ook niet op de finale van Wimbledon tussen Fede- rer en Nadal. En blessuregevoelige in formatie mogen ze niet met derden delen." De KNLTB vindt het een goe de zaak dat de International Tennis Fe- We hebben als scheidsrechter ook een meldingsplicht als we iets verdachts zien tijdens een tenniswedstrijd. deration tussenstanden bij alle par tijen verzamelt. „Zij willen de contro le houden, ook op het niveau van de Challengers." Sven Vermeulen, de enige internatio naal scheidsrechter van Zeeland en als lijnrechter onder meer actief tij dens de Olympische Spelen en de ATP World Tour Finals, kent de verha len over fraude binnen de tennissport ook. De Vlissinger, die ooit als vereni- gingsscheidsrechter begon maar nu tussen de grote jongens uit het tennis- circuit staat, onderstreept dat er meer aandacht voor matchfïxing en gokken moet komen. „Bij de KNLTB is er al veel aandacht voor. Als scheidsrechter mag je zelf nergens op gokken, ook niet op andere sporten. Ik mag tijdens een tennistoernooi ook nooit naar een casino. We hebben als scheids rechter ook een meldingsplicht als we iets verdachts zien. We kunnen tij dens een partij een waarschuwing uit delen voor onsportief gedrag: 'not gi ving best efforts'. De hoofdscheids- rechter komt dan bij de baan staan om de partij in de gaten te houden." De Vlissinger werd zelf benaderd voor 'inside information' door gok kers. „Maar daar ben ik natuurlijk niet op ingegaan. Ik ben zelf nooit in de verleiding gekomen." Volgende week in deel 3: Een inkijkje bij de bookmaker ML ZATERDAG 28 FEBRUARI 2015 door Maurice Steketee Rpn ip t|c iim- Tennisliefhebbers kunnen vanuit de viptenten bij Challenger Zeeland de partijen op de voet volgen, foto Lex de Meester Umpire Sven Vermeulen weslslrate diuVVtit vormqevers meulenberg ra tlEDEIUJVND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 61