Politie dreigt met stakingen Schildpad IN HET NIEUWS 5 Wij bezorgen een frisse morgen Poortvliet: Auping Plaza, Paasdijkweg 33 (Woonboulevard) H ïJ plaza Politiemensen hebben woedend gereageerd op het cao-voorstel van de minister. Opstelten wil dat agenten vaker in het weekend werken en minder snel met ver vroegd pensioen kunnen. Ook weigert hij toelages te verhogen. „Het voelt voor veel politiemede werkers als een belediging voor hun inzet, loyaliteit en professio naliteit", zegt Maarten Brink van politievakbond ACP. De politiebonden hebben minis ter Opstelten een ultimatum ge steld: hij krijgt tot 8 maart de tijd om met een nieuw voorstel voor de cao te komen. Als hij dat niet doet, volgen er mogelijk acties. Ko mende week komen de actiecomi tés van de bonden bij elkaar. Politiebonden eisen een 'reorganisatiebonus' van enkele honderden euro's voor iedere agent TOMMY WIERINGA Politiemensen zitten al vier jaar op de nullijn. „Dat betekent dat ze er de laatste jaren qua koop kracht flink op achteruit zijn ge gaan", zegt Han Busker, voorzit ter van de Nederlandse Politie bond (NPB). „Deze minister heeft de mond vol van het goede werk dat de Nederlandse politie doet in tijden van terreurdreiging. Maar ondertussen laat hij daar niets van merken in de cao-onderhan delingen." De bonden eisen een loonsverho ging van 3,3 procent met een mini mumbedrag van too euro. Ook willen ze dat Opstelten eenmalig een 'reorganisatiebonus' van enke le honderden euro's overmaakt aan elke werknemer. „De reorga nisatie bij de politie, die nu al ja ren aan de gang is, leidt tot veel onzekerheid en soms tot chaos", stelt Busker. „Een blijk van waar dering is nu echt noodzakelijk." Agenten hebben nu recht op mini maal 22 vrije weekenden per jaar. Opstelten wil dit verlagen naar 18 vrije weekenden. „De aard van het politiewerk zet het privéleven van het personeel sowieso al on der druk", vindt Busker. De politiebonden overleggen nog over de aard van mogelijke acties. „We zijn er voor de veiligheid. Als we gaan staken, moeten we heel goed kijken wat dat betekent voor de maatschappij." Voor het programma Nieuwsuur bezocht ik het Letterkundig Museum, dat ver scholen ligt in een web van stegen en passages bij Den Haag Centraal, waar altijd een gure noordooster staat en de zon niet doordringt tussen de hoge gebouwen. Het heeft iets van een vergissing, dat mu seum met die schitterende col lectie in zo'n windhoek, ie mand zou het daaruit moeten verlossen. (Eberhard van der Laan heeft de redactie van NRC Handelsblad al bevrijd uit Rotterdam door haar naar het Rokin te halen, misschien kan hij met het Let terkundig Museum hetzelfde doen. In het Tropeninstituut is genoeg plek na de ruiming van de bibliotheek daar.) Ik moest in de kelder zijn, in het archief, de tombe van al die papieren farao's. De lift gehoor zaamde alleen de drager van een geheime sleutel, en een maal in de kelder zwaaide de brandwerende deur pas open nadat er een foutloze Radetzky- mars op was geroffeld. Daarachter wachtte de conserva tor, eerzame bewaker van het li teraire erfgoed. Op mijn voor- stel om er een kopje koffie bij te halen, reageerde hij door een kruis te slaan. Geen warme of koude dranken in de kelder, je zag de rampen op zijn geschrok ken gezicht. Hij leidde me langs de collectie, meest bruinkartonnen dozen met een afneembaar deksel in stellingkasten, zoals in de die renwinkel van Jiskefet. 'Nu is het hier licht', zei de con servator zacht, 'maar gewoon lijk is het hier donker. Geen licht, geen geluid. Donker en stil als het graf is het hier.' Er waren dikke schrijvers en dunne schrijvers; sommige na men een paar kasten in beslag, andere maar een doos. Zo bij le- Geen warme of koude dranken in de kelder, je zag de rampen op zijn geschrokken gezicht ven, zo in de dood, zou je kun nen zeggen, want de grootste re putaties namen ook nu nog de meeste ruimte in. Van sommi gen werd zelfs het puntenslijp- sel bewaard. Ik behoorde tot de dunne schrij vers, één doos, voor de helft ge vuld. Twee manuscripten zaten erin, en een paar kattenbelletjes die ik aan de vorige directeur van het museum stuurde. 't Was wat minnetjes, maar ik wil dan ook met mijn staart door de modder slepen. Zhuang Zi zat te vissen aan de rivier, toen twee raadslieden van de koning hem kwamen vragen om een hoge bestuurs functie aan het hof te bekleden. Zhuang Zi antwoordde dat hij had gehoord van een dode schildpad, drieduizend jaar oud, die in een tempel werd be waard in een met brokaat om wikkelde doos. Wat denk je, vroeg hij, zou die schildpad liever sterven om zijn gebeente zo bewaard te zien, of met zijn staart door de modder slepen? Hij zou liever blijven le ven, natuurlijk, antwoordden de raadslieden. 'Weg met jullie', zei Zhuang Zi, 'en laat mij met mijn staart door de modder slepen.' Nieuw bij Auping Plaza: de Original boxspring Dé Auping winkel voor professioneel slaapadvies. ZATERDAG 28 FEBRUARI 2015 door Peter Winterman DEN HAAG - Agenten leggen moge lijk hun werk neer nu onderhande lingen over een nieuwe politie-cao zijn stukgelopen. De bonden eisen meer salaris, maar minister Ivo Op stelten (WD, Veiligheid en Justitie) wil daar niets over toezeggen. Kom naar Auping Plaza en ervaar de Original boxspring met het unieke AVS® systeem welke voorziet in maximale ventilatie en perfecte ondersteuning. Laat je adviseren over comfortabel slapen en fris en uitgerust wakker worden. Meer weten? Kijk dan op auping.nl/originalboxspring Kijk voor onze koopzondagen op www.auping.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5