44 Niet goed voor de partij, voor mij en voor het aanzien van de politiek 44 Persoonlijk drama van een politicus pur sang, maar logisch besluit 44 Ik ben van slag. Er is te snel geoordeeld. Ik heb het ook meegemaakt 44 Hij heeft echt 4 IN HET NIEUWS MARK VERHEIJEN STAPT OP Verheijen heeft het nu verbruid, maar zou kunnen terugkeren Na een een hard oordeel van de integriteitscommissie stapt Kamerlid Mark Verheijen op. De WD begint gehavend aan de verkiezingscampagne. Premier Rutte is ruw wakker geschud door jongste affaire met WD'er Verheijen handelde in strijd met integriteitskader WD DEN HAAG - „Je bent integer of je bent niet integer", zei Mark Verheijen eens, vrij naar Ien Dales. In die zwart-witwereld staat hij zelf aan de verkeerde kant, volgens de integriteitscom- missie van de WD. Het Ka merlid is meermaals in de fout gegaan met reiskosten declaraties en ging zijn boekje te buiten met de de claratie van een copieus di ner. Daarbij mag een politi cus zich ook niet beroepen op naïviteit, vindt de com missie. Verheijen conclu deerde meteen dat hij niet door kan gaan, 'met pijn in het hart'. Zo komt er voorlopig een einde aan de soepele politie ke carrière van de Noord- Limburger. Na de gemeente raad van Grubbenvorst, het wethouderspluche in Venlo en het Limburgse provincie huis, kwam Verheijen in 2012 in de Tweede Kamer. Als voormalig interim-par tijvoorzitter leerde de libe rale belofte de partij tot in de haarvaten kennen, inclu sief leider Rutte, die hij tot zijn politieke vrienden re kent. Verheijen had best staatsse cretaris kunnen worden, of meer, als alles op zijn plek zou vallen. Het talent heeft hij: inhoudelijk redt hij zich prima, debatteren is geen probleem, de media be- De integriteitscom- missie van de WD velt een hard oordeel over Mark Verheijen. Een dinertje met fles sen wijn a 127 euro declareren is voor een overheidsdienaar 'niet te verantwoor den'. De provincie la ten opdraaien voor reiskosten die al ver goed worden, heet 'een verzuim'. Ook al was het een stomme fout en niet strafbaar, voor politici gelden nu eenmaal strengere regels dan voor gewo ne mensen, oordeelt de commissie. „An ders dan bij het straf recht, gaat het bij integriteitskwesties om bestuursethiek. Ie mand die niet of slechts licht gestraft wordt, kan niettemin in ethisch opzicht een bijzonder scheve schaats rij den." Het oordeel: Verheijen heeft in strijd gehandeld met het integriteitskader van de partij. En dan zijn andere kwesties die hun schaduw vooruitwerpen, zoals het ritselen van een campagnefeestje en een aangifte van cor ruptie, nog niet eens onderzocht. ment je aan de pers, die hem scherp zou houden: „U doet uw werk uitstekend." Pijnlijk voor Rutte is dat twee ereleden van de WD, Hans Wiegel en Frits Kort hals Altes, wel in de smie zen hadden dat de affaire niet zou overwaaien. De commissie integriteit moest snel aan het werk, luidde hun aansporing. Nog diezelfde avond kwam het ervan. Rutte herhaalde gisteren zijn standpunt van twee jaar geleden, toen de affaire met Jos van Rey de partij in zijn greep nam. De WD, zo vindt Rutte nog altijd, moet de standaard zetten als het op integriteit aankomt. „Ik hoop dat mensen zien dat de WD dit heel serieus aan pakt", zei hij. Intussen wordt de partij bovenge middeld geplaagd door le den die in opspraak raken. Die kwesties raken de ge loofwaardigheid en het ge zag van de partijleider. Rut te bestrijdt dat er iets mis zou zijn met de mentaliteit van WD'ers. Wel wijst hij erop dat de WD op veel ni veaus bestuursverantwoor- delijkheid draagt, en dus veel actieve politici kent. Ergo: dan gaat er weieens wat mis. Voor Rutte moet het pijn lijk zijn dat twee inmiddels gesneuvelde vertrouwelin gen, banden onderhielden met corruptieverdachte Van Rey: Verheijen en voor malig staatssecretaris Frans Weekers. Zo zijn de effec ten van deze 'Limburgse' af faire voelbaar in het Toren tje. Zolang die rechtszaak loopt, kan Rutte daar niet lekker zitten. een aantal vergissingen begaan. Het is zijn keuze grijpt hij uitstekend. Hij weet waar kansen liggen en wedt vaak op het juiste paard. Volgens critici - voor al in het Maastrichtse pro vinciehuis - was hij wel iets te gretig op weg naar Den Haag. Niettemin: als al les op z'n plek zou vallen, ging Ver heijen dus een grote politieke toekomst tege moet. Maar al les viel niet op z'n plek, al les donderde in elkaar. Na eerste berich ten vorig na jaar over om koping door corruptiever dachte Piet van Pol, volg den twee we ken geleden onthullingen over foute declaraties, en daarna berichten over kwes ties variërend van een gerit selde partijbijeenkomst op de Floriade tot een halve maand dubbel salaris. VVD' ers wezen naar de media, die de partij zouden zoe ken. Toch klonk ook intern kritiek: dit kan niet door de beugel, zeker niet nu de ver kiezingscampagne begint. Hoewel het lijstje politici dat glorieus terugkeert na zulke kwesties, kort is, wordt Verheijen allesbehal ve uitgekotst door de partij top. Fractieleider Halbe Zijlstra liet gisteren al een piepkleine opening, door een terugkeer niet uit te sluiten. „Verheijen heeft op dit moment een conclusie getrokken die ik respecteer. Ik vind het onkies om nu te gaan kijken wat dat bete kent voor iemand over één, twee, drie of tien jaar." DEN HAAG - WD-premier Mark Rutte heeft zijn lesje geleerd. Twee zelfs. Als er weer een partijgenoot in opspraak raakt, zal hij er eerder op aandringen dat de integriteitscom missie van de WD de zaak uitzoekt. En hij zal een volgende keer na een onthullend artikel in de krant niet meteen spreken van een 'opgeblazen ver haal', zei hij gisteren in reac tie op het aftreden van Mark Verheijen. „Het was beter geweest als ik dat niet had gedaan", zo ging hij door het stof. Nederig maar gedecideerd doorstond Rutte een sper vuur aan scherpe vragen. De affaire-Verheijen staat dan ook niet op zich: ook het beoordelingsvermogen van de partijleider staat ter discussie. Is Rutte inmid dels niet te gewend geraakt aan de macht om gevoelige en schadelijke kwesties nog wel op waarde te kunnen schatten? Hij zou niet de eerste politicus zijn wiens politieke antenne na jaren op het pluche begint te ha peren. Rutte zelf lacht die sugges tie weg met een compli- door Niels Klaassen Mark Verheijen Belofte vertrekt, leider geraakt Mark Rutte, VVD-leider Jos van Rey Halbe Zijlstra door Laurens Kok foto Martijn Beekman/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4