Schaatsers: Astana is raar, maar niet naar UCI wil wielerploeg alsnog licentie afpakken 44 Je kunt moeilijk iedere renner 24 uur per dag laten schaduwen door een detective SPORT 45 Verstappen heeft weer goede testdag De Friezin is niet voor het eerst in Kazachstan, waar vandaag en morgen het WK sprint wordt ver reden. Ze reed hier al twee wereld bekerwedstrijden en zag Astana ieder jaar een beetje verder uitbui- ken en terrein winnen ten opzich te van de gigantische steppe. Wat de aanwezigheid van olie met een Ook uit een justitioneel on derzoek door het parket van het Italiaanse Padua is volgens de UCI belastend materiaal voor de ploeg van ondermeer Tour-win naar Vicenzo Nibali naar buiten gekomen. Zo zou het team nog al tijd samenwerken met de ge- stad en een land kan doen, weet Oenema. Floe schijn soms kan be driegen ook. „Ons hotel van vorig jaar was van de buitenkant prach tig, maar binnen stond alles schots en scheef. Misschien bele dig ik nu iemand, maar ik vind het een rare stad. Futuristisch. In die enorme tent hiernaast hebben ze in het winkelcentrum een acht baan gebouwd. Tja, bijzonder. Nee, ik ben er niet in gegaan. Maar ik kom hier graag hoor. Het is geen nare stad. Mijn zus en mijn moeder komen gewoon weer kijken." Ook Hein Otterspeer vindt het fascinerend, hoe in twintig jaar tijd een dorpje is veranderd in een poenerige stad met merkwaar dige wolkenkrabbers die 's schorste arts Michele Ferrari. Het is voor UCI-baas Brian Cook- son allemaal voldoende om de on afhankelijke licentiecommissie van de wielrenunie te vragen de WorldTour-vergunning van As tana in te trekken. Om de com missie niet voor de voeten te lo pen wil de directie van de UCI geen nadere toelichting geven op avonds felblauw of knalroze kleu ren. President Nazarbajev ontnam in 1997 de stad Alma-Ata (Almaty) de status van hoofdstad en be sloot dat Astana het middelpunt van Centraal Azië moest worden. Daarom ook kwam hier in 2011 de nieuwe ijsbaan, ontworpen door Nederlander Bertus Butter. Die had hem liever in Alma-Ata zien worden gebouwd, als opvolger van de magische openluchtbaan Misschien beledig ik nu iemand, maar ik vind het een rare stad. het opmerkelijke verzoek. Wat een eventuele intrekking be tekent voor de Nederlandse Asta- na-renners Lars Boom en Lieuwe Westra is niet bekend. Het team heeft renners en personeel laten weten niet in paniek te raken en zich in de pers te onthouden van commentaar. Voorlopig hand haaft het team het wedstrijdpro gramma. Zonder WorldTour-li centie is het team afhankelijk van wildcards om grote koersen te kunnen rijden. Astana kwam eind vorig jaar in de problemen door vijf achtereen volgende dopinggevallen: twee in de WorldTour-ploeg (gebroeders Iglinskiy) en drie bij het gelijkna mige opleidingsteam. Vinokoerov verzekerde dat die laatste formatie volkomen los staat van de hoofdmacht en dat hij als teambaas daarom niet ver antwoordelijk is voor de handel Medeo. Daar, op 1700 meter hoog te en toen nog in de Sovjet-repu bliek, werd Atje Keulen-Deelstra in 1974 Europees kampioene. Tien tallen wereldrecords werden er tussen 1951 en 1986 verbroken. Dat zal dit weekeinde in ijspaleis Alau (op 348 meter) niet gebeu ren. Een mooie hal, gelegen net buiten de stad, naast een modern velodrome en een overdekt voet balstadion. Het ijs is prima, zegt Otterspeer. De 'debutant' in Asta na en straalt van oor tot oor. Een vertraging van zeven uur op de heenreis heeft zijn humeur niet aangetast. „Het hotel is goed, het eten is prima, ik heb geen last van een jetlag, echt het gaat hartstik ke prima. Het is een fascinerende stad waar ze op een bijzondere en wandel van de drie betrokken renners. Na enkele angstige weken leek Astana in december het voordeel van de twijfel te krijgen. Cookson verstrekte de ploeg een voorlopi ge WorldTour-licentie en daar mee was volgens Vinokoerov de kou uit de lucht. „Want met de ploeg is niets mis", aldus 'Vino'. Hij stelde dat de ploeg er alles aan deed om doping buiten de deur te houden. Zo zouden diverse art sen de renners nauwgezet in de gaten hielden. „Meer kun je niet doen. Je kunt moeilijk iedere ren ner 24 uur per dag laten schadu wen door een detective", liet hij weten. De onderzoekscommissie van de Universtiteit van Lausanne stelt echter vast dat wat Vinokoerov be weert te doen nogal verschilt met de praktijk van alle dag binnen het team. manier met geld omgaan. Dat vind ik interessant om te zien." Ook de wereld van Michel Mul der is breder dan de schaatsbaan. Hij lepelt zo op dat Kazachstan qua oppervlakte het negende land ter wereld is en kan de naam van de president spellen. En ook hij komt graag in Astana, maar dat is dan toch vooral vanwege sportpa leis Alau. „Een verademing. Zó moet het nieuwe Thialf worden", doelt hij op de klimatologische omstandigheden in de hal. „Je staat gewoon te zweten op het ijs. Voor een sprinter is dat wel lek ker. Van de week hebben we in Dronten getraind. Daar begin ik niet eens aan een start, want er is gewoon geen mogelijkheid om lekker warm te worden." BARCELONA - Max Verstappen heeft gisteren op het circuit van Barcelona, 4,655 kilometer lang, 139 testronden kunnen rijden in de aangepaste STR10, iets minder dan gepland. Een mankement in het elektrisch systeem was er de oorzaak van dat de volledige race afstand van 66 ronden achter el kaar net niet werd gehaald. Zijn beste tijd was de 1.26,766 van de ochtendsessie. „Weer een goede dag", zei de ze ventienjarige Nederlandse For mule i-coureur na afloop. „Wat mij betreft was de afstand het be langrijkste. De snelheid was veelbelovend. Ik zat voor het eerst in de wagen met de laatste upda tes. Die werkten zo te zien prima. Het voelde voor mij erg comforta bel." ZATERDAG 28 FEBRUARI 2015 door Rik Spekenbrink ASTANA - Het is een wonderlijke stad, Astana, zeker voor iemand die een masterstudie 'International financial management' volgt. Thijs- je Oenema heeft ook naar de hoofdstad van Kazachstan haar stu dieboeken meegenomen. En slaat ze zo nu en dan ook open. „Dat gaat allemaal gewoon door." door Ad Pertijs AlCLE - Alle geruststellende woor den van Astana-teambaas Alexan der Vinokoerov ten spijt, ziet de UCI wel degelijke mogelijkheden om de ploeg uit Kazachstan haar WorldTour-licentie af te pakken. Een onderzoek van de universiteit van Lausanne (waarmee Astana eind vorig jaar instemde) toont volgens de internationale wiel- renunie aan dat er wel degelijk wat mis is met het team op het gebied van anti-doping cultuur, beleid, structuur en management. Alexander Vinokoerov Thijsje Oenema Hein Otterspeer, van plan wereldkampioen te worden, vindt Astana bijzonder. „Het is een fascinerende stad waar ze op een bijzondere manier met geld omgaan." foto Peter Dejong/Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45