Geef artsen sterkere positie 'ASML gehackt door Chinezen' Mister Spock bepaalde leven van Star Trek-acteur Leonard Nimoy Rutte vraagt oppositie om samen te werken IN HET NIEUWS 3 KAMER: JUWELIER MINDERHOUD DEN HAAG - De onmin van huis artsen klinkt door in Den Haag. De Tweede Kamer vindt dat het kabinet de regels moet aanpassen zodat dokters een vuist kunnen maken tegen verzekeraars. De Socialistische Partij (SP) en de Christenunie (CU) willen dat huisartsen gezamenlijk kunnen onderhandelen met verzekeraars. Nu mag dat niet op grond van de mededingingswet. De artsen staan dus in hun uppie tegenover de zorgverzekeraars. Bovendien hebben ze sinds dit jaar te maken met een nieuwe financiering. Dokters krijgen betaald per pa tiënt en niet meer per verrich ting. Extra geld is er voor innova tieve artsen, die via een webcam een dermatoloog laten meekijken naar een moedervlek. Maar artsen vrezen dat ze per saldo inleveren. Renske Leijten (SP): „De huisarts krijgt steeds meer taken, dan moet hij kunnen rekenen op ver trouwen en de juiste beloning." PvdA en WD erkennen dat de machtsbalans scheef zit, maar wil len de mededingingsregels niet zo maar overboord gooien. Minis ter Edith Schippers van Volksge- zondheid (WD) doet onderzoek naar de mogelijkheden. CU-Ka- merlid Carla Dik-Faber wil een uitzonderingspositie: „Net als boe ren, die mogen ook samen optre den tegen kolossale inkopers als Albert Heijn." Het CDA wil bo vendien dat de Nederlandse Zorg autoriteit (NZA) de werkwijze van verzekeraars tegen het licht houdt. Hanke Bruins Slot van het CDA: „Het kan niet zo zijn dat art sen foto's van wonden moeten op sturen om verbandmateriaal ver goed te krijgen." Woensdag debat teert de Kamer over de zorg. De hackers hebben bij de aanval mogelijk informatie over hoog waardige technologie van machi nes voor chipproductie buitge maakt. De impact zou volgens één bron groot zijn, maar een an dere bron denkt juist dat het wel meevalt en dat de hackers weinig met de informatie kunnen. Meerdere bronnen bevestigen te genover Tweakers dat de hack is uitgevoerd door Chinese over- heidshackers. Het zou onderdeel zijn van een golf aanvallen op Eu ropese hightech-bedrijven. Daar bij moet worden aangetekend dat hackaanvallen lastig te herleiden zijn. De aanval zou zich hebben gericht op de Nederlandse vesti ging van het bedrijf, al is volgens één bron ook de Franse vestiging van ASML aangevallen. Digitaal beveiliger Gemalto liet woensdag nog weten dat het in 2010 en 2011 waarschijnlijk slacht offer is geworden van hacks door de Amerikaanse en Britse inlich tingendiensten. Volgens het in Amsterdam genoteerde bedrijf is er geen sprake van dat op grote schaal encryptiecodes van sim kaarten zijn gestolen. Met die co des en andere data kunnen veilig heidsdiensten mobiele communi catie volgen zonder dat ze daar voor toestemming hoeven te vra gen aan telecomproviders of bui tenlandse overheden. Nimoy, in de serie getooid met puntige oren, is 83 jaar geworden. Hij speelde de half buitenaardse, half menselijke Mister Spock in de eerste serie van Star Trek (1966-1969). Hij kreeg drie Emmy Awards voor die rol. Nimoy gaf zijn stem vervolgens aan de ani matieserie Star Trek: The Animated Series en was in de jaren '90 te zien in twee afleveringen van Star Trek: The Next Generation. Nimoy kreeg ook be kendheid als de melk boer Tevje in de musical Fiddler on the Roof, in Ne derland bekend als Ana- tevka. Van 1969 tot 1971 speelde hij de spion Pa ris in de populaire tv-se- rie Mission Impossible. Sinds de jaren '80 was Nimoy gefascineerd door zijn Joodse achter grond. Hij produceerde en had een belangrijke rol in Never Forget (1991), een tv-film die was geba seerd op het verhaal van een over levende van de Jodenvervolging die een proces aanspan de tegen een ontkenner van de Holocaust. Ook publiceerde hij een foto boek over het vrouwelij ke aspect van God. Nimoy publiceerde twee autobiografieën: I am not Spock (1977) en I am Spock (1995). In het eer ste boek wilde hij laten zien dat hijzelf niet met Spock samenviel. In het tweede erkende hij dat zijn rol tot een veel grotere vereenzelviging tussen Mister Spock en hemzelf had geleid dan hij had aangeno men. DEN HAAG - Premier Mark Rutte roept oppositiepartijen op ook na de Provinciale Statenverkiezingen te blijven of te gaan samenwer ken met het kabinet. „Laten we met alle constructieve politici de krachten bundelen", zegt hij van daag in de Volkskrant. De WD en PvdA hebben nu al leen met steun van de bevriende oppositiepartijen D66, Christen- Unie en SGP een meerderheid in de Eerste Kamer. De kans is klein dat de regeringspartijen bij de ver kiezingen op 18 maart een meer derheid in de senaat halen. Het is nog de vraag of ze met de drie op positiepartijen genoeg zetels over houden. Als het kabinet politiek draagvlak verliest, wil Rutte op zoek naar nieuwe bondgenoten en doet hij een beroep op het ver antwoordelijkheidsgevoel van de oppositie. „Ik doe bij deze een op roep. Als minister-president. In het belang van Nederland. Laten we samenwerken!", citeerde de krant gisteren al uit het gesprek. Volgens Rutte zijn er genoeg mo gelijkheden om brede coalities te zoeken, bijvoorbeeld rond het nieuwe belastingstelsel. Hij wil de samenwerking desnoods uit breiden tot zes of zeven partijen en noemt daarbij het CDA en GroenLinks. ZATERDAG 28 FEBRUARI 2015 de stoel van huisarts www.juvvelierminderhoud.nl VELDHOVEN - Chinese staats- hackers hebben ingebroken bij de Nederlandse chipmachinefabrikant ASML. Dat melden anonieme bron nen tegenover technologiesite Tweakers. LOS ANGELES - De Amerikaanse ac teur Leonard Nimoy, wereldbe roemd geworden als Mister Spock in de serie Star Trek, is gisteren in Los Angeles overleden aan de long ziekte COPD. Leonard Ni moy. foto HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3