in liefdevolle herinnering 64 Ja, dat is wat ik het meeste mis: het samen ruzie maken. Maar ik koester ook de zachte momenten ZEELAND 39 Esad was Diana's broer. Ze hadden ruzie, maar stonden ook zij aan zij. In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat. De tijd heelt, zegt het spreekwoord. Diana twijfelt. Ruim tien jaar geleden overleed haar broer Esad aan een hart stilstand. Rouwen heeft ze zichzelf destijds niet toegestaan. Schouders eronder en door gaan, dat was haar gevoel. Een grijze doordeweeksedag in Groede. Diana werkt in de jeugdhulpverlening en woont samen met haar partner Marianne. Ze vindt het een goed idee om terug te blikken op het leven van haar broer Esad. Ook voor haarzelf, omdat ze best een spe ciale band met hem had. Het verhaal heeft een voorgeschiedenis, in Macedonië. Daar woonde het gezin Os manovski in de stad Struga toen de hele re gio in brand raakte door het uiteenvallen van Joegosalvië, in 1991. Vader, moeder, zoon Esad en dochter Diana. Ze heeft her inneringen aan die tijd, ze was toen zes jaar. Midden in de nacht werden de koffers gepakt. „We gingen eerst naar opa en oma. Daar namen we afscheid. Als kind accep teer je alles wat er gebeurt. We reisden met de trein, de bus, we moesten hele stukken lopen. Ik herinner me nog München. Toen we in die stad aankwamen reden er geen treinen meer, mijn moeder, broer en ik konden in een Rode Kruispost overnach ten. Mijn vader niet, die heeft in een trein geslapen. Het was voor het eerst dat ik zo veel verschillende mensen zag. Er zat een lilliputter tussen, klein met een groot hoofd. Esad maakte me daar bang voor. Jij wordt ook zo, zei hij. Dit heeft hij jaren lang volgehouden." Haar broer was vier jaar ouder. In Struga woonden ze in een flat. Esad was altijd op de speel- en grasvelden tussen de flatge bouwen te vinden, aan het voetballen. Va der Cisko Osmanovski was zelf een ver dienstelijke voetballer. Zijn zoon bleek ook over capaciteiten te beschikken. De vlucht uit Macedonië eindigde in Zee land. Nadat de zoveelste asielaanvraag was afgewezen dook het gezin onder bij pas toor Omer Gielliet in Breskens. Vader Cis ko voetbalde al snel onder een valse naam mee in de plaatselijke club. Zoon Esad vond onderdak bij de A'tjes. Op zijn vijf tiende debuteerde hij in het eerste elftal, zodat vader en zoon tegelijk binnen de lij nen stonden. „Toen werd zijn talent wel duidelijk", vertelt Diana. Grote clubs ston den in de rij. Het werd PSV. Daar stond Esad anderhalfjaar onder contract. Hij ging ook mee op trainingskamp naar Chili. Blessures gooiden in 1999 roet in het eten. Tijdens een training brak hij zijn neus, en hij kreeg last van een meniscus. Diana weet nog hoe ze haar broer van de boot in Breskens ophaalde, als hij uit Eind hoven thuiskwam. Met een grote zware tas op zijn rug. Ze zegt: „Dat waren onze mo menten. Kort maar krachtig bespreken hoe de week was verlopen voor beiden en wat de plannen waren. Daarna gingen onze we gen weer uit elkaar en deden we ieder ons eigen ding." „Of we een goede band hadden? Ja en nee. We konden heel goed ruzie maken, ruzie was ons ding. We stonden bekend als het stel dat rollebollend, vechtend op de grond lag, dat altijd ruzie met elkaar maakte. Het ging er hard aan toe. We gaven elkaar ook kopstoten. Ja, dat is wat ik het meeste mis: het samen ruzie maken. Ik koester ook de zachte momenten, als hij zei: kom Diana, we gaan naar het strand. En dat we dan sa men naar de zee stonden te kijken. Als het nodig was hadden we aan een blik genoeg. Na weer een afwijzing van een asielaan vraag wisten we dat we onze ouders moes ten steunen. Dan stonden we zij aan zij." Vrijdag 12 november 2004. Tijdens een trai ning krijgt Esad hartkloppingen. Er wordt meteen een hartfdmpje gemaakt. De maan dag wordt hij in het ziekenhuis onder zocht. 'Zo gezond als een vis', constateert de specialist. Esad mag weer rustig aan zijn conditie gaan werken en voetballen. Een dag later, dinsdag 16 november zakt hij tijdens de training in elkaar. Twee dagen later over lijdt hij in het AZ Sint Jan in Brugge. Diana: „Die dinsdag, voor hij naar de trai ning ging, hadden we ruzie. Er vielen har de woorden. Nog geen twee uur later zakte hij in elkaar. Ik heb hem nooit meer kun nen spreken. Nee, ik heb geen spijt van de ruzie. Maar ik had wel gehoopt dat we nog verder konden praten." Achteraf maakt ze verwijten. Onder andere richting de specialist, die haar broer ge zond verklaarde. Haar vader is twee jaar geleden overleden. Ook aan een hartstilstand. De asielperikelen zijn inmiddels voorbij, Diana en haar moeder mogen in Neder land blijven. In Breskens wordt de naam van haar broer in ere gehouden met de jaarlijkse Esad Os manovski Memorial Cup. „Een toernooi dat naar hem is genoemd, daar ben ik trots op, het geeft een warm ge voel. De laatste acht jaar verrichtte ik met mijn moeder de aftrap, en ik reikte de be kers uit. Mijn vader floot meestal de finale. Telkens moet ik slikken en weer doorgaan. Ik zie dan allemaal voetballers van acht tien, negentien jaar rondlopen. Soms een bepaalde techniek, of een bepaalde snel heid, dan zie ik mijn eigen broertje. Ik had maar één broer. Die is er niet meer. Daar sta ik elke dag wel even bij stil. In gedach ten." ZATERDAG 28 FEBRUARI 2015 Esad Osmanovski 27 februari 1981 -18 november 2004 Ruzie was ons ding door Jan van Damme Diana Osmanovska en haar broer Esad, 2003. Diana Osmanovska Hebt u ook mooie herinneringen aan een dier bare, die is overleden? We willen uw verhaal graag delen in onze ru briek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118 434003, chefnieuws@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39