Jarenlang zat ze als radioverslaggeefster bovenop het Zeeuwse nieuws. Tot de regeltjes haar te veel werden. Nu geniet ze van psychiatrische patiënten. 66 36 ZEELAND VERANDERING MET EEN RODE DRAAD oor de zekerheid belt ze maar even. „Het was toch half een? Oh, half twee. Nou, geeft niet hoor. Doe maar rustig aan. Ik zit hier lekker in het zonnetje. Wachten is geen straf, hoor." De miscommunicatie biedt haar mooi de gele genheid om in het Terneuzense café De Vriendschap de PZC weer eens door te ne men. Want eerlijk gezegd doet ze dat niet meer zo vaak. Jarenlang was het vaste prik. Omdat ze voor Omroep Zeeland radioverslag geefster was, maar ook omdat ze verknocht was aan haar geboortestreek. Maar gaandeweg werd alles anders. Radio maken is verleden tijd, en haar leven in Waterlandkerkje ook. Na tuurlijk, ze is en blijft in hart en nieren een West-Zeeuws-Vlaamse. Maar steeds minder stiekem voelt ze zich ook in toenemende ma te een echte Vlaamse. Sinds vier jaar woont ze samen met haar man Ries de Vuyst in Gent. Meer en meer verlegt ze haar focus naar het wel en wee in die stad. Net over de grens komt de Miranda van nu misschien wel veel beter tot haar recht dan in de streek waar ze zo'n beetje iedereen bij de voornaam kent. En tja, dan verwatert langzamerhand de binding met de Zeeuwse actualiteit en groeit de inte resse in het Vlaamse nieuws. „Toen ik vier jaar geleden stopte bij de om roep, had ik nog een tijd dat ik de redactie bel de als ik nieuws hoorde. Maar dat slijt. Ik zag dat ze hier vlak voor het café de gracht aan het leegpompen waren. Al die grote karpers spar telden in de resterende plasjes. Dan zie ik met een voor me hoe ik daar een reportage over zou maken. Ik sluit ook niet uit dat ik het ooit weer oppak." Waarom ben je dan weggegaan bij Omroep Zee land? „Ik heb elf jaar met hart en ziel radio gemaakt, maar op een gegeven moment kwamen er voor mij te veel regels. Ik snapte dat ook wel. De omroep professionaliseerde. Daar horen strakke afspraken bij. Ik zag daar ook het nut wel van in, maar ik ben daar niet goed in. Ik houd ervan om buiten de lijntjes te kleuren. Zo ben ik er ook aan de slag gegaan. Ik had de hbo-opleiding sociaal-pedagogisch werk ge daan, werkte ook al in de psychiatrie, maar het leek mij prachtig om voor de radio te wer ken. Ik heb ook behoorlijk gebluft tijdens mijn sollicitatie. Ze vroegen iemand met erva ring, terwijl ik niet eens wist hoe ik een casset tedeck moest aanzetten. Weet je, ik mis het ook wel. Het is toch heerlijk om in de waan van de dag te leven? Elke dag weer je bordje schoonvegen en opnieuw beginnen. Die afwis seling, het vele dingen tegelijk doen, risico's nemen... Dat vond ik echt supertof. Ja, ik ging ook weieens op mijn bek. Ik heb heel slechte reportages gemaakt, maar ook een aantal heel mooie. Mee met de brillenkoster uit IJzendij- ke naar Ghana, op bezoek bij presidentsvrouw Sandra Roelofs in Tbilisi... Het beste interview dat ik heb gedaan, was met de Sluise wethou der Leen Wille van de PvdA. Hij moest weg vanwege perikelen over zijn pensioen. Er wer den in die periode echt vervelende spelletjes gespeeld. Maar dan nog... Hij was een wiskun deleraar, ik had zelf nog les van hem gehad. Dat rechtvaardigt de vraag waarom hij, met die achtergrond, daarop niet berekend was. Op dat soort momenten voelde ik echt dat ik het in mijn vingers had." Na een periode als eindredacteur beslootje het over een andere boeg te gooien. Dat leidde uitein delijk tot een terugkeer in de psychiatrie, als afde lingshoofd bij Zeeuwse Gronden in Terneuzen. Da's totaal andere koek. „Dat lijkt misschien zo, maar er is ook een raakvlak. Dat zijn de verhalen. Als je van mooie verhalen houdt, is dit echt een pracht- vak. Het is alleen veel minder belangrijk of ze op waarheid berusten. Ik vind het echt een voorrecht om te werken met mensen die psy chisch ziek zijn. Als ze je toelaten, laten ze heel veel van zichzelf zien. Natuurlijk heb ik in dit vak ook te maken met regels, maar ge lukkig biedt Zeeuwse Gronden heel veel ruim te voor het individu. De cliënten mogen zelf bepalen wanneer ze eten. Dat mogen jij en ik toch ook? Vooral in de binnenstad van Terneu zen bestaan heel veel vooroordelen over 'onze' mensen. Ze wonen vooral daar, omdat de wo ningen er goedkoper zijn dan elders. Maar we nemen, zoals vaak gehoord, echt niet de hele binnenstad over. En ja, soms veroorzaken ze overlast. Maar dat doet mijn buurman in Gent ook weieens. Ik probeer de klagers ook per soonlijk aan te spreken op hun opmerkingen. Ik word er namelijk écht erg verdrietig van." Je rijdt nu elke dag heen en weer tussen Gent en Terneuzen. Waarom besloten Ries en jij Water landkerkje te verlaten? „Wij kwamen al regelmatig in Gent, omdat mijn dochter Carlien (uit een eerder huwelijk, red.) er diergeneeskunde studeerde. Zij raakte zwanger, maar woonde niet in een huis dat in een staat verkeerde om er een baby te verzor gen. Toen hebben we geruild. Het was eerst een hele omschakeling, Waterlandkerk je-Gent. Maar eigenlijk is de wijk waarin wij wonen ook een soort dorp. Ik ga er altijd naar dezelfde bakker, die het heus niet erg vindt als ik tien eurocent te weinig op zak heb. Dat komt dan de volgende dag wel weer goed. Ik heb er zelfs mijn 'persoonlijke zwerver'. Die weet dat hij mij niet om geld hoeft te vragen Ik voel mij steeds Vlaamser en ben trots op Gent. Dan zie ik de torens en denk ik: wow, ik woon hier! als ik de supermarkt in ga, maar pas als ik weer naar buiten kom. Als er iemand anders op zijn plaatsje zit, kan ik daar op een bepaal de manier chagrijnig om zijn. De dynamiek van de stad past bij mij, heb ik ontdekt. Al vind ik het ook heel fijn om nog vlakbij 'huis' te zijn, want zo voelt het toch ook nog wel. Toen we eind vorig jaar ons huis in Waterland kerkje verkochten, was dat toch even moeilijk. Toen was het namelijk echt, we waren écht weg uit Nederland. Aan de andere kant voelt het soms ook nog alsof ik helemaal niet ben weggegaan. Tijdens het dagelijkse ritje van Terneuzen naar Gent bijvoorbeeld. Lekker hard vals zingen in de auto, net zoals ik deed als ik van de studio in Oost-Souburg naar Wa terlandkerkje reed. Of naar Zegt u het maar bij Omroep Zeeland luisteren en Eric Vervaet horen vertellen dat zijn hond dood is gegaan. Dan ben ik zo teerhartig dat ik daar huilend een vriendin over kan bellen. Die vervolgens zegt: doe niet zo stom joh, je kent die hond niet eens!" Bijzonder. Jullie naar Gent, terwijl jouw dochter de omgekeerde weg bewandelde, van Gent via Wa terlandkerkje naar Breskens. „Ja, ze heeft groot gelijk. Ze heeft een kindje van drie. Er is voor kleine kinderen echt geen mooiere plek om op te groeien dan in Zeeuws-Vlaanderen. Dat heb ik ook altijd zo ervaren. Als kind, maar ook als jonge moeder. Als kind kun je in Zeeuws-Vlaanderen al heel snel buiten spelen. Probeer dat in Gent maar eens. Maar ik heb nu een vrijer bestaan, en dan is de stad echt heerlijk. Ik ben ook steeds trotser op Gent. Dan zie ik de torens en denk ik: wow, ik woon hier! Eigenlijk doe ik nu waar ik als meisje van droomde. Toen vond ik West-Zeeuws-Vlaanderen het toppunt van truttigheid, het was het hol van Pluto. Ik zou beslist naar Amsterdam gaan. Zo ging het niet, ik werd al op mijn twintigste moeder en wortelde verder in de regio. En nu is het niet Amsterdam, maar wel een andere prachtige stad geworden. Ik kan er echt van genieten dat ik bij de Dampoort met één hand aan het stuur durf te rijden. Want laten we wel we zen; de verkeerssituatie daar kan echt alleen maar door een dronken aardbei zijn ontwor pen. Doordat ik zelfs met dat soort dingen ver trouwd raak, voel ik mij ook steeds Vlaamser. Totdat ik weer eens een foutje maak. Laatst ge bruikte ik bijvoorbeeld in een groep met jon geren het woord 'foefje', in de zin van een trucje. Ze gierden het uit. Wist ik veel dat een foefje in Vlaanderen een ander woord voor va gina is. Maar toch, Ries en ik hebben onze draai er echt gevonden. Ries blijkt geen Bressi- aander, maar een oude Gentenaar te zijn, ha- ha! Hij kan er zijn muzikale ei kwijt en ik doe er aan 'anarchistisch straattheater'. Zo zijn we eens door de stad getrokken als een kudde Miranda Dieleman houdt van mooie verhalen door Raymond de Frel Miranda Diele man (Biervliet, 7 augustus 1963) is ge trouwd met dia lectzanger en bluesmuzikant Ries de Vuyst. Ze heeft een dochter (Car lien) en een kleindochter (Maren). Na elf jaar als radiover slaggeefster bij Omroep Zee land is ze nu af delingshoofd bij De Zeeuwse Gronden. Jaren lang woonde ze in Waterland kerkje, maar sinds vier jaar geniet ze van al le voordelen van de stad. Ze doet aan 'anar chistisch straat theater', foto grafeert graag en deelt haar kijk op de we reld op haar blog Vestje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36