Drie mannen vast in moordzaak Stormattractie van één miljoen op Neeltje Jans Gianluca Hoogleraar Verhulp heeft geen goed woord over voor provinciale vertrekregeling. 30 ZEELAND VERVROEGD NAAR HUIS Bewindsvrouwen PvdA op bezoek in Zeeland aïwJi zaterdag Aan het begin van de avond werd donder dag in Rotterdam de balans opgemaakt: 17 arrestaties, waarvan één Itali aan. Eén Italiaan? Hoe kan dat nou? Er waren 2500 supporters uit Rome, waaronder de ultra's, de beruchtste hooligans uit Ita lië, die allemaal wraak wilden nemen na de vernielingen van vorige week. En dan wordt er maar één gearresteerd? Wat kan hij op z'n eentje verkeerd gedaan hebben? Dat kon nooit veel zijn. Wie was hij? Ik zie een Italiaan voor me van een jaar of dertig, die nog bij zijn moeder woont, want dat doen veel Italiaanse mannen, en die eigenlijk getrouwd is met zijn grote passie: AS Roma. Hij heet Gianluca. Een hooligan is hij niet, het is eigenlijk een heel brave jongen, maar toen hij de beelden van de vernielingen in zijn stad had gezien, werd zelfs Gianluca boos. En niet alleen hij, maar ook zijn vier andere voetbalvrienden. Met hevig Ita liaans temperament smeedden ze in het café plannen om in Rotterdam wraak te nemen. Eenmaal in Nederland aange komen zullen ze erachter zijn gekomen dat er voor iedere Roma-supporter twee agenten klaarstonden, dat ze zich alleen onder een zware escorte door de stad konden begeven. Hoe kan het dat hij gearresteerd is? Ik denk zomaar dat hij tijdens de escorte door de binnenstad van Rotterdam moest plassen, dat hij snel even een boom op zocht, maar ondertussen de groep moest doorlopen. Terwijl hij zijn broek dicht knoopte en hij de groep in wil de gaan halen, liep hij tegen een wijkagent aan. „Dat ken niet, wat u dat daar deed me neer?!" Gianluca zal in zijn beste En gels iets van „Aie doewe notte understanduh" hebben geant woord, waarop hij meteen is ge arresteerd. De wijkagent had de instructie in zijn oren ge propt: geen enkel risico nemen. Daar zat hij dan, alleen in een Rotterdamse cel. Later las ik dat er nog eens vier Italianen waren opgepakt. Dat zullen zijn vier vrienden wel zijn ge weest die hem wilden komen halen. Het was een gedenk waardige avond. Onder de mannen die werden aangehouden zit de vermoedelij ke opdrachtgever voor de moord: de bij Amsterdam verblijvende M.B. (40). Hij werd rond zes uur van zijn bed gelicht. Bij de groot schalige actie in West-Brabant, Zeeland en Amsterdam waren tweehonderd man betrokken. De andere aanhoudingen vonden plaats in Bergen op Zoom en Oost-Souburg. Beide mannen worden niet verdacht van betrok kenheid bij de liquidatie zelf, maar zouden wel lid zijn van cri minele organisaties. Volgens woordvoerder Willem van Hooij- donk van de politie Zee- land-West-Brabant draait het on derzoek rond twee criminele orga nisaties. Het gaat om een groep zware cri minelen uit de Balkan en om de groep rond hoofdverdachte M.B.. De laatste zou leden van de Bal kanbende de opdracht hebben ge geven Macionis te liquideren, na- MIDDELBURG - Hij zegt zelf geen re kenaar te zijn, maar een blik op dit staatje in de stukken van het provinciebestuur is voldoende. „Iemand met havo 4 boekhouden kan zien dat dit niet klopt." De Amsterdamse hoogleraar en Kroonlid van de Sociaal Economi sche Raad Evert Verhulp wil niet te veel op cijfertjes ingaan, 'maar je kan het salaris van iemand na zijn pensioenering niet als bespa ring inboeken. Bij natuurlijk ver loop had je die besparing ook ge had." Verhulp is Kroonlid van de So ciaal Economische Raad, een ad viesorgaan van de regering op so ciaal-economisch beleid. Maar los van al het gereken is zijn morele oordeel over de zogeheten NAR (non-activiteiten regeling) van de provincie Zeeland keihard. „Deze regeling deugt voor geen meter." Met 57 jaar stoppen met werken is in strijd met het overheidsbe leid, dat gericht is op langer door werken. De Amsterdamse hoogleraar vindt dat de provincie zich schul dig heeft gemaakt aan leeftijdsdis criminatie. „Hoezo 57 jaar? Waar om niet 56." Als een jonger ie mand met de vraag om eenzelfde regeling naar de rechter was ge stapt, was de provincie volgens hem 'de bietenbrug opgegaan'. „Het verbaast mij dat dit niet is ge beurd." Volgens Verhulp had de provincie de zestien miljoen euro dat een ruzie om een partij wiet uit de hand was gelopen. Op 7 oktober vorig jaar werden al drie mannen uit Vlissingen (39 jaar oud), Zierikzee (34) en Zoe- termeer (31) aangehouden op ver denking van betrokkenheid bij de moord. Een vierde lid van de Bal- kangroep, een 24-jarige Kroaat, werd enkele dagen later in een Duitse cel aangehouden. De 37-jarige Macionis werd zater dagavond 22 februari 2013 neerge schoten op de oprit van zijn huis in Huijbergen. Hij werd in het hoofd geraakt en overleed in het ziekenhuis. Het Openbaar Minis terie in Breda gaat ervan uit dat de 31-jarige N.B. uit Zoetermeer de schutter is geweest. Hij zou sa men met de Kroaat G.K. naar Huij bergen zijn gegaan. K. heeft bij de politie verklaard dat de mannen zes kilo amfetamine en 50.000 eu ro zouden krijgen voor de liquida tie. Dat de politieactie vrijdagochtend zo groot is aangepakt, houdt vol gens de politie verband met het karakter van de twee criminele groepen. De Balkangroep zou zich toeleggen op drugs- en wa penhandel. De groep rond M.B. vooral met drugshandel. „Dat er tweehonderd man bij de actie betrokken waren, heeft te maken met de gedetailleerdheid van het onderzoek. Het gaat om georganiseerde misdaad. We on derzoeken ook witwaspraktij ken", aldus de politie. yifcitrrif* Het moet een spectaculaire 'expe rience' worden, die met behulp van moderne videotechnieken is gemaakt, belooft het park. Wind, bliksem en water worden nage bootst. De nieuwe attractie komt in het hoofdgebouw van het park, zegt directeur Bert van de Hoef. „Je staat middenin een panorama, zo als bij de Panorama Mesdag, en kunt de storm van 1953 meema ken. Bezoekers krijgen ook de bouw van de Deltawerken te zien en wat er er in de toekomst zou kunnen gebeuren." De bestaande tentoonstelling in het hoofdgebouw verdwijnt voor zeventig procent. De rest verhuist naar een ander gedeelte van het park. Volgens Van de Hoef is de tentoonstelling gedateerd. „Men sen willen tegenwoordig dingen meemaken en geen bordjes lezen bij een saaie tentoonstelling." Deltapark Neeltje Jans ontvangt elk jaar ongeveer 300.000 bezoe kers. die ze kwijt dreigt te raken aan de fiscus, beter kunnen inzetten voor scholing en begeleiding van boventallige ambtenaren naar an der werk. De gekozen verlofrege ling getuigt volgens hem van per soneelsbeleid uit de oude doos. „Het is een droevige rekensom. Je stelt iemand op nonactief, maar hij blijft je nog 75 procent van zijn salaris kosten. Dat betekent dat zijn werk niet meer waard was dan 25 procent van zijn sala ris." Gedeputeerde George van Heukel- om herhaalt dat de provincie met haar rug tegen de muur stond. In 2012 lieten GS aan Provinciale Sta ten de berekening zien waarop de vertrekregeling was gebaseerd. De 160 ambtenaren kostten jaarlijks 11,3 miljoen euro aan salaris. Dit telde op tot een bedrag van boven de 100 miljoen aan het einde van de regeling. Door pensionering en het niet invullen van vacatures zou een deel van dat voordeel ook zijn bereikt zonder dat de provin cie door de fiscus zou zijn beboet en zonder in strijd te zijn met het overheidsbeleid. Gedeputeerde George van Heukelom gelooft er helemaal niets van dat natuurlijk verloop tot hetzelfde of beter fi nancieel resultaat zou hebben ge leid. „Alle alternatieven zijn toen grondig doorgerekend." De provincie heeft de strafheffing van de fiscus aangevochten. Hoe wel de rechtbank het beroep heeft afgewezen, putten GS hoop uit de uitspraak. De rechtbank ging mee in de redenering dat de provincie geen andere mogelijk heid had om drastisch te bezuini gen. De rechtbank noemde de hef fing zelfs 'draconisch'. Maar, om dat de vertrekregeling de uitwer king had van een 'vutregeling' wees de rechtbank het beroep af. De adviseur van de provincie vindt dit onbegrijpelijk. De pro vincie legt de zaak daarom voor aan de Hoge Raad. VLISSINGEN - Staatssecretaris Jetta Klijnsma (Sociale Zaken en Werk gelegenheid) en minister Lilianne Ploumen (Ontwikkelingssamen werking) komen op werkbezoek naar Zeeland. Klijnsma komt 7 maart naar Mid delburg, waar ze de viering van de internationale vrouwendag bij woont. In dat kader is er een de bat rond het thema vrouwen en arbeid. De precieze locatie wordt nog bekendgemaakt op www.zee- land.pvda.nl. Ploumen bezoekt 9 maart de hoge school in Vlissingen om te praten over de waterproblematiek in ont wikkelingslanden. Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns BERGEN OP ZOOM - In het onder zoek naar de moord op Litouwer Gintas Macionis op 22 februari vo rig jaar in Huijbergen zijn vrijdag ochtend drie arrestaties verricht. Tweehonderd man politie ar resteerde gisterochtend een man uit Oost-Souburg en twee Brabanders 'Regeling deugt voor geen meter* door Theo Giele Prof. mr. Evert Verhulp, hoogleraar arbeidsrecht Universiteit van Amster dam en Kroonlid van de Sociaal Economisch Raad. foto Hollandse Hoogte NEELTJE JANS - Bezoekers van Delta park Neeltje Jans kunnen vanaf juli ervaren hoe hevig de storm van 1953 was en beleven wat er ge beurt als de dijken doorbreken. Het park investeert één miljoen eu ro in een nieuwe attractie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30