o-o Bouwen in vertrouwen Zakelijk gebruik sociale media "Pu 20 21 MIJN BEDRIJF 22&23 BEDRIJFSPROMOTIE Met plezier doorwerken tot je pensioen? Dat lukt als werkge ver en werknemer willen laten zien dat de oudere werknemer nog heel goed kan presteren. Het is feest op dovenschool Signis in Amsterdam. Lies- beth Veldman (61) zit veer tig jaar in het onderwijs en loopt er stralend bij. „Hoe zo oud? Ik vind mijn werk nog ontzettend leuk. Ik ge niet elke dag van mijn kleuterklas." Met het geld dat Liesbeth krijgt voor het ju bileum, organiseert ze een theatervoorstel ling in gebarentaal voor leerlingen en colle ga's. Wat is haar geheim? Liesbeth: „De do ve kleuters ontroeren me elke dag op nieuw. Doordat onze school tweetalig is, Nederlands en gebarentaal, zie je weinig ge dragsproblemen. Dat was vroeger anders, toen de kinderen niet mochten gebaren. Ik heb fijne collega's, onder wie veel jonge ren. Zij helpen mij met ICT-problemen en ik geef hen tips over communicatie met de leerlingen. Ik volg nog regelmatig cursus sen om bij te scholen en heb gelukkig een teamleider die goed kan luisteren." Liesbeth heeft het grote voordeel dat ze in deeltijd werkt. Naast haar werk heeft ze veel tijd voor hobby's en sociale contacten. Dat houdt je fit. Veel oudere werknemers willen ook wel minder werken, maar ze zijn bang voor pensioenverlies. Overleg met de werkgever kan dat probleem wel licht oplossen. Ze zijn vaak wel bereid de pensioenopbouw op peil te houden. Een andere optie is deeltijdpensioen. Die moge lijkheid bestaat bij veel pensioenfondsen, maar levert voor de rest van het leven wel een lagere pensioenuitkering op. Een 55-jarige moet volgens de huidige wet geving nog twaalf jaar werken voor zijn AOW en pensioen. Ook al is hij op dit mo ment best tevreden, je kunt niet twaalf jaar hetzelfde blijven doen. Dan ga je mentaal al met pensioen. Louise Boelens, arbeids- en organisatiepsycholoog en coach, ziet drie soorten slijtage optreden bij oudere werknemers. Er zijn werknemers die zich HINTS TIPS niet kunnen neerleggen bij alle veranderin gen, terwijl voor hen waardevolle zaken een mindere plek kregen of verdwenen. Daarnaast zijn er mensen die emotioneel te veel voor hun kiezen hebben gehad. Die moeten steeds meer doelen halen of staan al jaren in de frontlinie. En dan is er soms ook een gebrek aan waardering voor de oudere werknemer. Mensen voelen zich steeds minder gezien. Langzaam maar ze ker kan iemand zo in een isolement raken. Werknemers en werkgevers moeten dit zien te voorkomen. Anne-Marije Buckens is directeur van 50 Company, een loopbaancentrum voor 50-plussers in Arnhem. Ze benadrukt dat je tijdens je hele loopbaan steeds moet blij ven nadenken over je volgende stap op de arbeidsmarkt. „Je moet je steeds afvragen of bijscholing of omscholing nodig is." Ze pleit voor meer mobiliteit op het werk en op de arbeidsmarkt. „Het is verfrissend om een tijdje op een andere afdeling te wer ken. Bij stages denk je aan jongeren, maar waarom niet ook voor ouderen? Je kunt ook stage lopen bij een ander bedrijf om een nieuwe werkervaring op te doen." Als voorbeeld noemt ze Mar ja Scholten (55). Zij wilde in Nederland aan de slag na dat ze jaren in het buitenland voor Artsen zonder Grenzen had gewerkt als verpleeg kundige. Met een stage en een korte oplei ding heeft ze weer een goede baan, waar ze jaren mee vooruit kan. Bij minder werken of ander werk zoeken, speelt het probleem van verlies van rechts positie. Louise Boelens noemt dat de gou den kooi. De werknemer heeft een stevige rechtspositie en is bang om een overstap te maken, terwijl hij dat wel graag zou willen. Angst voor verlies van inkomen en pen sioenrechten werkt als een rem op mobili teit. Het speelt ook bij de oudere, werkloze werknemers. Ze willen best een tijdelijke of parttimebaan aanvaarden, maar zijn bang dat ze hun uitkering (deels) kwijtra ken. Een goed advies helpt om verantwoor de stappen te nemen, waarbij plezier in het leven en inkomensverlies tegen elkaar wor den afgewogen. Het idee dat oudere werknemers minder presteren, is achterhaald. Jammer genoeg lopen veel werkgevers nog wel met dat beeld rond en dat wordt dan volgens Boe lens een selffulfilling prophecy. De oudere werknemer gaat slechter presteren, is onte vreden, krijgt gezondheidsklachten en valt uit. Uit het TNO-rapport 'Beelden en feiten over omslagpunten en maatregelen om trent de productiviteit van oudere werkne mers' blijkt dat de meeste oudere werkne mers even productief blijven. Boelens noemt dit de winst van het ouder worden. Belangrijk is dat werkgevers bewuster om gaan met hun oudere werknemers. Tegen over afnemende vermogens van ouderen - zoals kracht, geheugen en denksnelheid - staan toenemende vermogens als kennis, levenservaring en sociaal inzicht. Beeldvorming gaat niet alleen over het pres teren, ook het uiterlijk speelt een rol. Je hebt atletische ouderen die op hun 60ste de marathon lopen en ouderen die veel zorg aan hun uiterlijk besteden. Niet voor niets geeft 50 Company ook kleur en kle dingadviezen en zorgt voor een aantrekke lijk presentatiefilmpje voor sociale media. Een positief zelfbeeld en een lerende hou ding helpen aan de slag te blijven of nieuw werk te vinden. Geld&vjerk Hoezo te oud? door Agnes van Brussel illustratie Mark Reijntjens VERANDERING s> Wees écht nieuwsgierig en zoek nieuwe uit dagingen zoeken Sta open voor vernieuwing (niet cynisch worden) Houd vakkennis bij en vraag om scholing (bijvoorbeeld ICT) Vraag om flexibiliteit (aangepaste werktij den of thuiswerken) Zoek samenwerking met jongeren MOBILITEIT BEELDVORMING www.bureauboelens.nl;www.50company.nl reageren? geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19