Poolse milities moeten de Russen stoppen Indonesië oefent vervoer van 'Oekraïne-strijders' ter dood veroordeelde Australiërs opgepakt in Spanje BUITENLAND 13 „Ons doel is altijd geweest om jongeren klaar te stomen voor een mogelijke carrière als beroepsmili tair. Als ze bij ons op hun 16e bin nenkomen, zijn ze op hun 18e in teressant voor het leger. We wer ken samen met de 25e Brigade Luchtmobiele Cavalerie. Voor hun oefeningen leveren wij vrij willigers die dienst doen als fictie ve tegenstanders. In ruil daarvoor mogen wij gebruik maken van hun materieel. Ze hebben bijvoor beeld ook een windtunnel waar je parachutesprongen mee kunt oefenen." Het zijn dit soort samenwerkin gen tussen paramilitaire groepen en het Poolse leger waar de Pool se regering de komende maanden meer van wil zien. Het conflict in Oekraïne heeft in Polen oude ang sten voor een agressieve en impe rialistische Rusland doen op laaien. Om die reden heeft het Poolse ministerie van defensie grote investeringen, 30 miljard eu ro extra voor de komende tien jaar, aangekondigd. Dat is niet al leen om het leger te modernise ren, maar ook om de mankracht uit te breiden. Vanaf maandag kunnen vrijwilligers zich aanmel den voor nieuwe, snelle trainings programma's. Eind vorig jaar kre gen schuttersverenigingen in vooral het oosten van het land al toestemming om burgermilities op te richten. In maart wordt die lijn doorgetrokken en worden pa ramilitaire groepen, zoals die van Winiarski, opgenomen in de be velstructuur van de Poolse land macht. Bij elkaar hebben die vere nigingen naar schatting 20.000 tot 30.000 leden die bij een oor log direct kunnen worden opge roepen. Een goede eerste stap, maar niet genoeg, zo vindt luite nant-kolonel Krzysztof Gaj, defen siespecialist bij de denktank Na tionaal Centrum voor Strategi sche Studies in Warschau. „Polen heeft op dit moment iets minder dan 100.000 militairen, en dat j'lafcVSPv Trh 'jPJ/aw komt neer op 0,31 procent van de bevolking", zegt hij. „In Rusland is dat bijvoorbeeld 0,54 procent, wat neerkomt op 750.000 militai ren." Om zelfs met volledige steun van de Navo een Russische invasie mi litair af te schrikken, moet het Poolse leger aangroeien tot min stens 160.000 militairen. Hij vindt dan ook dat Polen, net als buurland Litouwen eerder deze week, de dienstplicht weer moet invoeren. „Van een land als Neder land kun je niet verwachten dat het een groot leger op de been houdt, maar wij zitten aan de grens." Anders dan Gaj is Winiarski te gen herinvoering van de dienst plicht. „Dat zou een grote fout zijn", zegt hij resoluut. „Iemand Iemand die onvrijwillig in het leger gaat, wordt nooit een goede militair die onvrijwillig in het leger gaat, wordt nooit een goede militair." Wel waarschuwt hij dat sommige vrijwilligers de verkeerde motie ven hebben. „Zo ontdekten wij bij een lid dat hij op het internet een necrologie van zichzelf heeft geplaatst dat hij was omgekomen in Afghanistan", vertelt hij. „Ook reageerde hij wel heel erg positief op video's waarin iemand door politieagenten met een telefoon boek in elkaar wordt geslagen. Zo iemand willen wij niet leren met een wapen om te gaan." Australische media meldden giste ren dat nieuwsploegen werden uitgenodigd om 'de macabere oe fening' bij te wonen. Gewapende en gemaskerde agenten oefenden op Bali het vervoer van Chan en Sukumaran naar het vliegveld. Twee agenten speelden de veroor deelden. De Australiërs zitten vast op Bali, maar de executie wordt uitgevoerd op gevangenisei land Nusakambangan aan de zuid kust van Java. Dat is ongeveer 800 kilometer ten westen van Bali. De Australische politiek en media zijn woedend over de voorgeno men executie, maar Jakarta lijkt er een show van te maken. De twee worden binnenkort met een militair vliegtuig naar Java gevlo gen, berichtte de Jakarta Post. Het gevangeniseiland is een erfenis uit de koloniale tijd toen er onder de Nederlanders acht gevangenis sen verrezen, waarvan er nog drie in gebruik zijn. Eén gevangenis dateert uit 1950. President Joko Widodo is in okto ber aangetreden als leider van In donesië. Hij is een verklaard voor stander van de doodstraf. Jakarta maakte eind vorig jaar bekend dat er meer dan zestig ter dood ver oordeelden worden geëxecuteerd. In januari werd de Nederlander Ang Kiem Soei geëxecuteerd we gens een drugsdelict. Nederland protesteerde vergeefs en heeft eni ge tijd de ambassadeur uit Jakarta teruggehaald. Kiem Soei was een van de zes ter dood veroordeel den die toen werden geëxecu teerd. Voor de volgende executie reeks staan elf veroordeelden op de lijst, inclusief de Australiërs. MADRID - Acht mensen zijn giste ren in Spanje aangehouden nadat ze volgens justitie in de Oost-Oek- raïense regio Donbas aan de strijd hadden deelgenomen. De aanhou dingen waren in verscheidene de len van het land. De acht worden ervan verdacht zich als strijders in de oorlog in Oekraïne schuldig te hebben ge maakt aan moord en verboden wa pen- en explosievenbezit. Gister avond was de politie nog bezig met het doorzoeken van wonin gen. Bovendien hebben ze schade berokkend aan de belangen van Spanje in het buitenland. Volgens Spaanse media zijn de ar restanten extreem links en voch ten ze aan de zijde van de pro-Russische rebellen. Ze zou den zijn geïnspireerd door de Spaanse burgeroorlog (1936-1939). Daar vochten veel Amerikanen en Europeanen aan de zijde van de linkse republiek. Waarschijnlijk tussen de 20.000 en 30.000 buitenlanders vochten op eigen initiatiefin de Internatio nale Brigades. Daar waren naar schatting ook zevenhonderd Ne derlanders onder. Aan de zijde van de nationalisten, aangevoerd door generaal Franco, vochten ze ker 10.000 buitenlanders, vooral Portugezen en Ieren. ZATERDAG 28 FEBRUARI 2015 door onze correspondent Michiel van Blommestein WARSCHAU - „We zijn denk ik de enige groep in Polen die helikopter landingen kan oefenen met een echte helikopter." Al 15 jaar geeft ambulancebroeder en Afghanis- tan-veteraan Sylwester Winiarski (37) leiding aan MSW ZPS, een klei ne paramilitaire organisatie, en hij is er trots op. Eg Sylwester Winiarski SYDNEY/DENPASAR - De Indonesi sche politie heeft een oefening ge houden met het transport van twee ter dood veroordeelden. Twee Australiërs, Andrew Chan en Myuran Sukumaran, worden bin nenkort wegens drugsdelicten geëxecuteerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13