Mooie principes van Xi, nu de uitwerking 66 Een islamitische invasie moeten we in Birma zien te voorkomen 12 BUITENLAND Boeddhistische monniken in Birma zien groot gevaar in de islam, die steeds meer aanwezig zou zijn in het land. Er wordt geweld gebruikt en opgeroepen zich tegen de islam te verzetten. RANGOON - „Als we niet uitkijken, wordt Birma net zoals Indonesië", zegt U Parmaukha, een boeddhis tische monnik in Birma. „Daar was vroeger het boeddhisme wijdverspreid. Maar toen kwa men de Arabieren en die dwon gen de bevolking islamitisch te worden. Een islamitische invasie moeten we in Birma zien te voor komen." Gezeten op een stoel die doet den ken aan een troon, draait Par maukha er niet omheen. De islam vormt volgens hem een groot ge vaar in het etnisch zeer verdeelde Birma en moet gestopt worden. Parmaukha is één van de leiders van de 969-beweging, een door nationalistische monniken geleid de organisatie die zich keihard uit spreekt tegen moslims en die er van wordt verdacht Birma's con flict tussen moslims en boeddhis- ten op te stoken. Bij dat conflict zijn sinds 2012 meer dan 200 mensen gedood. De cijfers 969 verwijzen naar de ei genschappen van de Boeddha, de boeddhistische leer en de monni kenorde. Volgens Parmaukha is er een com plot om Birma te islamiseren. De monnik verwijst naar Rakhine, een provincie in West-Birma waar moslims sterk vertegenwoor digd zijn. „Moslims kopen dou aniers om en steken zo vanuit Bangladesh de grens over", be weert Parmaukha in een klooster in Rangoon. „Ze dwingen de bevolking islamitisch te worden en respecteren onze identiteit en cultuur niet. Ze verbranden onze vlaggen, slaan onze vrouwen. En niet alleen in Rakhine. Overal kopen moslims grond en begin nen ze ons land te bezetten." Parmaukha wil dat boeddhisten islamitische winkels boycotten en dat er een wet komt die het verbiedt dat moslims met boed dhisten trouwen. Ook voert de monnik een boycotcampagne te gen Ooredoo, een uit Qatar afkom stige telefoonmaatschappij waar van de advertentieborden overal in Rangoon opduiken. „Weet je wat Ooredoo doet met het geld dat ze hier verdienen? Daarmee komen moslims naar Birma om met onze, boeddhistische vrou wen te trouwen. Zo financieren ze de islamitische invasie. Belt ie mand mij met een Ooredoo-num- mer, dan weiger ik op te nemen. We moeten onze integriteit be schermen." De 969-beweging beweert in heel Birma grote steun te genieten. Met name hun hoogste leider, Ashin Wirathu, is zeer omstre den. De monnik leidt anti-islam- protesten en wordt ervan beschul digd aan te zetten tot geweld. Via Facebook en nationalistische me dia roept Wirathu, die ook wel 'Birma's Bin Laden' wordt ge noemd, boeddhisten op Birma te gen de islam te beschermen. Vol gens critici zet hij onder meer aan tot geweld in Rakhine, waar natio nalisten Rohingya-moslims aan vallen en waar hulpverleners wor den geïntimideerd omdat ze Rohingya's zouden bevoordelen. De VN riep Birma's politieke lei ders onlangs op actie te onderne men tegen Wirathu. In een toespraak schold de natio nalistische monnik VN-afgezant Yanghee Lee afgelopen maand uit voor 'hoer' en 'bitch', als reactie op Lee's oproep de rechten van de Rohingya beter te beschermen. „De bitch bekritiseert onze wet ten zonder ze fatsoenlijk te bestu deren", aldus Wirathu. Moslims in Rangoon, waar ver schillende geloven al generaties lang vreedzaam naast elkaar le ven, zeggen soms angst te hebben dat het anti-islamitische geweld ook hen treft. U Aye Lwin, voorzit ter van het Islamitisch Centrum van Myanmar, herkent de angst maar benadrukt dat moslims en boeddhisten geen probleem met elkaar hebben. „Wat je nu ziet is dat er gebruik wordt gemaakt van vooroordelen en dat een groep mensen probeert instabiliteit te creëren, zodat de junta opnieuw de macht kan grijpen." De ideeën van de Chinese leider gaan verpakt in een paar kernzin nen. In het kort draait het om een gematigd welvarende samenle ving, diepgaande hervormingen, verstevigde werking van de recht staat en versterking van de partij discipline. Dat klinkt nogal alom vattend, en dat is het ook. Twee jaar in zijn eerste termijn doet Xi wat al zijn voorgangers de den: Hu Jintao en Jiang Zemin kwamen met drie doelstellingen. In beide gevallen waren die voor al gericht op economische vooruit gang. Het is aan Xi om de volgen de stap te zetten. Een 'nieuw beginpunt' noemt de krant (tevens spreekbuis voor de Communistische Partij) People's Daily het. Volgens persbureau Xinhua richt Xi Jinping zich op 'de economie, samenleving en ge lijkheid, die nodig zijn nu China het nieuwe normaal van langza mere economische groei is inge gaan'. De vier genoemde ideeën zijn al lesbehalve nieuw; ze kwamen al langs in eerdere jaarvergaderin gen van het politieke comité van de Communistische Partij. Nieuw is wel dat de vier doelstellingen sa men worden gepakt in één verkla ring, die wordt gepresenteerd als partijlijn voor de toekomstige ont wikkeling van China, zo stelt Shannon Tiezzi in een analyse in het blad The Diplomat. Chinese president presenteert zijn ideeën aan de vooravond van de nationale partijvergadering De vier ideeën zijn 'het topje van de ijsberg', meent ze. „De noodza kelijke economische hervormin gen en het socialisme met Chine se kenmerken zijn nauw gelieerd aan strikte partijdiscipline en de rechtsstaat." Met in gedachten de lagere groei cijfers, de grote sociale ongelijk heid, de noodzakelijke hervormin gen én zijn eigen kruistocht tegen corruptie, kijkt Xi naar wat er na al dat economische succes komt. De meeste Chinezen zijn er ont zettend op vooruit gegaan, maar het land is hopeloos vervuild en de arbeid is te duur om de groei cijfers op hetzelfde hoge niveau te houden. De vier ideeën moeten volgens de Chinese pers een 'strategische blauwdruk' zijn voor de Chinese droom waarin iedere Chinees van de economische welvaart profi teert. Wat Xi zal gaan doen met zijn mooie principes is veel inte ressanter dan die abstracte princi pes zelf. Aan die concrete invulling wordt achter de schermen nog gewerkt, zo lijkt het. De komende twee weken komen ongeveer 3.000 leden van het Volkscongres, afgevaardigden van de regionale afdelingen van de Partij, bij elkaar in Peking. Zij zul len Xi's prioriteiten als interessan te gespreksstof beschouwen. Monniken tegen de islam «j 1 I Boeddhistische monniken protesteren in januari van dit jaar in Rangoon tegen de oproep van de Verenigde Naties aan Birma om de moslimminderheid burgerrechten te geven, foto Khin Maung Win/HH door onze correspondent Ate Hoekstra U Parmaukha, monnik door onze correspondent Eefje Rammeloo SHANGHAI - De Chinese president Xi Jinping heeft zijn filosofie gepre senteerd. Een paar dagen voor de nationale vergadering van de Com munistische Partij, het Volkscon gres, van start gaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12