Nog even respijt voor supermarkt Waarde Yara kan tot eind 2017 vooruit Ringbrug in Goes ondergaat noodherstel BEVELANDEN en THOLEN 35 VrienderTvan ZeelandAVe/ Big Band DIVERSE DJ'S stand-up comedians Het Arsenaal: Vlissingen Dat de Supermarkt Verburg in Waarde nog niet dicht is, heeft nog een andere reden. Er heeft zich een serieuze overnamekandi daat gemeld. Niet Carlo Neve van De Spar in Rilland, want die zag er na veel rekenwerk van af. Maar iemand die nog onbekend wenst te blijven. Binnen twee weken hoopt uitbater André Verburg te vernemen of het door gaat. „Maar het kan niet veel langer duren. Als er dan geen geen zekerheid is, dan stop ik met huren, en wordt de winkel ontruimd." Volgens woningcorporatie R B Wonen, die het winkelpand in ei gendom heeft, is er een 'reeële kans' dat de overname doorgaat. Naar verwachting draait de super markt dan in mei weer op volle toeren. Verburg is graag bereid tot die tijd toch weer wat nieuwe voorraad in te kopen, zodat de leus op de gevel bewaarheid blijft: 'voor al uw dagelijkse boodschap pen'. Overigens zonder dat er ge pind kan worden, want het daar voor benodigde apparaat is inmid dels de deur uit. Haakt ook die laatste kandidaat af, dan behoort binnenkort ook Waarde tot de 'winkelloze' dor pen. Die dreiging hing tweeën half jaar geleden ook in de lucht toen de laatste kruidenier van het dorp met pensioen ging. Verburg, zelf woonachtig in Goes, wendde dat onheil af door zijn nek uit te steken. Hij runde destijds de sei zoenswinkel op camping Schelde- oord in Baarland, en zag mogelijk heden om in Waarde een eigen su permarkt te beginnen. R B Wo nen bood hem er winkelruimte ledereen hier wil een winkel. Maar dat lukt niet als je hier alleen maar je brood komt kopen voor te huur aan in het dorpshuis 'Meerwaarde'. Dat moest toen nog worden gebouwd. Maar Wou ters begon elders alvast een nood- winkel. Uit de toeloop putte hij vertrouwen dat in het dorpshuis - waar de winkel aanzienlijk kon worden uitgebreid - een rendabe le exploitatie haalbaar moest zijn. Tijdens en vlak na de opening daar, januari vorig jaar, liep het storm. „Ik heb toen ook veel hulp uit het dorp gekregen." Tot Pasen, daarna zakte het in, ook al kon je er zelfs terecht voor gereedschap en boeken. „Ik heb vaste klanten uit het dorp die hier alles kopen", zegt Verburg. „Maar het zijn er te weinig. Iedereen wil hier een win kel. Maar dat lukt niet wanneer je hier als inwoner alleen maar je brood en je pakje sigaretten komt kopen." Het dagelijks provinciebestuur gunt Yara daarmee de tijd om de productiecapaciteit volledig te blij ven benutten én een nieuwe, schone fabriek voor de productie van kunstmestkorrels te bouwen. De uitstoot moet na de opening van deze fabriek, in elk geval eind 2017, aanzienlijk omlaag. Een gemakkelijk besluit was het niet voor Gedeputeerde Staten. De milieuproblemen rond de in middels failliete fosforproducent Thermphos in Vlissingen-Oost liggen nog vers in het geheugen. „Maar", stelde gedeputeerde Ben de Reu gistermidddag op een bij eenkomst in Sluiskil, „bij Therm phos ging het om de uitstoot van (het giftige) dioxine. Dan praat je over een heel andere stof dan die Yara uitstoot." Yara brengt te veel ureumstof in de atmosfeer. Het bedrijf mag sinds 2008 55 milligram ureum stof per kubieke meter lucht uit stoten. Door uitbreiding van de productiecapaciteit met een in 2011 in gebruik genomen fabriek wordt die norm overschreden. Ook speelt mee dat Yara Sluiskil heeft afgesproken meer ammoni ak in eigen huis te verwerken om het aantal risicovolle ammoniak- transporten op de Westerschelde terug te dringen. In de nieuwe milieuvergunning die de provincie aan Yara wil ge ven, staat als maximumnorm de uitstoot van 120 milligram ureum stof per kubieke meter lucht. Na ingebruikname van de nieuwe fa briek gaat deze norm omlaag naar 30 milligram. De landelijke Inspectie voor Leef omgeving en Transport heeft op basis van Europese regels negatief geadviseerd over de tijdelijke ver ruiming. „Je moet je gezond ver stand in dit soort situaties ook kunnen gebruiken", reageerde De Reu. De nieuwe fabriek kost 170 miljoen euro. Een team, bestaande uit de ge meente en de aannemer die vorig jaar de renovatie heeft uitgevoerd, buigt zich over een permanente oplossing. Die moet voor het vaar- seizoen worden uitgevoerd. Na de noodreparatie van dinsdag wordt de brug in principe niet meer bediend. Een uitzondering wordt gemaakt voor enkele sche pen die nu in de haven van Goes liggen en willen vertrekken. De gemeente benadrukt dat er geen gevaar is voor het wegver keer. Automobilisten zullen vanaf 20.00 uur wel enige hinder onder vinden van de werkzaamheden. Er is dan maar één rijstrook open, verkeersregelaars begeleiden het verkeer. Wie voor het reparatie op moet draaien, is onbekend. De gemeente zegt zich eerst te wil len richten op het oplossen van de problemen. Meer info en tickets: www.lionslentefeest.nl ZATERDAG 28 FEBRUARI 2015 Uitbater André Verburg van de supermarkt in Waarde wacht in zijn al meer dan half lege winkel op een overnamekandidaat, foto Mechteld Jansen door Henk Postma WAARDE - Vandaag zou de laatste dag zijn. Maar de kruidenier plakt er nog een tijdje aan vast. Want zelfs na drie weken uitverkoop zijn nog lang niet al zijn schappen leeg. Ook al mag alles voor half geld de deur uit. Uitbater André Verburg door Harmen van der Werf SLUISKIL - Kunstmestfabriek Yara mag van de provincie tot en met 31 december 2017 ruim twee keer zoveel ureumstof uitstoten als nu is toegestaan. door Joeri Wisse GOES - De ophaalconstructie van de Ringbrug in Goes wordt dinsdag avond tijdelijk gerepareerd. Vol gens een gemeentewoordvoerder gaat het om een laswerkzaamhe- den waarmee scheurtjes in het me taal worden hersteld. Daarmee sta biliseert de situatie, zodat de be schadiging niet groter wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 105