Casdebat nog voor komende verkiezing Vier nieuwe klinieken voor kankerbestrijding BINNENLAND 9 BIJ EEN OP TIEN GEVALLEN FRAUDE registratie, maar korte bondige op names met daarop in ieder geval het kapotte en het nieuwe onder deel. De opnames maakt hij sim pelweg met de opnamefunctie van zijn digitale fotocamera. De aanpak van Bloemhof is geen overbodige luxe. De garage- en autoherstelbranche kampt al ja ren met een onbetrouwbaar ima go, vorig jaar nog gevoed door on derzoek van het Verbond van Ver zekeraars. Daaruit bleek dat bij één op de tien schadereparaties gefraudeerd werd. Bloemhof wil juist van betrouwbaarheid zijn kracht maken. Als voorbeeld toont hij een video van de auto waaraan hij nu werkt, een grijze Citroen die kampt met een 'multi- riem die eraf gelopen is'. In een paar korte video's van enkele tien tallen seconden laat hij zien wat dat in de praktijk inhoudt - op de factuur zal dat voor veel klanten abracadabra zijn. Die brengen hun auto immers niet voor niets Het is me enkele keren overkomen dat een klant het gevoel had bedrogen te zijn naar de garage. Klanten zijn mede daarom razend enthousiast, zegt Bloemhof. „Op deze manier maak je het letterlijk inzichtelijk. Veel autobezitters vinden het ook ge woon interessant." Sommige klanten willen de opna mes volgens hem zelfs meene men naar huis, om ze daar nog eens rustig te kunnen terugkij ken. Dat is mogelijk, maar dan moeten ze wel zelf een usb-stick meenemen. Volgens branche-organisatie BO- VAG is de aanpak van Bloemhof, die verbluffend simpel is, uniek. „Ik ken geen andere bedrijven die het op deze manier doen", zegt woordvoerder Paul de Waal. „Dit is ultieme transparantie. Dat is ook waarnaar wij streven. Daar om raden we bedrijven ook aan de factuur zo duidelijk mogelijk te maken." Zo adviseert de vereni ging volgens hem om vervangen onderdelen te bewaren en te to nen. Volgens De Waal zijn er wel garagebedrijven die een webcam in hun garage hebben opgehan gen, zodat het publiek op afstand een kijkje kan nemen, maar deze bedrijven tonen hun klanten geen opnames van individuele re paraties. Bloemhof gaat in zijnAt Service Garage dus nog een stapje verder. De Bovag ziet het volgens De Waal echter niet zitten om zijn aanpak branchebreed door te voeren. „Het is natuurlijk een mooi idee, maar ik denk dat het enorm tijdrovend is. Dat kunnen we onze leden niet aandoen." Coalitiepartijen WD en PvdA wilden de discussie pas dit voor jaar voeren, nadat het kabinet er een officiële reactie op heeft gege ven. Die kan Kamp pas eind maart leveren. Maar de voltallige oppositie eiste dat het debat over deze 'nationale kwestie' op korte termijn - lees: nog voor de Provin- ciale-Statenverkiezingen - plaats vindt. In het rapport concludeert de OW dat veiligheid van bewoners de afgelopen decennia geen rol heeft gespeeld bij de gaswinning in Groningen. Ook de opeenvol gende ministers van Economi sche Zaken hadden daar geen oog voor. WD en PvdA stemden gis teren alsnog in met een debat na dat de oppositie de volledige pro cedurele 'trukendoos' had openge trokken. PvdA-woordvoerder Jan Vos had geen zin in 'Haagse spel letjes'. „Dus gaan we nu al het de bat aan, dan maar zonder de kabi netsreactie en de zorgvuldigheid die wij zo graag hadden gezien." De Kamer debatteerde twee we ken geleden ook al over gaswin ning. Volgens de oppositie is de offi ciële kabinetsreactie niet nodig, omdat Kamp tijdens de presenta tie van het rapport al een media- verklaring afgaf. Daarin benadruk te hij de maatregelen die zijn ge nomen om risico's van gaswin ning te beperken, zoals het deels dichtdraaien van de gaskraan. „Die verklaring kan hij dan mooi in de Tweede Kamer herhalen", zei Agnes Mulder van het CDA. WD en PvdA stemden gisteren alsnog in met een debat dat de volledige oppositie wenste Anders dan bij de tot nu toe ge bruikelijke bestraling met foto nen, kunnen artsen met protonen therapie direct op de tumor rich ten. Daardoor wordt het gezonde weefsel minder beschadigd, heeft de patiënt minder last van bijwer kingen en is de kwaliteit van le ven na de behandeling beter. Kinderen met kanker hebben vaak baat bij deze vorm van be handeling, en ook mensen met complexe tumoren, zoals in het hoofd- en halsgebied. „Op die plek is het heel lastig kanker te be strijden. Niet elk ziekenhuis mag dat dan ook zomaar", zegt Hans Langendijk, hoofd vande afdeling radiotherapie van het Universitair Medisch Centrum in Groningen. In Groningen wordt over twee maanden begonnen met de bouw van een kliniek. In de loop van 2017 kunnen daar de eerste patiën ten terecht. Hetzelfde geldt voor Delft. Ook in Amsterdam en Maas tricht zijn plannen; de initiatiefne mers gaan ervanuit dat zij in 2018 opengaan. De komst van de centra ligt gevoe lig bij de zorgverzekeraars. De vier centra mogen straks bij el kaar jaarlijks 2200 patiënten be handelen, een maximum dat is be paald door minister Schippers (Volksgezondheid). Maar de verze keraars vinden vier klinieken te veel van het goede en hebben lie ver dat er maar één komt, omdat zij vrezen dat de kosten te veel zullen oplopen. Protonentherapie is gemiddeld 10.000 euro duurder Met protonentherapie wordt gezond weefsel min der beschadigd en is er min der last van bijwerkingen dan de nu gebruikelijke bestra ling. „Wij zien dat maar vijftig kankerpatiënten per jaar naar het buitenland gaan voor deze proto nentherapie", zegt Femke Theu- nissen van Zilveren Kruis Ach- mea. „Wij willen zeker de behan delingen vergoeden, maar hebben ook de taak om het premiegeld goed te besteden." Zorgverzekeraars Nederland heeft bij de Autoriteit Consument Markt gevraagd of de verzekeraars collectief mogen onderhandelen over het contracteren van één van de vier centra. Als dat niet mag, gaat elke verzekeraar zelf contrac ten afsluiten. De uitspraak wordt binnenkort verwacht. Volgens de klinieken zijn er in Ne derland echter voldoende patiën ten die in aanmerking komen voor protonentherapie. Zij base ren zich op berekeningen van de Gezondheidsraad, die uitgaat van minstens 7000 patiënten per jaar. Langendijk: „De zorgverzekeraars vergoeden nu inderdaad jaarlijks niet meer dan 50 behandelingen in het buitenland, maar dat heeft er onder meer mee te maken dat patiënten een deel van de kosten zelf moet betalen. Denk maar aan de accommodatiekosten. Die kun nen in de duizenden euro's lopen. De behandeling duurt ook een paar weken. Naar het buitenland gaan, kan dan belastend zijn." VRIJDAG 27 FEBRUARI 2015 Uit onderzoek van het Verbond van Verzeke raars bleek in juni vo rig jaar dat er bij scha- dereparaties in een op de tien gevallen wordt gefraudeerd. Werkzaamheden die garagehouders in reke ning brachten, werden in die gevallen niet of slechts gedeeltelijk uit gevoerd. Ook bleken er onder delen op de factuur te staan die in werkelijk heid niet waren ge bruikt. Volgens het onder zoek lagen de kosten bij de fraudegevallen gemiddeld 18 procent lager dan wat er uitein delijk op de factuur stond. reparaties aan auto's Garagehouder Durk Bloemhof maakt me| zijn fotocamera een Vj opname van een repai tie. foto Ronald Hissink door Sandra Donker Durk Bloemhof, garagehouder DEN HAAG - De Tweede Kamer de batteert volgende week toch met minister Henk Kamp (Economische Zaken, WD) over het uiterst kriti sche rapport van de Onderzoeks raad voor Veiligheid (OW) naar de gaswinning in Groningen. door Lilian Dominicus GRONINGEN - In Nederland komen minstens twee, en waarschijnlijk vier klinieken die protonentherapie tegen kanker aanbieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9