Politie betaalt fors voor beelden Afperser van John de Mol schreef 'Voor u is vijf miljoen een futiliteit' 6 BINNENLAND OPSPOREN VERMISTEN Bij vermissingen zijn sociale media vaak succesvolle instrumenten. Maar wees gewaarschuwd. Gemeente blijft grote verliezen lijden op grond „Jaarlijks krijgen we zo'n duizend facturen van bankinstellingen op gestuurd voor de kosten die zij maken voor het opzoeken en ter beschikking stellen van camera beelden", zegt Frans Zonneveld van het OM in De Telegraaf. De banken rekenen 70 euro per uur voor het opzoeken van came rabeelden van verdachten die bij voorbeeld met een gestolen pin pas geld buitmaken bij een geldau tomaat. „Wij vragen regelmatig beelden op in de vervolgingsfase, maar veel vaker worden de camerabeel den opgevraagd in de opsporings fase en dan is het de politie die daarvoor betaalt", aldus Zonne veld. In 2014 was het OM 270.000 euro kwijt aan camerabeelden van ban ken. Dat was minder dan het jaar ervoor, toen nog 320.000 euro werd overgemaakt. Als een bank zélf slachtoffer is van misdrijven - zoals plofkra- ken, overvallen of fraude bij geld automaten - worden opnames wel kosteloos beschikbaar gesteld aan politie en justitie. De Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) laat weten dat in 2004 afspraken zijn gemaakt met politie en justitie over de betalin gen. „Het kost ons gewoon veel tijd om informatie aan te leve ren", stelt Yvonne Willemsen, hoofd criminaliteitsbestrijding van de NVB. Detailhandel Nederland is niet blij met de facturen van de ban ken. „Aanpak van criminaliteit is een gezamenlijke verantwoorde lijkheid. Daar willen we geen slaatje uit slaan", aldus de secreta ris van Detailhandel Nederland. In 2014 was het Openbaar Ministerie 270.000 euro kwijt aan camerabeelden van banken HATTEM - „Ik kreeg opeens geen contact meer met mijn vader. Toen we zijn dreig-sms'je kregen, was het wel duidelijk dat het niet goed zat." De vader van Maud Veldkamp uit Hattem, die kampt met psychische problemen, raak te bijna twee jaar geleden ver mist. Vier maanden ontbrak elk spoor. „Na een week belden we de politie, maar die doen niet veel met ouderen. Dus ik vroeg wat ik zelf nog kon doen." Op politie-advies plaatste ze een oproep via Twitter. Ze hoopte dat door het snelle, grote bereik haar vader snel gevonden zou worden. „Het bericht werd gelijk bijna 500 keer gedeeld. We werden veel be naderd. Dat was fijn: je krijgt steun en je hebt het gevoel dat je iets doet. Elke tip geeft hoop." Maud is niet de enige die naar haar telefoon greep om een naaste te zoeken. Coosto, een bedrijf dat sociale media analyseert, bereken de dat in 2014 meer dan een half miljoen berichten met het woord 'vermist' (geen dieren) op sociale media verschenen. En het helpt, zegt Wieke de Zwart. De masterstudente deed in opdracht van adviesbureau VDMMP en Stichting ZoekJeMee (opgericht na de tragisch afgelo pen zoektocht naar Ruben en Julian in mei 2013) onderzoek naar het gebruik van sociale me dia bij vermissingen. Van de twin tig zaken waarover ze met achter blijvers en vermisten sprak, wa ren sociale media voor 80 procent doorslaggevend in het terugvin den. „Zo werd een meisje in een ziekenhuis herkend door een arts die door sociale media wist dat zij werd vermist", illustreert ze. Maar tevens bestaat de neiging om alles wat ze weten ook online te delen, tot de medische geschie denis van de vermiste of de naam van een vermeende loverboy aan toe. „Maar om iemand terug te vinden, hoefje alleen te weten hoe diegene eruit ziet, niet waar die woont of werkt of dat hij 'in verwarde toestand' is vertrok ken", waarschuwt Roy Johannink die het onderzoek namens VDMMP begeleidde. Houd het daarom bij een foto van de vermis te, uiterlijke kenmerken, kleding en plaats van vermissing, advi seert Stichting ZoekJeMee. VDMMP en ZoekJeMee stelden aan de hand van de scriptie een lijst tips op. Zo zou er altijd ie mand met meer emotionele af stand moeten meekijken bij het Het bericht werd gelijk bijna 500 keer gedeeld. Je krijgt steun en elke tip geeft hoop opstellen van het bericht, bijvoor beeld een buur, de politie of stich ting ZoekJeMee. „We zullen zeker helpen. We adviseren altijd te schrijven wat je over jezelf zou schrijven", reageert Irma Schijf, teamleider van het landelijk bu reau vermiste personen. Want wat eenmaal op internet staat, is daar moeilijk weg te krij gen. „Denk aan mensen met een depressie en die daarna weer aan het werk willen. Vermisten heb ben vaak al een heleboel proble men, daar komt dit dan boven op", stelt Schijf. Een van de 'ver miste' meiden vertelde De Zwart dat ze het niet leuk vond dat haar moeder haar had gezocht via in ternet. Ze wordt er nog vaak op aangesproken. Het gebeurt zelfs dat een vermissingsbericht maan den na dato weer wordt opgepikt. De Zwart: „Dan hoort iemand op school, 'goh zeg, word jij nou al weer vermist?"' Ze waarschuwt voor negatieve reacties. Er wordt flink geroddeld over het uiterlijk van de vermiste ('wat ziet die er sletterig uit') of er ontspinnen zich discussies over de zorg bij in stellingen. Ook worden er, al dan niet bewust, valse tips gegeven. Ie mand kan nou eenmaal niet in Leeuwarden en een uur later in Den Bosch gesignaleerd worden. „De politie verifieert tips, maar voor burgers is dat niet te doen. Dat zorgt dus alleen voor extra verwarring", zegt Johannink. De politie kan alleen wat met tips als ze de bron weten. Schijf: „Stuur de tipgever naar de politie. Wij ne men alle tips serieus." Mauds vader werd uiteindelijk niet via sociale media gevonden. De politie spoorde hem op in een hotel. Toch zou Maud zo weer so ciale media gebruiken, maar dan met wat meer kennis. „Ik weet nu wat me te wachten staat." DEN HAAG - Gemeenten blijven verlies lijden op grond. Thssen 2010 en 2013 hebben ze op hun grondbeleid in totaal vier miljard euro verlies geleden. De komende vijf jaar worden opnieuw verlie zen verwacht van tussen de 0,3 miljard en 2,1 miljard euro. Dat blijkt uit een onderzoek bij gemeentelijke grondbedrijven. Mi nister Melanie Schultz (Infrastruc tuur, WD) stuurde hierover giste ren een brief naar de Tweede Ka mer. De verliezen ontstaan vooral doordat er minder vraag is naar grond voor woningbouw en be drijven. Door het overaanbod zakt de prijs van grond. UTRECHT - Zeistenaar Dirk Klaas M. (70), verdacht van het afpersen van John de Mol, wilde met zijn dreigbrieven vijf miljoen euro van de mediamagnaat aftrogge len. 'Voor u is dit een futiliteit, mede daarom zijn wij ook bij u te recht gekomen', stond in een van de anonieme brieven aan het adres van De Mol. Dat blijkt uit rechtbankstukken die gisteren zijn vrijgegeven in aanloop naar een pro-formazit- ting van dinsdag. M., een oud-dro gist uit het Gooi, leefde volgens zijn omgeving op grote voet. De verdachte bekende na zijn aanhou ding in december 2014 tegenover de politie dat hij degene was die maandenlang brieven naar John de Mol stuurde en dreigde diens zus Linda en haar kinderen iets aan te doen. Volgens advocaat Paul Emmelot heeft de bejaarde verdachte het zo wel mentaal als lichamelijk 'zwaar', ook vanwege de enorme media-aandacht. De raadsman wil inhoudelijk niets kwijt over de zaak, maar hij sluit niet uit dat hij de rechter zal verzoeken M. in afwachting van de inhoudelijke behandeling van de zaak op vrije voeten te stellen. Of de Zeistenaar al volledig psy chologisch onderzocht is, wil de advocaat niet toelichten. „Dat zijn zaken die nog lopen." De dreigbrieven die M. geschre ven zou hebben, komen warrig over. 'Loopt een en ander niet vol gens plan, dan vallen er zonder twijfel slachtoffers, met alle gevol gen van dien. Dan zal de hele we reld weten dat u bezeten bent van geld en geen geld over had voor uw zuster en haar kinderen'. M. deed voorkomen alsof een groepering achter de afpersing zat. Hij dreigde ook een manager en 'vriendinnen' van De Mol iets aan te doen. Speuren via Facebook DEN HAAG - Nederlandse banken verdienen jaarlijks tonnen met camerabeelden die worden ver kocht aan de politie en het Openbaar Ministerie. door Freke Remmers Maud Veldkamp, zocht haar vermiste vader via Twitter John de Mol foto ANP door Niki van der Naald

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6