Wet tegen uitbuiting prostituee rammelt 'Jihadi John' wilde graag docent Engels zijn IN HET NIEUWS 5 Rotterdam zag gisteren blauw van de politie. Maar de gevreesde Italiaanse vendetta bleef uit. Hogazon.nl II^Knifpinc In De Kuip is het geweid deze avond alleen verbaal ROTTERDAM - Op de website derot- terdammert.nl staan voor het ge mak wat handige zinnetjes Itali aans. Voor de Rotterdammer die een Romein 'tegen het vege lijf loopt. Bij naderend onheil is dan 'Sbrigate! Vattene dallafontana' van toepassing: 'Gaat eens heel snel uit die fontein!' Het is een vette knipoog naar de rellen vorige week in Rome, waar bij Feyenoord-fans vochten met de politie en de historische Bar- caccia-fontein beschadigden. In aanloop naar de return van die wedstrijd nam de vrees voor wraakacties van Roma-fans toe. Maar de gevreesde Romeinse ven detta richtte zich gisteren in ieder geval niet tegen de Rotterdamse Hofpleinfontein, voor zover daar aan wat te slopen valt. Feyenoord-Roma was nadat de lo ting van deze knock-out ronde van de Europa league bekend werd al direct een risico-wedstrijd. Beide supportersgroepen zijn berucht. De rellen in Rome brachten alle instanties in opperste staat van pa raatheid. Omdat de stad geen enkel risico wil lopen dat het mis gaat, veran dert de binnenstad van Rotter dam deze donderdag al vroeg in een vesting. De politiemacht con centreert zich rond de Oude Ha ven. Dat kroegengebied is aange wezen als fanzone voor de 2.400 meegereisde Roma-fans. Vanaf Rotterdam Centraal wordt hen via flyers verzocht de tram te ne men naar II Porte Vecchio (de Oude Haven). Zo wil de politie confrontaties tussen Feyenoord- en Roma-fans in andere delen Ik denk dat de meeste fans geen idee hadden van de speciale waarde van die fontein van de stad voorkomen. Want ook Feyenoordfans zouden uit zijn op wraak. Maar Roma-fan Fabrizio maakt zich bij de Oude Haven over ande re dingen druk. Hij laat een doos je met wiet zien en zegt: „Iemand zei tegen me dat de politie hier moeilijk doet als je een joint rookt. Maar dat is toch niet zo?" Op wraak is hij in ieder geval niet uit, zegt hij. „Wat de Feyenoor- ders vorige week hebben gedaan, is heel onsmakelijk. Maar het was ook te wijten aan Rome zelf. Wij organiseren dingen slecht. Er was helemaal geen fanzone waar de supporters heen konden. En ik denk dat de meeste fans geen idee hadden van de speciale waar de van die fontein. Heel Rome staat vol met monumenten na tuurlijk." De meeste Roma-fans zijn naar Amsterdam gevlogen en blijven daar zo lang mogelijk voordat ze met met een speciale trein naar De Kuip komen. Ook aan het eind van de middag zijn er hooguit en kele tientallen Romeinse fans in het gebied bij de Oude Haven. Een paar honderd meter verderop zit café Van Zanten, vol met Feye- noord-fans, volledig omsingeld door ME-busjes. Het zijn niet de petten- en sjaal-supporters, maar jongens met zonnebrillen en capu chons. Agenten halen een voor een alle ongeveer honderd suppor ters naar buiten, fouilleren ze en sturen ze daarna weg. De fans zijn des duivels. „Pure provocatie dit, gewoon machtsvertoon. Echt ongelooflijk", tiert een van hen. Later in de middag worden acht tien mensen gearresteerd: zeven tien Nederlanders en een Italiaan. Onder meer voor vuurwerk en verstoring van de openbare orde. Een groep van 83 Roma-fans zit enige tijd 'voor hun eigen veilig heid' vast op een politiebureau in de buurt van De Kuip. Vanuit de Oude Haven vertrek ken rond 18.00 uur de eerste pen delbussen met Roma-fans rich ting stadion. Achter een raam van een pand hangt een papiertje met een Italiaanse tekst. Een Italiaanse fan vertaalt: „Er staat: we zeggen sorry voor de fontein", zegt hij. Hij knikt tevreden. Het plan is niet duidelijk genoeg, schrijft de raad. Als de wet er komt zoals hij nu voorgesteld wordt, dan zal de eerste jaren on duidelijk zijn wat precies met 're delijkerwijs vermoeden' wordt be doeld. Als een pooier misbruik maakt van een prostituee omdat zij schulden heeft, verstandelijk be perkt of verslaafd is of de Neder landse taal niet goed spreekt, dan is het volgens het belangrijkste ad viesorgaan van de rechterlijke macht maar de vraag of een klant dat ook kan weten. Hoe strafbaar ben je als een vrouw aangeeft dat ze vrijwillig sekswerker is en de pooier heeft beloofd met de op brengsten haar schulden af te los sen, vraagt de raad zich af. Ook wat betreft de strafmaat zijn er vraagtekens. 'De raad vraagt zich af of maximaal vier jaar ge vangenisstraf of een forse geldboe te niet aan de lage kant is, onder meer omdat de straffen bij men senhandel veel hoger zijn en het wetsvoorstel uitgaat van de veron derstelling dat er sprake is van slachtofferschap van mensenhan del', staat in het advies. Tweede Kamerlid Gert-Jan Segers van de ChristenUnie, initiatiefne mer, wilde gisteren nog niet rea geren op de kritiek op zijn plan. De man die de wereld schokte met de gruwelijke onthoofdingsvi deo's is afkomstig uit West-Lon- den en was al vele jaren een be kende van de Britse geheime dien sten. Volgens vrienden die hebben ge sproken met The Guardian, radica liseerde Emwazi in 2009 in Tanza nia waar hij op safari zou gaan. Hij werd echter bij aankomst op gepakt. Na een nacht te zijn ver hoord door Tanzaniaanse veilig heidsdiensten werd hij samen met twee vrienden het land uitge zet. Emwazi vloog vervolgens naar Amsterdam, waar hij claimt te hebben gesproken met agenten van de Britse veiligheidsdienst MI5. Die zouden hem ervan ver denken dat hij van plan was ge weest naar Somalië af te reizen om zich daar aan te sluiten bij de jihadistische groep al-Shabaab. Volgens The Independent volg den in 2010 soortgelijke inciden ten - toen hij weer in Londen woonde - en zou MI5 hebben ge probeerd hem als agent te wer ven. Als hij dat niet zou doen, zou het leven 'een stuk moeilijker worden', zo zei Emwazi van MI5 te hebben gehoord. Hij is meer maals vastgehouden en onder vraagd. Daarop keerde hij als computer programmeur terug naar Koeweit. Tijdens een bezoek aan Londen om nog een paar dingen te rege len voor zijn huwelijk in Koeweit, werd hij opnieuw opgepakt en- vastgehouden. Volgens Emwazi probeerde een politieagent hem toen te wurgen. Naar Koeweit terugkeren mocht Beul van Islamitische Staat is geboren in Koeweit en ging in Londen naar de universiteit hij niet, wat hem woedend maak te. „Ik voel me een gevange, al leen niet in een kooi. Ik word te gengehouden mijn nieuwe leven te leiden", zou hij daarover heb ben gezegd. Emwazi ging regelmatig naar de moskee van Greenwich. Hij was vroom en fatsoenlijk en lette erop geen oogcontact te maken met vrouwen, aldus vrienden. Emwa zi wilde Groot-Brittannië verla ten om in Saudi-Arabië Engels te doceren. Kort daarop verdween hij van de radar. Britse inlichtingendiensten noch Downing Street 10 wilden giste ren de identiteit van de man met de zwarte bivakmuts bevestigen. ROTTERDAM - Nadat dj Paul Elstak stadion De Kuip heeft vermaakt en de voetballers het veld be treden, richt de blik van veel mensen zich direct op de fanatieke Feye- noord-aanhang. Vanaf de eerste ring rolt een enorm spandoek naar beneden. De woorden Feyenoord Rotterdam zijn over 100 meter breedte te lezen. De verwachte verwijzin gen naar Romeinse daden blijven achterwege. Het voetbal staat centraal. De Italiaanse fans zijn goed gescheiden van de rest van het stadion, met twee grote bufferzones. De twee kampen laten zich verbaal gelden en het regent alleen scheldwoor den en middelvingers. Maar daar windt niemand zich over op. VRIJDAG 27 FEBRUARI 2015 door Cyril Rosman Roma-fan Fabrizio door Niki van der Naald DEN HAAG - De Raad voor de Recht spraak kraakt het initiatiefwets voorstel van ChristenUnie, PvdA en SP om klanten van prostituees strafbaar te stellen als die weten of kunnen vermoeden dat er sprake is van uitbuiting. ■Éks/ KOZIJNEN DEUREN DAKKAPELLEN KOZIJNEN ZONWERING T. 0118 - 41 84 77 door onze redactie buitenland LONDEN - Jihadi John, de welbe spraakte, meedogenloze, beul van terreurgroep Islamitische Staat (IS) is ontmaskerd. Volgens Britse en Amerikaanse media heet hij Mo hammed Emwazi (27), geboren in Koeweit en universitair geschoold in Londen. Mohammed Emwazi foto HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5