Het bemesten is aan strikte regels gebonden Gemeente Vlissingen verbiedt paragliden langs de boulevards CDA stelt vragen over fietsen in binnenstad Kop van Goeree centraal in televisieprogramma 30 SCHOUWEN-DUIVELAND Marijke Koopman exposeert bij 'De Kleine Schorre' Het opgelegde spreekverbod voor een vrijwilliger is de CU ook een doorn in het oog. Hij krijgt steun van Noord-Beveland. „Het weer moet goed zijn. Droog, de grond moet goed berijdbaar zijn en het mag niet vriezen", zegt Ronnie Romeijn van Loonbe drijf Van der Maas in Oosterland. „De boer of zijn adviseur belt om te zeggen welk perceel aan de beurt is en hoeveel mest er op uit gereden moet worden", zegt Ro meijn. „En dan regel ik dat." De mest komt in een tankwagen naar het land. De vrachtwagen blijft aan de rand van de akker staan. Met een pomp wordt de mest uit de vrachtwagen gehaald en doorgepompt naar een slang die gekoppeld is aan de mestinjec teerder die achter de trekker hangt. Er rijdt dus geen tankwa gen op het land. „Dat is belangrijk voor het behoud van de goede grondstructuur", legt Romeijn uit. De machine freest kleine geultjes van zo'n vier centimeter diep en die geulen stromen vol met drijf mest. Gemiddeld rond de 20 tot 30 kuub per hectare. Daarna zakt de mest langzaam de grond in. Boeren gebruiken varkensmest of koeienmest, dat is een beetje af- Op de akker hankelijk van wat het beste past. In varkensmest liggen de gehaltes stikstof en fosfaat wat hoger dan in koeienmest. Koeienmest bevat echter meer organische stoffen (niet verteerde plantenresten) en die zijn weer goed voor de grond structuur. Het bemesten van de akkers is aan strikte regels gebonden. Een boer mag 245 kilo zuivere stikstof uitrijden per hectare. Daarvoor wordt een mestboekhouding bij houden. Niet alleen van de 'verse' mest maar ook van de uitgereden kunstmest. „Neem tarwe. Die krijgt drie giften. De eerste is kunstmest, de tweede is drijfmest en de derde is weer kunstmest." Dat lijkt vreemd omdat verse mest niks kost en kunstmest duur is. Maar vroeg in het voor jaar zijn de plantjes nog te klein voor verse mest en met de laatste ronde kan de mestboekhouding kloppend gemaakt worden. Dat kan niet met de variabele waar den in de drijfmest. NIEUWERKERK - Een brandweersi te, waar hebben we het over?" Raadslid Wim Dorst (Christenu nie) kan er niet bij dat de Veilig heidsregio Zeeland (VRZ) een goed bezochte site van de brand weer Schouwen-Duiveland uit de lucht wil halen. Hij is ook niet te spreken over het spreekverbod dat de VRZ een vrijwilliger heeft opgelegd. Hij heeft hierover vra gen gesteld aan het college van burgemeester en wethouders. Dorst staat hierin niet alleen. De gemeenteraad van Noord-Beve land heeft gisteravond unaniem een motie aangenomen waarin de raadsleden er op aandringen dat het spreekverbod voor de Schou- wen-Duivelandse vrijwilliger van tafel gaat. De fracties in Noord-Be veland vinden dat vrijwilligers Woensdag cirkelden weer paragli- ders aan grote luchtmatrassen bo ven de boulevards. Spectaculaire foto's ervan zijn gepubliceerd op Facebook. Paragliders maakten voor het eerst gebruik van de be bouwing aan de boulevards in de erg belangrijk zijn en dat spreek verboden daar niet bij passen. „Spreekverboden", zegt Dorst. „Tja, je zou bijna denken dat ze wat te verbergen hebben. Het is goed dat de politiek zich hier maar eens mee gaat bemoeien. Ze creëren constant een probleem, alsof dat geen geld kost. Volgens mij is de Veiligheidsregio er nog steeds niet van doordrongen dat ze te maken hebben met vrijwilli gers", verzucht Dorst. De Veiligheidsregio heeft een tijd je geleden besloten dat de site van de brandweer Schouwen-Duive land uit de lucht moet omdat de Veiligheidsregio de communica tie zelf wil organiseren. Wim Dorst vindt het verschrikkelijk jammer dat de brandweersite moet verdwijnen. Op de site van de Schouwen-Dui- velandse brandweer staat niet al- eerste week van januari dit jaar. De gemeente Vlissingen wil voor komen dat meer paragliders hier toe overgaan. Handhaving is lastig, erkent een juridisch medewerker. Politie en strandwachten moeten het feit constateren. Hangen paragliders boven de vaargeul, dan zijn ze leen informatie over de posten en het materieel, er worden ook fo to's op gepubliceerd van uitruk ken. Die foto's zijn bedoeld om de inwoners te informeren over het werk van de brandweer en wor den door de blusgroepen gebruikt tijdens de evaluatie van inzetten en tijdens oefeningen. Dorst heeft niet alleen vragen over de site en het spreekverbod aan het college van burgemeester en wethouders gesteld. Hij wil ook weten wat het college gaat doen om de houding van de Vei ligheidsregio ten opzichte van vrijwilligers te veranderen. Is dat nu je prioriteit? Gaan we ons hier nu druk over maken? Is dat je bezuiniging? strafbaar wegens het hinderen van de scheepvaart. Boven bebou wing worden ze aangeduid als 'luchtvaartverkeer' en moeten ze voldoen aan het Luchtvaartregle ment. Er is tenslotte het 'kap- stok'-artikel in de apv dat gedra gingen verbiedt die gevaar opleve ren voor anderen. Burgemeester Letty Demmers laat weten dat onderzocht wordt of op grond van beelden handha ving achteraf mogelijk is. „Als we kunnen achterhalen wie dit is, zullen we zeker minimaal contact opnemen om hem te wijzen op het gevaar van paragliden." Bovendien vraagt de fractie zich af of de fietsers in de binnenstad en de Boswachterij onoverkome lijke problemen veroorzaken. Frac tievoorzitter Daniël Joppe van het CDA wil weten hoeveel concrete klachten bij de gemeente zijn bin nengekomen, uitgesplitst naar klachten over Zierikzee en over de Boswachterij. Volgens Joppe wordt van een mug een olifant ge maakt. Joppe wil ook weten of de gemeente overleg heeft gehad met de OVO om de bezoekersstro men in betere banen te leiden, zo dat de voetgangers met plezier kunnen lopen en fietsers toch de binnenstad kunnen bereiken. Ook vraagt het CDA zich af of het college een plan klaar heeft liggen om meer fietsenstallingen te ma ken in de binnenstad omdat er nu een tekort aan fietsenstallingen is. De fractie wil ook weten hoe de gemeente het stringentere beleid gaat communiceren. DREISCHOR - Marijke Koopman uit Zierikzee exposeert vanaf maan dag 2 maart haar schilderijen bij wijnhoeve 'De Kleine Schorre' aan de Zuiddijk 4 in Dreischor. Koopman volgde de Kunstacade mie in Rotterdam en kreeg lange re tijd les van de kunstschilders Kees van de Wetering en Arthur Bernard. Op dit moment maakt zij deel uit van een groep, die zich toelegt op portretschilderen en het werken naar model. De expositie wordt zondagmid dag om 14.00 uur officieel geo pend met medewerking van zan ger Frits Heidenreich en dichter Thom Schrijer. Presentatoren Herman Wegter, Mirjam Bouwman en Kefah Al- lush gaan daar op zoek naar au thentieke dorpsverhalen, karakte ristieke dorpsgezichten en de rol van het christelijk geloof bij de in woners van Goeree-Overflakkee. Wegter zal onder meer een ge sprek hebben met Jo Tanis. Zij was twee jaar tijdens de Waters noodramp in 1953, waarbij zij haar moeder, broer en drie zussen verloor. De zeevisserij komt aan de orde in een gesprek met Jan Ta- nis, wiens vader en grootvader, evenals hijzelf, zeevisser waren. Bouwman ontmoet in Goede reede Mar ja en Kees den Eerza- men. Mar ja heeft botkankeer en is niet meer te genezen. Allush verdiept zich in de wereld beroemde Stellendamse garnaal. Hij ontmoet echte garnalenpel- sters en probeert zelf ook de kneepjes van dat vak onder de knie te krijgen. Op vrijdag heeft Wegter een ge sprek met cabaretier Richard Groenendijk, die het heerlijk wo nen vindt in Goedereede. Verdwijnen site wekt wrevel bij CU Ronnie Romeijn achter de mestinjecteerder. De drijfmest vloeit in de on diepe sleuven in de grond, foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lanting OOSTERLAND - Mest is onlosmake lijk verbonden met deze tijd van het jaar. Vanaf 1 februari mag weer drijfmest worden uitgereden over bouwland, en dat is af en toe goed te ruiken. We rijden er langs, maar wat groeit er nou eigenlijk op de akkers? door Melita Lanting door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Paragliding wordt ex pliciet verboden langs de Vlissing- se boulevards. In de komende aan passing van het algemene politie verordening (APV) van de gemeen te wordt de sport, net als eerder ki- tesurfen, expliciet opgenomen. Vlissingen ontmoedigt paragliders die rondje boulevards doen door expliciet verbod in APV Wim Dorst, Christenunie door Melita Lanting ZIERIKZEE - Het CDA stelt vragen over het fietsverbod in het cen trum van Zierikzee. De gemeente raadsfractie wil weten waarom de gemeente nu handhavend optreedt terwijl de situatie al jarenlang is ge doogd. MIDDELHARNIS - De Kop van Goe ree staat van 2 t/m 6 maart cen traal in het tv-programma 'Geloof en een hoop liefde' dagelijks om 17.10 uur bijNPO 2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 55