Na bestand Oekraïne laait gasoorlog weer op Vlammen FEYENOORD-AS ROMA 4 IN HET NIEUWS FERRY Wat is de over eenkomst tussen Mark Rutte en Frank Underwood, de Amerikaanse machtspoliticus uit de populai re serie The House of Cards'! Ze houden allebei van het goede eenvoudige eten uit hun jeugd. Underwood eet graag een 'rack of sticky, saucy ribs', uit zijn homestate South Carolina. Rutte, wiens vader uit Neder- lands-Indië kwam, 'kan je wak ker maken' voor een rijsttafel van Soeboer aan de Haagse Brouwersgracht. Tijdens een etentje legde hij daar in 2012 met PvdA leider Samsom de ba sis voor hun kabinet. Bij Soeboer zijn geen flessen wijn te koop van 127 Euro, zo als op een van de omstreden declaraties van WD-Kamerlid Mark Verheijen. Het is wel iro nisch dat uitgerekend Rutte, een man met een bescheiden appartement en een tweede hands auto, in de problemen komt door WD-politici die juist royaler leven en declare ren. Qua levensstijl lijkt de pre mier meer op een SP'er. Geld interesseert hem weinig, net zoals Underwood, die ge ringschattend spreekt over poli tici die geld boven macht ver kiezen. Rutte wil campagne voeren: met de vlam in de pijp, en niet met de vlam in de pan. Vraag is wat Underwood met de aangeschoten Mark Ver heijen in een verkiezingscam pagne zou hebben gedaan. Waarschijnlijk zo snel moge lijk als ballast gedumpt. Of de feiten kloppen, doet er helaas weinig meer toe; de schade is al aangericht. Rutte daarentegen wilde Ver heijen redden en maakte een klassieke fout. Hij probeerde het brandje direct te blussen. Maar iedere huisvrouw weet: als de vlam in de pan slaat, moet je er juist geen water op gooien, want dan spettert het vet alle kanten op. Dan ver spreidt de rotzooi zich. Het geen geschiedde. Na gemor in de WD zelf, staat Verheijen op non-actief totdat de speciale integriteitscommis- sie van de WD onder leiding van Jan Kees Wiebenga haar onderzoek presenteert. Een las tige klus: zit Verheijen fout, de zoveelste WD-politicus in de problemen, dan raakt Rutte extra beschadigd. Wordt Ver heijen vrijgesproken, dan is de geloofwaardigheid van de WD-commissie in het geding. Maar Wiebenga, oud-WD-Ka merlid en Europarlementariër, nu lid van de Raad van State, is een scherpzinnig en onkreuk baar jurist. Toen hij in 2014 vlak voor de Europese verkie zingen een lezing gaf, schreef hij op de uitnodiging: 'Voor de goede orde, ik geef geen stem advies'. Dat vond hij niet pas send als lid van de Raad van State. Zo'n man dus, integer. Die laat zich niet snel voor een partijpolitiek karretje spannen. In deze troebele situatie start Rutte zaterdag in Breda de WD-verkiezingscampagne. Die had hij zich vast anders voorgesteld. De economie trekt aan, er komen meer banen bij, 'houd koers!' is zijn leus. Dat het economisch de goede kant op gaat, vierde hij eerder deze week bij DAF. Daar onthulde hij trots de miljoenste DAF-truck. Zo wil Rutte ook campagne voeren: met de vlam in de pijp, en niet met de vlam in de pan. Deze week dreigde het Russische staatsgasbedrijf Gazprom weer - net als eerder - de gaskraan dicht te draaien. Met opnieuw als offi ciële reden dat Kiev zijn rekenin gen niet betaalt. In december kwamen Rusland en Oekraïne na moeizame onderhan delingen nog overeen dat Oekraï ne alleen nog gas zou krijgen als het vooraf betaalde. Was de afge sproken hoeveelheid opgebruikt, dan zou Kiev opnieuw moeten be talen voor een nieuwe periode. En die breekt nu aan, aldus Mos kou. Gazprom meldt dat het een voor schot heeft ontvangen voor niet meer dan 219 miljoen kubieke me ter extra gas, genoeg voor slechts twee dagen. Kiev vertikt evenwel nog maar een kopeke aan Moskou over te maken. De Oekraïense re gering beweert dat Rusland zijn leveranties afgelopen week niet is nagekomen. Zij wil garanties dat het gas de komende weken en maanden inderdaad richting Oek raïne zal stromen. Als Rusland de gastoevoer aan Oekraïne staakt, komt ook de leve rantie aan Europa in gevaar. Het continent ontvangt een derde van zijn gas uit Rusland en grofweg de helft daarvan komt via Oekraï ne. Mogelijk zal dat land Europa verzoeken om extra gas 'terug te leveren', de zogeheten omgekeer de stroom. De echte reden waarom Rusland zijn buur de duimschroeven aan draait, is de oorlog in Oost-Oekraï- ne. Kiev stelt dat Moskou de pro-Russische rebellen steunt met wapens en troepen. Het Kremlin ontkent dat en zegt dat Kiev bewust de Russischtalige be volking bestookt. Al bijna zesdui zend mensen zijn omgekomen. CASEXPORT VAN RUSLAND NAAR EUROPA z cc MINGELEN door onze correspondent Joost Bosman MOSKOU - Nu het staakt-het-vuren in Oost-Oekraïne voorzichtig zijn beslag lijkt te krijgen, zwaait Rus land opnieuw met het gaswapen. Belangrijkste gaspijpleidingen Noordzee RUSLAND NL DUITSLAND cc SC Moskou POLEN ITALIË aphic JD/DPd, CN Iets te enthousiaste Roma-supporters worden door de Mobiele Eenheid teruggedreven naar de Oude Haven, foto Jan de Croen/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4