Nationaal debat over stoofvlees met friet Ontdek de machtige Nijl IN HET NIEUWS 3 'De sociaaldemocratie was goed en wordt gesloopt' Vreemd dat de universiteit in vastgoed handelt' Studenten zijn verworden tot kippen in een legbatterij' wem Heli (33) is Mexicaan se en valt met haar Spaanse accent op tus sen de andere studen ten in het Maagden huis. „Ik ben net afge studeerd in de cul tuurwetenschappen aan de Radboud Uni versiteit, maar ik kwam vaak voor se minars bij het ASCA (Amsterdam School of Cultural Analysis, red.). Ik ben al actief in de studentenbewe ging sinds tweede studies duurder wer den en de invoering van de langstudeer- boete. Maar ik interes seer me ook voor al ternatieve manieren om een maatschappij te organiseren en in het Bungehuis zag ik de theorie in de prak tijk komen. Ik ben pas tevreden als we hier een ruimte krij gen waar serieus met ons gepraat wordt over de structuur van de universiteit. Ik vind dit persoonlijk een belangrijke strijd, omdat Nederland voor mij als Mexicaan se een voorbeeld is van een land met een progressieve politiek. Een samenleving die open staat voor nieu we ideeën. De sociaal democratie was goed, maar die wordt nu ge sloopt. Ik kom uit een land waar de kloof tussen arm en rijk is gegroeid door neoli- beralisering en priva tisering. Deze Amsterdamse student (20) gaat in het Maagdenhuis door het leven als 'nummer 11'. „We ge ven geen namen om dat we dan door de politie makkelijker te identificeren zijn." Nachtenlang bivak keerde 'nummer 11' in het Bungehuis en nu zit hij een paar honderd meter ver derop. „Ik studeer sociale wetenschappen, maar ik lees daar naast zelf ook allerlei papers en boeken. Het is goed om niet alleen het dominante verhaal van de univer siteit te horen. Daar door ben ik bereid om te luisteren naar marginale stemmen, en daar zit meestal heel veel in. Dat zijn ook vaak de onder drukte stemmen en als je enigszins een empathisch vermo gen hebt, dan be weegt je dat. Ik raakte niet per se betrokken vanwege het conflict met het College van Bestuur. Ik ben eerder betrok ken bij internationale politiek. De discussie hier volgde ik wel, maar pas toen ik hoor de van het Bungehuis ben ik gaan helpen. Dat de universiteit in vastgoed handelt, en zelfs financiële deri vaten bezit, is natuur lijk een vreemde si tuatie." de enige docent die meedoet en was een van de arrestanten bij de ontruiming van het Bungehuis. „Ik had niet gedacht dat ik hier vandaag weer zou zitten. Maar er is hier zó'n energie. Ik ben al 25 jaar docent en heb het onderwijs steeds slechter zien worden. Universitei ten worden betaald per gehaald examen, per diploma. Daar over zijn afspraken: zo veel in zo veel tijd. Dat zijn funeste prik kels. Via grote marke tingcampagnes wor den studenten bin nengehaald, maar eenmaal binnen wor den ze kippen in een legbatterij. Er is geen tijd meer voor men sen die wat willen on derzoeken, of om te falen. Als docent word ik ook niet aan gemoedigd veel tijd in studenten te stop pen. Met de invoe ring van de computer werd het helemaal erg: daarmee kun je elke fase van de kip registreren. Het wordt steeds moeilij ker iets te doen voor goede studenten. Ik word ook een soort kip. Of eigenlijk de ro bot in de legstal. Ik smachtte naar een ge neratie studenten die voor zichzelf opkomt en ben dankbaar dat ik dit nu nog mag meemaken." In veel Vlaamse huishoudens staat zondag een pan stoofvlees op het fornuis te pruttelen. Ge combineerd met friet hebben Vla mingen dat gerecht verkozen tot dé nationale culinaire klassieker. Reden voor tv-kok Jeroen Meus, organisator van de verkiezing, om 1 maart uit te roepen tot Nationa le Stoofvlees-frietdag. Dat feestje valt niet toevallig samen met de duizendste aflevering van zijn kookshow Dagelijkse Kost. Bijna 20.000 mensen hebben via Face- book laten weten dat ze zondag meekoken. Ook restaurants spe len in op de Stoofvlees-frietdag. Minder blij zijn de 47.500 deelne mers aan de Dagen zonder Vlees, een actie die mensen tijdens de vastentijd bewust wil maken van de impact van hun eetgedrag op het milieu. Een redacteur van De Standaard in een open brief aan Meus: 'Dat je vegetariërs 'een hoogopgeleide, goed verdienende elite' noemt, die 'rondrijdt met bakfietsen en er heel hip uitziet', is tot daar aan toe. Maar moet je daarom die andere Vlamingen aanzetten om zo veel mogelijk sto- verij te eten?' In reactie op de commotie heeft de kookshow vegetarische recep ten op zijn website gezet. En de Facebookpagina van Dagelijkse Kost verwijst nu naar de Dagen Zonder Vleesactie. Een gods dienstleraar wees in De Standaard op een katholieke oplossing: 'Zon dagen zijn geen vastendagen en dus mag je vlees eten. Dat Jeroen Meus zondag 1 maart uitroept tot dag van het stoofvlees, valt dus perfect te verantwoorden'. Deelnemers aan vastenactie Dagen Zonder Vlees zijn kwaad over 'Nationale Stoofvlees-frietdag' De wereld is Kras Nijlcruise Egypte 100% vertrekgarantie 8 dagen al v.a. VRIJDAG 27 FEBRUARI 2015 in het Maagdenhuis Rudolf Valkhoff (61) is door Annemieke van Dongen BRUSSEL - Niet iedereen is blij met de eerst 'Stoofvlees-frietdag' in Vlaanderen. Die valt namelijk sa men met de vastenactie Dagen Zonder Vlees. Luxe 5-sterren Nijlcruise Ontdek de grote culturele rijkdom van Egypte tijdens een ontspannen en supervoordelige cruisevakantie. Verblijf op het 5-sterren schip MS Grand Princess Vliegreis, transfers en alle maaltijden inbegrepen Nederlandssprekende reisleiding Boek vooraf het prachtige en zéér voordelige excursie- pakket en bezoek alle highlights langs de Nijl Zie www.kras.nl/38940 een magische beleving

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3