Nog geen fundamenteel herstel in bouw S 8 ZEELAND 33 Horeca moet creatief zijn Investeren als het wat minder gaat Casgeven in een slinkende leasemarkt Het gaat iets beter in de bouw, maar echt ge weldig is het nog niet, vat voorzitter Eric de Ruijsscher van de afdeling Zeeland van Bouw end Nederland de marksituatie samen. Ten eerste hobbelt Zeeland meestal achter landelij ke ontwikkelingen aan, zodat herstel er pas la ter intreedt. Ten tweede telt Zeeland krimpge- bieden, waardoor er relatief gezien minder nieuw wordt gebouwd dan elders. „Ook de grondprijzen zijn nog te hoog. Die moeten 20 tot 30 procent omlaag." De cijfers spreken boekdelen. De gezamenlijke omzet van de Zeeuwse bouwondernemers is sinds 2008 met ruim 25 procent teruggelopen: van 628 miljoen in 2008 naar 450 miljoen in 2013. Wat ook aan de krimp heeft bijdragen, zijn bezuinigingen bij overheden, woningcor poraties en zorginstellingen, waardoor bouw bedrijven minder opdrachten hebben gekre gen. Ook van grote projecten zoals de bouw van de Sluiskiltunnel en verbreding van de Sloeweg profiteren Zeeuwse bedrijven amper. Aannemers en onderaannemers komen van el ders. De Ruijsscher: „Daarnaast zijn de hypo- theekeisen aangescherpt. Gelukkig geven con sumenten weer wat meer uit. We zien licht aan het eindE van de tunnel, maar van funda menteel herstel is nog geen sprake." Wanneer verwacht u herstel? 2015 28,7% 34,2% 2016 NA 2016 Welke maatregelen treft u en heeft u getroffen in de afgelopen jaren om de crisis te bestrijden/te overleven? 49,4% 35,9% 16,2% Toen de crisis in 2008 toesloeg, kwam de klad in de zakenlun- ches. Bedrijven en overheden hiel den de hand op de knip. Restau rant Katseveer in Wilhelmina- dorp, gezegend met een Michelin- ster, gooide er daarom een schep je bovenop. Gastvrouw Jessica van der Weel. „We draaien goed. We merken dat mensen weer wat meer spenderen. Maar afwachten tot gasten binnenlopen, werkt niet meer. Je moet ze voordeelar rangementen aanbieden en ze mee naar buiten nemen, zoals bij onze culinaire autorit." Bij familiecamping De Molen hoek in Kamperland zijn ze nooit in paniek geraakt, ook niet toen het seizoen tegenzat. Jerina Bras ser: „In mindere jaren heben we geïnvesteerd in kwaliteit. Verder proberen we de doelgroep te ver kleinen. We richten ons nu op sa mengestelde gezinnen met kinde ren van uiteenlopende leeftijd. We denken dat daarmee geld is te verdienen." De boekingen voor Pa sen lopen sinds deze week bin nen, zegt Jerina. Veel Duitsers re serveren en die spenderen door gaans ook aardig wat. De zakelijke dienstverlening heeft het nog moeilijk. Hoewel be drijven het mes in het leasewa genpark hebben gezet, weet Zuid-West Lease in Goes het hoofd boven water te houden. Di recteur Bert Flipse: „We komen te gemoet aan de wens van bedrij ven om leasewagens langer onder contract te houden. Soms wel zes tot zeven jaar. Dat is heel lang in de leasemarkt. Naast extra service voor de klant proberen we met hetzelfde aantal medewerkers meer volume te maken. Dat lukt." VRIJDAG 27 FEBRUARI 2015 flinke zwengel nodig Eric de Ruijsscher, Bouwend Zeeland Ondernemers in Zeeland en Brabant geven het economisch klimaat gemid deld een 6,2. Brabant is iets positiever dan Zeeland, waar bijna driekwart de crisis nog zegt te voelen. u illustratie Julius Wintermans bron BZW (Brabants Zeeuwse Werkgeversvereniging) ^37>1 Kostenreductie Nieuwe markten Nieuwe producten Investeringen Verhouding personeel vast/flexibel aangepast Overig 70,0% 50,6% 40,3% Personeel 83,8% Inkoop 66,7% Huisvesting 39,0% Anders 11,1%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33