Dorstige pelgrim snakt naar bier in de Boekanier Vlissingen telt auto's na opening nieuwe route naar het stadshart Rouwcafé biedt luisterend oor aan mensen die iemand verloren hebben 30 WALCHEREN Ttoee Britten aangehouden na achtervolging Verkeerslichten bij Stationsbrug verdwijnen Barcodes 'Doorpakken' won het donderdag in de Vlissingse raad van 'kan het niet nog beter'. De oude CSW kan campus worden. Horeca op Walcheren Vrouwenpolder heeft al sinds de middel eeuwen een magi sche aantrekkings kracht op mensen en dat waren niet de minsten. Jan van Reygersbergh schrijft in de eerste kroniek van Zeeland (ge drukt in 1551) het volgende: Die keyser Sigismundus met Grave Wil lem volbrochten haar bevaert die si gelooft hadden onder vrouwen inden polder en dancten God almachtig van dier beneficien ende weldaden. Maar het waren niet alleen de ho ge heren die ter pelgrimage trok ken, ook vissers uit Bretagne, Spanje en Portugal brandden een kaarsje voor Onze Lieve Vrouwe van den Polder - hertog Philips van Bourgondië offerde zelfs een vetkaars van 100 pond; dat was pas echt vet. Het religieuze toerisme draaide al lemaal om een schilderij van Ma ria dat in de kerk hing en waaraan miraculeuze krachten werden toe geschreven - het schilderij werd jaarlijks op 15 augustus tijdens een plechtige omgang door het dorp geparadeerd. In 1572 was het uit met de pret toen een aantal ra bauwen uit Veere de kerk beeld- stormenderhand nam - het schil derij werd gered en belandde ten slotte in de rooms-katholieke kerk van Middelburg, waar het nog steeds hangt. De pelgrims van vandaag hebben weinig weet van Onze Lieve Vrou we van den Polder en dienen voornamelijk Sunne, de godin van de zon. Er wordt echter ook geofferd, niet in het minst door bovengetekende, aan Tenemit, de godin van het bier - zo heeft het moederhuis vele kamers. De Boe- MIDDELBURG - De politie heeft gis terochtend in Middelburg twee Britten van 19 en 22 jaar aangehou den. De auto waarin de mannen zaten, was op de A58 bij Goes ge signaleerd. Hun pick-up stond ge registreerd in een lopend onder zoek. De bestuurder werd gezocht in verband met een ernstig ge weldsdelict. De mannen negeerden een stopte ken en gingen er vandoor. Na een wilde achtervolging met meerde re auto's over de A58, Deltaweg, Nieuwe Rijksweg, Sloeweg, we derom A58 en langs Arnemuiden, konden ze op de Uijterschootweg in Middelburg worden aangehou den. De mannen zitten vast in To- rentijd. Of ze verdacht worden ac tief te zijn geweest als malafide as- falteerders, kon de politie gisteren nog niet zeggen. kanier aan de Dorpsdijk heeft ook vele kamers, maar toen wij er vo rig jaar met Veeredronk op excur sie waren, hebben we ons beperkt tot de gelagkamer. Het nachtje over zat niet in de planning - een taxi bracht ons thuis na nog wat laatste afzakker tjes in de Lamme Goedzak. Lam me Goedzak was dan wel geen boekanier, maar vroeger wel, want in 1976 begonnen Addie en Leen van der Giessen hier de Boe kanier om de zaak vervolgens in 1991 te verhuizen naar een pand een eindje verderop aan de Dorps- dijk. Addie en Leen waren ook aanwezig tijdens onze excursie en de mooie verhalen waren niet van de lucht. Addie is een Duve- kot,van oudsher de horeca-adel van het dorp, dus dan weet je het wel. Het dorstige DNA van de Du- vekots kwam al eerder aan de or de in Barcodes, maar om het ge heugen wat op te frissen, breng ik hier nogmaals een kleine ode aan café de Koophandel waar de legen darische Willem Duvekot op 93-jarig leeftijd in het harnas het leven liet. Met ingang van 1 januari 2009 dra gen Addie en Leen de zaak over aan hun kinderen die sindsdien het erfgoed met verve bestieren. Mijn weg voert fïetsenderwijs ge regeld naar de Boekanier vooral als ik snak naar bier en een praat je aan de bar. Negen van de tien keer herinner ik Björn en Joyce er dan aan dat ze, samen met Pieter van Duinoord, Natasja van Uit spanning Oranjezon en Edwin van de Heksenketel, nog eens een magisch tegenbezoek aan de natte sector van Middelburg zouden brengen - de grote dorst staat me nu al tot aan de lippen. MIDDELBURG - De verkeerslichten bij de Stationsbrug in Middelburg worden verwijderd. De maatregel wordt mogelijk doordat vanaf maandag de dienst regeling van de lijnbussen veran dert. Op de Stationsbrug ver dwijnt de busrichting vanaf de Kanaalweg (busstation) richting de Stationsstraat. Met het vervallen van deze voor het langzaam verkeer gevaarlijke busbeweging, is de noodzaak voor een verkeersregelinstallatie op de kruising Kanaalweg-Sta- tionsbrug vervallen. Met ingang van maandagochtend wordt daarom de verkeersregelin stallatie uitgeschakeld. Voor al het verkeer rond de brug gelden dan de voorrangsregels zo als aangegeven op de verkeersbor den. VLISSINGEN - Doorpakken of eerst nog even wachten of het beter kan: LPV, PSR, D66, SP, SGP, Groen Links en WD wilden don derdag het oude CSW-terrein graag verkopen om er een studen tencampus van te laten maken. POV, CDA en PvdA dienden een motie in om dat niet te doen, om dat er onvoldoende gekeken zou zijn of er alternatieve bestemmin gen mogelijk zijn. Marin de Zwar te (CDA) wilde het verkoopbe- sluit nog uitstellen omdat pas vol gende maand de raadsvisie op de studentenhuisvesting behandeld wordt. Daar kreeg hij de handen niet voor op elkaar. De Zwarte wil de ook weten wat de toevoeging van 250 studentenkamers voor ge volgen krijgt voor de woning markt en voor de studentenka- merverhuur van L' Escaut. Waar om zo'n haast, vroegen De Zwar te en Pim Kraan (POV). Met de PvdA vonden zij dat de omwonen den te laat over het plan zijn geïn formeerd. Afgelopen dinsdag was er een voorlichtingsavond. De omwonenden hebben nog in- spraakrecht bij de komende wijzi ging van het bestemmingsplan, zei wethouder Sem Stroosnijder. Daarbij heeft de raad zich geen zorgen te maken om de positie van een concurrent in de kamer- verhuur, vond hij. Het is goed om het verlies op de opgeblazen boekwaarde nu te ne men en te voorkomen dat de ren tekosten verder oplopen, stelde de raadsmeerderheid. „Maar wat als de Artikel 12-status niet doorgaat; hoe gaat de raad dan bezuinigen om die twee miljoen op te van gen?", vroegen Kraan en De Zwar te. Waarop D66-fractievoorzitter Josephine Elliot pareerde: „Hoe vaak heeft Vlissingen ontwikke lingen tegengehouden met de ge dachte 'wat als er straks wat be ters komt?" Mark Weug (LPV): „Wat als de ondernemer zich te rugtrekt en er gebeurt niets, wat gaat u dan doen om de oplopende verliezen op te vangen? Er is geen alternatief. Bovendien moet de financieel toezichthouder de ver koop goedkeuren." „Onderne mers zijn gebaat bij snelle beslis singen. We zijn niet bang dat de ze ondernemer wegloopt, maar Middelburg kan óók een campus bouwen", bracht Lilian Janse te berde. Waarna de verkoop met zes tegenstemmen een feit werd. Tot dat duidelijk is, blijft de Coos- je Buskenstraat zoals nu eenrich tingsverkeer naar de Aagje Deken straat. Een motie van Wim Hir- des (LPV) donderdag in de raads vergadering om de Coosje Busken straat nu al aan te wijzen als twee- richtingstraat, is aangehouden. Die wens heeft al wel de sympa thie van diverse partijen in de raad, lieten die al blijken. In het Verkeersscirculatieplan dat in in herinnering. Hij beloofde met cijfers gestaafd terug te komen bij de raad. In de raad bleek donderdag ook dat de ondergrondse afvalcontai ners die recent zijn geplaatst bij de Sint Jacobskerk in de Lepel straat niet meer van hun plek ko men. Verplaatsing is niet aan de orde, want het besluit is in 2012 naar behoren en na inspraak geno men, antwoord het college op vra gen van Pim Kraan (POV). Omwo nenden waren boos, omdat door het vorige college zou zijn toege zegd dat de OCG niet tegen de achtergrond van het rijksmonu ment zou komen. Ex-wethouder Ro van Dooren bevestigt dat. Het collegebesluit staat niettemin, be richt het dagelijks bestuur. Vandaag: Rouwcafé Omarm. Wie doen het? Initiatiefneemster is Angelique Duvekot. Rouwcafé Omarm is onderdeel van Stich ting Nu, Voor-Bij de Dood. De op richters zijn Caroline Lans en An gelique Duvekot. Beide werken in de uitvaartbranche en vinden het belangrijk dat mensen zich be wust worden van de mogelijkhe den voor stervensbegeleiding, rouwverwerking en nazorg. Waf is het? Ontmoeting voor men sen die iemand verloren hebben. Wat doet het? Het rouwcafé biedt een plek waar mensen hun rouw kunnen delen. Bezoekers kunnen met elkaar praten of luisterend aanwezig zijn. Het rouwcafé is el ke woensdagavond van 19.30 tot 21.30 uur, in Buurtcentrum 'T Tref punt, Oranjelaan 19, Middelburg. Deelname is gratis. Meer info? www.anankh.nl/rouw- cafeacute-omarm en Facebook: Rouwcafé- OMARM De andere kanshebbers zijn: Be- weegpad Griffioen; Stichting City Seeds; Stukafest Middelburg; BuurqMiddelburg, Mamacafé Mid delburg, Repair Café Middelburg, Stichting Chocolate Lovers, Stich ting Zeeuws Mamma. voorbereiding is, neigt het col lege naar een omkering van het eenrich tingsverkeer in die straat, de stad in. Dat is goedkoper want vergt min der aanpassin- Wim Hirdes gen aan de weg (LPV) en de kruisin gen met Spui- konweg en Badhuisstraat. Boven dien verdubbelt tweerichtingver- keer de geluidsoverlast voor de aanliggende woningen, wat duur onderzoek en eventuele isolatie maatregelen kan meebrengen, bracht wethouder Dick Verboom Lange Jan Awards door Rob van Hese Rob van Hese en Edwin Mijnsber- gen van www.middelburgdronk.nl duiken elke week in het heden en verleden van de horeca op Walche ren: over alles waar alcohol geschon ken wordt. Raad neemt haar verlies op koop toe door Claudia Sondervan door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Komende zomer gaat de gemeente Vlissingen auto's tel len om te zien hoe het verkeer door Vlissingen trekt als de nieuwe doorsteek van de Koningsweg naar de Aagje Dekenstraat open is. door Maurits Sep MIDDELBURG - Negen initiatieven in Middelburg maken kans op de PZC Publieksprijs voor het beste vrijwil- ligersinitiatief. De prijs wordt op 14 april uitgereikt. De komende da gen worden de kanshebbers be licht. Stemmen kan vanaf 2 maart. www.pzc.nl/langejanawards en www. Iangejanawards.welzijnmiddelburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30