Moordenaar krijgt twee jaar langer tbs Bestuurder mag niet Doorbraak onderzoekers maakt bij waterschap werken rendabele kweek zeetong mogelijk Uniek identiek HOGER ONDERWIJS 26 ZEELAND vrijdag Een van mijn favoriete kunstwerken is het pro ject Exactitudes van Ari Versluis en Ellie Uyttenbroek. Zij fotograferen al sinds 1994 de manier waarop sociale subgroepen (gabbers, jonge activisten, slagers, oma's met bontjassen, gothic meisjes) zich kleden en gedragen. Het concept is altijd hetzelfde: twaalf foto's van verschillende mensen in identieke uitmonste ring tegen een witte achter grond. Op de website www.exactitudes.com zie je precies wat ik bedoel. Afgelopen week stond ik op een beurs zieltjes te winnen voor de UCR. In twee dagen zag ik ruim twintigduizend mensen langskomen. En tij dens de vijftien uur dat ik daar stond, kon ik zonder veel moei te mijn eigen exactitudes sa menstellen. De meisjes met lang blond haar, gul aangebrach te mascara, zwarte skinny jeans, korte leren jasjes, wijd vallende lichte T-shirts en zwarte sportschoenen. De va ders met een welvaartsbuikje en rode konen, onbekommerd kalend, Gaastrajas, chique sport schoenen, middenkleur spijker broek die over de schoenen valt. Zelfs de jongens die den ken heel bijzonder te zijn ko men in veelvoud voorbij: lang blauw of groen geverfd haar dat in strengen naar beneden hangt, een royaal zwart T-shirt van een obscure band, een nog ruimer vallende leren jas en zwarte superstrakke jeans die vreemd genoeg rond de kont volop floddert. Al deze mensen denken uniek te zijn, maar zijn dat in werke lijkheid nooit echt. Zelfs zij die hun stinkende best doen zich te onderscheiden, vallen te mid den van duizenden mensen nauwelijks op. De jongens met blauw haar, de meisjes met hun korte leren jasjes, ook zij passen perfect in een groeps beeld. Zelfs de vragen die ze stellen over studeren in Middel burg zijn veelal hetzelfde: Wat voor studenten zitten daar? Kan ik makkelijk vrienden ma ken? Misschien is dat wel de kern van het werk Exactitudes en van mijn bevindingen op de beurs: uiteindelijk willen we niets liever dan ergens bij ho ren. Zijn maat en plaatsgenoot kreeg destijds drie jaar cel en tbs met dwangverpleging. Zijn straf werd drie weken geleden beëindigd. Hij loopt weer als vrij man rond. Het duo bracht op 8 december 2004 de toen 47-jarige Peter de De komende vier jaar is 84 miljoen euro nodig om het hoger onderwijs en onderzoek in Zeeland te verbete ren. Dat stelt de onderwijsautoriteit Zeeland. Blok in diens woning in Reuzen- hoek op een gruwelijke wijze om het leven. Na een avondje stappen besloten de twee 'nog iets leuks' te gaan doen. Ze kochten drank en drugs en gingen naar de woning van De Blok. Zonder enige aanleiding be gonnen ze De Blok te slaan, te trappen en een stofzuiger en een tv-toestel op zijn hoofd te smij ten. B. besloot een einde aan het lijden van de toen al bijna sterven de De Blok te maken door in diens nek te zagen. Als Zeeland jonge slimme mensen en bedrijven wil trekken, dan moet het hoger onderwijs beter én breder worden. En de topopleidingen moeten zichzelf meer op de kaart zetten. Dat is de boodschap van Johan de Leeuw, de onderwijsauto riteit Zeeland, in een adviesrapport dat gisteren gepresenteerd werd. Het hoger onderwijs in Zeeland is kwetsbaar en eenzijdig, vindt De Leeuw. Neem nou de industrie en de landbouw: veel Zeeuwen werken in die sectoren, maar er zijn weinig mogelijkheden om een hbo-opleiding of een wetenschap pelijke opleiding op die gebieden te volgen. Over vier jaar moeten in elk geval elf resultaten geboekt zijn, vindt de onderwijsautoriteit. Zeeland heeft in 2019 een tweede university college in Middelburg, dat speciaal gericht is op techniek en ondernemerschap. Dit nieuwe college lijkt op het University College Roosevelt (UCR). Studen ten volgen er een brede opleiding, waarin ze allerlei cursussen kunnen doen. Als je bijvoorbeeld studeert voor technicus, kun je ook vakken filosofie of muziek volgen. 2. Delta Instituut In Zeeland staat over vier jaar hét Nederlandse topinstituut voor water en klimaatverandering: het Delta Instituut. Zeeland is daar bij uitstek geschikt voor, omdat we hier middenin een deltagebied zitten: een walhalla voor onderzoekers uit binnen- en buitenland. De HZ in Vlissingen heeft met de Delta Academy nu al een afdeling met hbo-opleidingen over water en het leven in deltagebieden. Deze academie is in 2019 uitgebreid. Het centrum voor excellent onderwijs in Middelburg is in 2019 internationaal bekend en gewaar deerd. Dit centrum, dat nu een half jaar bestaat, is opgericht door mbo-school Scalda, de HZ en UCR. Wetenschappers onderzoeken er onder meer hoe scholen ervoor kunnen zorgen dat hun leerlingen de beste prestaties leveren. Docen ten kunnen er ook cursussen volgen. Middelburg heeft in 2019 een masteropleiding Amerikanistiek. Deze opleiding kunnen studenten volgen na een driejarige bachelorop leiding op een universiteit. Zo'n studie past bij Middelburg, omdat hier ook het Roosevelt Study Center (RSC) gevestigd is. Dit instituut doet onderzoek naar overzeese relaties met Amerika. 5. Middelburg en Vlissingen Middelburg en Vlissingen staan gezamenlijk op de kaart als de plekken waar je gaat studeren in Zeeland. Het zijn weliswaar twee aparte steden, maar volgens de onderwijsautoriteit kunnen ze zich naar buiten toe - zeker internatio naal - in de toekomst beter als één geheel profileren. 6. Studies voor werkenden De HZ heeft meer speciale hbo-opleidingen voor werkende mensen. Een technicus met een mbo-diploma kan zo in twee jaar een hbo-diploma halen. De HZ werkt samen met bedrijven en overheden, maar ook met de Avans Hogeschool in Breda. Die samen werking met de Brabantse hogeschool is er nu ook al. De commissaris van de koning leidt een wervingsteam dat opleidingen, instituten en onderzoeken naar Zeeland haalt. 8. Meer groen onderwijs Zeeland heeft opleidingen en onderzoeken (hbo en wetenschap pelijk) naar landbouw en voeding. Nu zijn die er nauwelijks, terwijl veel Zeeuwse bedrijven wel actief zijn in deze sectoren. Bedrijven, instanties en scholen - ook van buiten Zeeland - komen regelmatig bij elkaar om nieuwe onderzoeken en verbeteringen voor het onderwijs te bedenken. 10. Onderzoek in Yerseke Dat staat in de gedragscode inte griteit, waar het algemeen be stuur van het waterschap gisteren na enige discussie mee instemde. De zaak was pikant omdat Guil- jam van der Schelde (SGP) vorig jaar uit het dagelijks bestuur stap te, omdat hij afdelingshoofd bij Scheldestromen werd. Volgens de gedragscode zou dat nu niet meer kunnen. Met name Paul Weemaes (PvdA) vond dat wel erg streng en stelde voor een uitzondering te maken voor afge treden volksvertegenwoordigers. De meeste andere fracties konden zich daar niet in vinden. „Je moet elke schijn van belangenverstren geling voorkomen", zei bijvoor beeld Jaap van Ginkel (Christen- Unie). „Nu zouden we voor ons zelf toch weer een mogelijkheid gaan creëren." En Kees Hanse (Partij voor Zeeland): „Als je een functie bij het waterschap am bieert, moet je niet in de algeme ne vergadering gaan zitten." In Zeeland is de kweek van onder meer zeetong beproefd in het pro ject Zeeuwse Tong. Bij Colijns- plaat werd geëxperimenteerd met de kweek van tong. Dat ging met vallen en opstaan. Na afloop van het project werd begin vorig jaar geconcludeerd dat in de kweek van tong in zoutwaterbassins mu ziek zit, maar dat er voor commer cieel succes nog de nodige drem pels zijn. Er ligt bijvoorbeeld nog geen zout waterinfrastructuur binnen de Zeeuwse dijken. Een bedrijf van vijf tot tien hectare zou er onge veer één miljoen euro in moeten investeren. Met de doorbraak van Imares Wa- geningenUR wordt het voor de Zeeuwse aquacultuur interessant tong te kweken in overdekte kweektanks. Simpelweg omdat de vis zich ook voor en na april blijft voortplanten. Volledig gecontro leerde temperatuur- en lichtcycli maken het mogelijk het hele jaar jonge kweektong van de tweede generatie te produceren in een for maat waar markt voor is. Dat maakt viskweek 'op land' renda bel, stelt het onderzoeksinstituut. WageningenUR was ook betrok ken bij project Zeeuwse Tong. Voor Zeeland biedt dat kansen. De provincie vindt dat binnen- dijkse aquacultuur een veelbelo vende, duurzame ontwikkeling, die banen kan opleveren. Vorig jaar trok ze nog 140.000 euro uit voor onderzoeks- en ontwikke lingsprogramma opstellen voor de kweek van kreeft, oesters, vis en wieren. NIOZ en IMARES - instituten in Yerseke die onderzoek doen naar water, aquacultuur en ecologie - zijn belangrijk voor Zeeland. Ze doen in 2019 meer onderzoek naar vragen die leven bij be drijven en instanties uit Zeeland en daarbuiten. 11. Innovatie Academie Zeeland heeft een Onderzoeks en Innovatie Academie Zuid- West Nederland. Dit instituut maakt een onderzoeksprogramma voor de regio en zorgt dat er geld komt om ze uit te voeren. Het Waddengebied heeft - met succes - zo'n instituut al opgericht. Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns MIDDELBURC - De tbs met dwangverpleging die de 28-jarige S. B. uit Terneuzen in 2005 - naast een celstraf van zeven jaar - werd opgelegd, wordt met twee jaar ver lengd. De rechtbank in Middelburg heeft dat gisteren beslist. De adviezen van Johan de Leeuw doorCornelleke Blok 1Een tweede university college 3. Toponderwijs 4. Amerikanistiek 7. Meer werving 9. Samen nadenken door Rolf Bosboom TERNEUZEN - Bestuurders van wa terschap Scheldestromen kunnen niet meer direct overstappen naar een baan bij de ambtelijke organisa tie. Er geldt voortaan een 'afkoe lingsperiode' van een jaar. door Frank Balkenende MIDDELBURC - Het is onderzoekers gelukt de condities in een viskwe- kerij zo te verbeteren dat Noord- zee-tong er zich nu ook buiten het paaiseizoen in april voortplant. Daarmee kan de gewilde zeevis ren dabel worden gekweekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26