Intiem debuut student wiskunde m 66 DIZZIE 19 ..*mmfc».. Monsters van de financiële wereld Moorden om eer familie te redden Op de boot met auteur bestseller 'Gouden jaren' Hoe verhoudt een kersenboom zich tot het sterrenstelsel? In de experimentele verhalenbundel Constellaties wordt veel gedacht over hoe de dingen zich tot elkaar verhouden. Hoe mensen elkaar beïnvloeden en hoe herinnerin gen werken en veranderen. Die constellaties, de verbindin gen, het onderzoeken ervan, vor men de spanningsboog in dit de buut van Roelof ten Napel (1993). Een fragment: 'Een man rolt een grasmaaier naar voren en achteren, meerdere heren over hetzelfde stuk. Het gesneden gras maakt een kleine val van de messen naar de grond. Er komt een geur los. Binnen, achter een gevierendeelde ruit, kijkt vanuit een stoel een vrouw toe. Ze vraagt zich af wat het betekent, die man van het ene glas naar het ande re. Ook als een gezicht dag na dag hetzelfde blijft, denkt ze, kan het langzaam iets anders gaan betekenen.' Gemiddeld herschrijf ik elk boek elf keer van plan een reeks te schrijven. Ik wilde stand-alo- nes schrijven. Wat ik deed, was bijfiguren uit het ene boek de hoofdrol geven in een volgend. Uitge vers hebben graag reeksen. Maar dan worden het slippers die te comfortabel zitten." Robotham moet natuurlijk nog wel even vertellen hoe die ontsnapping in 1995 in elkaar zat. „Het ging om een moordenaar die na veertien jaar ontsnapte, een dag voor zijn vrijlating. Eén nacht sliep hij on der de sterren. Toen gaf hij zichzelf aan. Na twee jaar, de extra straf die hij kreeg, ontsnapte hij weer. Iedereen dacht: die komt morgen wel weer terug. Maar er is nooit meer iets van hem vernomen. Moge lijk zit hij ergens lekker op een tropisch eiland. Hij was echt schuldig. Of Audie Palmer schuldig is of onschuldig? Deze vraag jaagt mijn boek voort." Wat Ten Napel schrijft, zijn bijna prozagedichten, 176 blz. impressionistische intimi- Atlas Contact teiten. 19,99 euro Tussen de verhalen door citeert hij dichters en ge bruikt hij hier en daar een bladzijde om met enkele stippen een sterrenbeeld te schetsen. In een van de verhalen schrijft hij om beurten de mono logue intérieur van drie persona ges: je waant je zo een alwetende lezer. In een ander deel vertellen twee personages elkaar het ver haal. Het werkt allemaal even goed. Prachtige beelden gebruikt Ten Napel, zoals deze: 'Mist is eigenlijk het spook onder de landschappen. Het is er, maar ook weer niet echt, en het laat fragmen ten zien van wat er eerder te zien was.' Natuur is in de hele bundel be langrijk. Er zijn veel bomen. Ten Napel gebruikt bovendien de ter men 'ent', 'grond', 'wildgroei' en 'constellatie' om de verschillende niveaus van verhalen of citaten te duiden. Ten Napel studeert wiskunde. Dat verwacht je niet gauw bij een aspirant-schrijver die zo poëtisch met taal omgaat. Hij slaagt met lof voor zijn literair experiment. Constellaties is een van de intiem ste boeken die ik ooit las. VRIJDAG 27 FEBRUARI 2015 INTERVIEW RECENSIE EVENEMENT Joris Luyendijk interviewde in opdracht van The Guardian bankiers in Londen. Het resultaat is zijn boek Dit kan niet waar zijn. Onder bankiers. Op Dizzie.nl een inter view over de totstandkoming van dit ge ruchtmakende boek. In Het is je zusje! beschrijft Celal Altuntas hoe mensen omwille van eerbehoud ge liefde familieleden vermoorden. 'Altun tas heeft zijn boek zo opgebouwd dat je het gevoel hebt dat je een film bekijkt', recenseert een lezer op Dizzie.nl De Boekenboot vaart weer uit voor een li teraire tocht over de Waal. Aan boord stappen Annegreet van Bergen (foto), au teur van de bestseller Gouden jaren, en de butante Emma Curvers voor interviews en meet greet. Kaarten via Dizzie.nl DEBUUT door Merel Dado Constellaties Roelof ten Napel Na negen thrillers durfde Michael Robotham pas aan zijn nieuwste boek Leven of dood te beginnen. foto Philip Klaunzer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19