De golven beukten V DIZZIE 17 GEVOELENS Duizenden Zeeuwen vestigden zich in de 17e en 18e eeuw in Zuid-Afrika. In Zeeuwen aan de Kaap lezen we over hun levens in een nog weinig beschaafde wereld. Filosoof Baukje Prins over integratie Molukkers Baukje Prins KmL Zeeland in 2114 Boeken over Zwitsers aan de Kaap waren er al. Ook Fransen en Duitsers heb ben hun Zuid-Afrikaan se avonturen opgete kend. Nederlanders de den dat tot nu toe niet. Daar is afgelopen week verandering in gekomen met de presentatie van het boek Zeeuwen aan de Kaap - Verhalen uit Zuid-Afrika. Drie auteurs hebben de Zeeuwse verhalen verzameld: de in Mid delburg woonachtige historicus en jour nalist Bart de Graaff, hoofdbestuurslid Caesar Hulstaert van de Nederlands Zuid-Afrikaanse Vereniging en biblio thecaris Corine de Maijer van het Zuid-Afrika Huis in Amsterdam. Het boek heeft qua benadering wel iets van een krant: we krijgen niet de verha len van mensen die gezagsgetrouw (en dus saai) waren, maar van circa zeven tien Zeeuwen met wie iets aan de hand was. We lezen over Jan Woutersz, een dron- kenlap uit Middelburg, die in 1656 voor het eerste raciale huwelijk zorgde door als blanke met een - voormalige - slavin te trouwen. Jacobus van den Berg uit Breskens maakte carrière als schoenma ker - schoenflicker - aan de Kaap. Hij kreeg als notoire wanbetaler last met schuldeisers en werd uiteindelijk in 1714 vermoord. Ook de uit Zonnemaire afkomstige wagenmaker Abraham Pijl levert een bijzonder verhaal. Sinds Jan van Riebeek in 1652 een verversingssta tion voor de Verenigde Oost-Indische Compagnie (VOC) aan de Kaap opzette, waren er conflicten met de inheemse Khoi, die door Nederlanders Hottentot- ten werden genoemd. Er waren handels betrekkingen met de Khoi, maar ook oorlogen. Blanken die te ver het binnen land introkken, liepen kans vermoord te worden. Pijl zorgde voor een andere pri meur: hij was de eerste 'vrijburger' die in 1703 zelfmoord pleegde. Waarschijn lijk omdat zijn vrouw Keetje het niet zo nauw nam met de huwelijkse trouw. En dan hebben we nog de uit Middel burg afkomstige Maria Mouton. Ze kwam in 1699 als negenjarig meisje met haar familie in Zuid-Afrika aan, in 1706 trouwde ze met de 33-jarige Duitser Frans Joosten. Een vergissing, Frans bleek een hardhandige gierigaard. Marie ging een relatie aan met slaaf Titus van Bengalen. Ze vermoordden Frans. In 1714 werden ze ter dood veroordeeld. Ti tus werd op die spit geplaas - gespietst door de anus. Marie werd eerst half ge wurgd, vervolgens werd haar gezicht ge blakerd en werd ze helemaal gewurgd. Ze was de eerste vrouwelijke vrijburger die tijdens de VOC werd terechtgesteld. Zo hebben we een bundel met veel lek kerlees stories in handen. lissingen is nooit zo mooi als bij windkracht negen. Mijn Fiatje Panda is het er niet mee eens en ikzelf bij nader inzien ook niet. Had ik maar méér dan twee handen om het stuur mee vast te grijpen. De auto voelt als een blaadje dat weg kan warrelen. 'De wind stak hevig op uit zee;/ De gol ven beukten 't strand', ci teer ik het beroemde ge dicht van de beroemde dichter. 'Roosje' heet het werk, Jacobus Bellamy is de auteur. We, het Fiatje (1757-1786) en zjjn onderweg Biografie: Leven en naar het Bellamypark. werken van Jacobus waarom dat een park Bellamy door heet, zal nooit iemand J. Aleida Nijland begrijpen. Maar die Worm en donder naam Bellamy zou ieder- (literatuurgeschie- een moeten kennen. denis) door Inger p>e bakkersjongen met li- Leemans en teraire ambities werd Gert-Jan Johannes egn yan Qnze opvallend- ste dichters uit de acht tiende eeuw. In een recente litera tuurgeschiedenis over deze perio de, Worm en donder van Inger Lee mans en Gert-Jan Johannes, is een hoofdrol voor hem wegge legd. Nu we toch met de admini stratie bezig zijn: in 1917 ver scheen Leven en werken van Jaco- bus Bellamy door J. Aleida Nijland, destijds de omvangrijkste schrij versbiografie ter wereld. En in de kluis van de Zeeuwse Bibliotheek bewaart men vele handschriften van hem, vol regels als deze uit 1777: 'Mijn Vlissing aan De Zee ge legen'. Hij verliet zijn land van her komst, maar bediende zich graag van het pseudoniem Zelandus. Hij kreeg er dus het Bellamypark voor terug, nummer 30 was het huis waar hij op 12 november 1757 werd geboren, destijds heette het hier Oudehaven oostzijde. Een kort en zwaar leven had hij. Maar hij bleef Vlissingen dankbaar: 'O Kindsche tijd, ik denk aan u met vreugd!' Waarover dichtte hij? Een oude verzamelbundel bevat afdelingen als 'Godsdienst', 'Va derland', 'Vriendschap', 'Liefde'. Vooral met het laatste onderwerp weet hij je ook vandaag nog aan te spreken. Het hoogtepunt van Bellamy's romantiek is 'Roosje', over een mooi Zeeuws meisje: 'Geen jongeling, die niet, voor haar,/ Met eerbied was bezield'. Het loopt rampzalig af. Niet met het Fiatje en mij, wél met Roosje en een van haar aanbidders. Hij draagt haar de zee in, naar Zeeuws gebruik. Maar ze belan den in een draaikolk. De hele stad, het hele land treurt: 'De maan klom stil en staatig op,/ En scheen op 't aaklig graf.' VRIJDAG 27 FEBRUARI 2015 LEZING 'GEMENGDE GEVOELENS' IN MIDDELBURG Filosoof Baukje Prins geeft donderdag 5 maart in de aula van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg de lezing 'Gemeng de gevoelens. Molukse en Nederlandse klasgenoten in de jaren zestig'. In haar vo rig jaar verschenen boek met dezelfde ti tel beschrijft Prins de gesprekken die ze voerde met oud-klasgenoten van haar la gere school in het Friese Oosterwolde. Op die school zaten veel Molukse kinde ren, het was in die tijd de grootste ge mengde school van Nederland. In haar le zing gaat Prins in op de minderhedendis- cussies die op dit moment in Nederland worden gevoerd. Aanvang: 19.30 uur, toegang 8,- euro (studenten 4,- euro). Nadine Allewijn schrijft roman Nadine Allewijn (1996) uit Kloetinge heeft haar eerste Young Adult roman ge publiceerd. De titel: United (15,95 euro). Het boek speelt in Zeeland 2114. Nadine schreef het boek voor haar profielwerk stuk, waarbij zij manieren om een boek uit te geven onderzocht. Ze zit nu in VWO 6 van Het Goese Lyceum. ZEEUWSE SCHRIJVERS door Mario Molegraaf Veel lekkerlees stories door Jan van Damme LEVEN EN WERKEN V* JACOBUS BELLAMY Zeeuwen aan de Kaap Zeeuwen aan de Kaap Verhalen uit Zuid-Afrika Bart de Graaff, Caesar Hulstaert en Corine de Maijer Den Boer De Ruiter 12,50 euro 96 pagina's In Zuid-Afrika leefden de inheemse Khoi. Links: Khoi-leider met speer; rechts: Khoi-vrouw met kind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17